Kodėl juokas yra toks geras vaistas

Žinote jausmą (tikiuosi!): Kažkas kvailo jus sujaudina – filmas, pokštas, o gal kažkas šalia jūsų paslysta ir nukrenta – ir jūs prapliupote juokais.

Geras jausmas juoktis. Ir nuo aštuntojo dešimtmečio medicinos ekspertai sužinojo, kad juokas gali padidinti skausmo toleranciją ir pagerinti bendrą savijautą.

Neseniai atlikta sisteminė apžvalga atidžiau pažvelgė į veikiančius mechanizmus ir ar juokas gali nutraukti žmogaus atsaką į stresą. Straipsnyje, paskelbtame pernai žurnale Plos One, buvo sujungti aštuonių atskirų tyrimų rezultatai, siekiant atsakyti į klausimą: ar spontaniškas juokas sumažina kortizolio kiekį?

Pirma, šiek tiek informacijos- kortizolis yra organizmo streso hormonas. Jį gamina antinksčiai ir jis yra atsakingas už kraujospūdžio palaikymą, imuninės sistemos palaikymą, medžiagų apykaitos skatinimą ir padeda nemiegoti. 

Kai patiriate stresą, jūsų kūnas gamina daugiau kortizolio, todėl tai yra geras streso lygio matas. Per didelis kortizolio kiekis gali sukelti svorio padidėjimą, virškinimo sutrikimus, raumenų silpnumą, depresiją ir nerimą.

Apžvalgos straipsnyje nurodyti aštuoni tyrimai, kurių metu dalyviai buvo skatinami juoktis žiūrint juokingą vaizdo įrašą, dirbant su juoko terapeutu arba dalyvaujant savarankiškoje juoko programoje. Kai kuriuose tyrimuose buvo matuojamas dalyvių kortizolio kiekis prieš ir po juoko seanso, o kituose – kontrolinės grupės, kurios matavo dalyvių kortizolio lygį be juoko.

Sujungę duomenis, mokslininkai nustatė, kad kortizolio lygis sumažėjo 31,9% žmonių, kurie dalyvavo juoko intervencijose, ir net vienas juoko seansas sumažino kortizolio kiekį 36,7%. Nesvarbu, kiek laiko dalyviai juokėsi, bet koks juokas sumažino kortizolio kiekį.

„Mūsų rezultatai patvirtina senovės žinias, kad spontaniškas juokas yra geras vaistas (prevencinis arba gydomasis), nes jis siejamas su didesniu kortizolio kiekio sumažėjimu, palyginti su įprasta veikla“, – rašė autoriai. „Šios analizės parodė galimą terapinį juoką sukeliančių intervencijų, kaip papildomos strategijos, skirtos pagerinti kiekvieno gerovę, vaidmenį.

Naujausia apžvalga paremta ankstesniais tyrimais, kurie parodė, kad juokas yra geras vaistas. 2018 m. atlikta apžvalga parodė, kad juokas pagerina vyresnio amžiaus žmonių savijautą. Taip pat nustatyta, kad juokas gerina psichinę sveikatą ir stiprina asmeninį tobulėjimą. Taip pat yra aiškių įrodymų, kad juokas padeda pagerinti širdies ir kraujagyslių sveikatą.

Juokas yra geras vaistas ir yra duomenų, įrodančių tai. Taigi stenkitės kuo dažniau rasti progų juoktis ir kikenti.

Šaltinis: www.psychologytoday.com

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder