Kodėl svarbu laikytis darbo ir poilsio režimo

Mūsų sveikatai bei darbo kokybei labai svarbus yra poilsis. Tik gerai pailsėję sukaupiame daugiau energijos, tampame ne tokie irzlūs, ilgiau išliekame darbingi bei geriau nusiteikę.

Pailsėjus nurimsta protas, atsipalaiduoja kūnas. Apie perdegimo sindromą, darbo bei poilsio režimą kalbėjome su Kretingoje gyvenančia psichologe-psichoterapeute Danute Kalinkiene.

– Kodėl dirbančiam žmogui yra svarbus poilsis?

– Skirti laiko kokybiškam poilsiui svarbu ne tik atostogų metu, bet ir kiekvieną dieną. Neretas atvejis, kai dirbama atostogų sąskaita, dėl ko patiriame įtampą ir stresą.

Turėtume laikytis paprastos taisyklės – paroje yra 24 valandos, iš kurių 8 val. skiriame darbui, 8 val. miegui, 8 val. poilsiui. Kai pažeidžiame režimą tarp darbo ir poilsio, tai atsiliepia mūsų fizinei ir psichinei sveikatai – gali sustiprėti nerimas, stresas, suprastėti miegas. Nesilaikant šios taisyklės, galime patirti perdegimą.

– Papasakokite plačiau kas tai yra?

– Perdegimas – tai protinis, fizinis ir emocinis išsekimas, atsirandantis dėl įtampos ir patiriamo streso darbe. Jo požymiai – lėtinis nuovargis, apatija, dirglumas, sutrikusi dėmesio koncentracija, miego sutrikimai, depresija, somatiniai sutrikimai.

– Ką daryti kad išvengtume perdegimo?

– Labai svarbu nusistatyti ribą tarp darbo ir poilsio. Vos uždarius kabineto duris, reikėtų sau pasakyti, kad šiandienos darbai baigti, o grįžus namo pasakyti – sugrįžau namo.

Atostogų metu labai svarbu pakeisti aplinką, kad patirtume kuo daugiau naujų įspūdžių, kokybiškai pailsėtume.

Dalį atostogų praleisti ten, kur nereikia nerimauti ar spręsti kasdienių problemų. Rekomenduojama dažniau išjungti telefoną ir kitus prietaisus. 

– O kaip elgtis tiems, kurie dirba iš namų, nuotoliniu būdu?

– Tokiems žmonėms perdegti kyla dar didesnis pavojus. Jiems dar svarbiau atskirti poilsį ir darbą, o pakeisti aplinką yra būtinybė.

Savaitgalio poilsis prie jūros, ežero, maudynės, vaikščiojimas pušynais, pievomis, važiavimas dviračiu gali padėti išlaikyti darbo ir poilsio balansą. Atostogos praleistos namuose nėra kokybiškas poilsis.

– Kiek svarbus žmogui yra miegas?

– Kad organizmas harmoningai funkcionuotų, ypatingai yra svarbu miegas. Miegoti būtina bent 8 valandas per naktį ir laikytis miego režimo.

Mūsų organizmui yra svarbus režimas. Laikantis miego režimo (eiti miegoti ir keltis tuo pačiu laiku), sumažėja nemiga.

Reguliarus miegas yra esminis organizmo atstatymo ir atsinaujinimo procesas. Vakariniai pasivaikščiojimai gryname ore nuramina protą ir pagerina miegą.

---

Primindama kaip svarbu ugdyti savo psichologinį lankstumą ir psichologinį atsparumą, kuriems veiksmingai padeda psichoterapija, D. Kalinkienė pasidalino patarimais kaip sumažinti patiriamą stresą ir išvengti perdegimo:

*Fizinis aktyvumas – sportas, vaikščiojimas, plaukimas, jogos pratimai, mankšta –sumažina įtampą ir pagerina nuotaiką.

*Savo gyvenimo būdo valdymas – reguliarus miegas, subalansuota mityba ir pakankamas vandens suvartojimas.

*Kvėpavimas – kai jaučiame įtampą – įkvėpti, sulaikyti kvėpavimą, iškvėpti ir vėl sulaikyti kvėpavimą. Kiekvienu atveju skaičiuoti iki 4. Taip sumažinsime stresą, nuraminsime savo nervų sistemą. 

*Meditacija ir atsipalaidavimas – klausytis bangų ošimo, stebėti upės tėkmę.

*Bendravimas su draugais, artimaisiais.

*Laiko planavimas.  Planuokime savo dieną, skirkime laiko atsipalaidavimui.

*Juokas – tai puikus streso mažinimo būdas. Jeigu ryte pabudote blogos nuotaikos, nusišypsokite ir padėkokite Visatai už naują dieną.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder