Kretingoje į vieną jungia keturis rajono sveikatos centrus

Kretingoje į vieną jungia keturis rajono sveikatos centrus

(2)

Nuo kitų metų pradžios bus vykdoma sveikatos priežiūros įstaigų reorganizacija: rajono tarybai nusprendus, Kartenos ir Salantų pirminės sveikatos priežiūros centrai (PSPC), taip pat – Kretingos sveikatos psichikos centras bus prijunti prie Kretingos PSPC.

Šios keturios sveikatos įstaigos sudarys vieną juridinį vienetą. Patys šių įstaigų vadovai, taip pat kai kurie rajono politikai mano, kad sprendimas priimtas skubotai, neatlikus skaičiavimų ir analizės, juolab neatsižvelgus į vietos gyventojų interesus.

Sprendimai – už akių

Sprendimą reorganizacijos būdu prie Kretingos PSPC prijungti viešąsias sveikatos priežiūros įstaigas – Kartenos ir Salantų PSPC bei Kretingos psichikos sveikatos centrą, Taryba paskubomis priėmė dar gegužę, o vakar įvykusiame posėdyje patvirtino įstatų pakeitimą ir būsimos reorganizacijos tvarką.

Pasirašyti įstatus ir juos įregistruoti yra įpareigotas dabartinis Kretingos PSPC vadovas Arnas Juškys.

Tačiau, kas nuo kitų metų vadovaus sujungtam centrui, dar neaišku, nes A. Juškio kadencija baigiasi šį gruodį, ir bus skelbiamas konkursas direktoriaus pareigoms užimti.

Žinia apie Salantų PSPC prijungimą prie Kretingos buvo gana skausmingai sutikta miesto bendruomenės: žmonėms nebeaišku, kokia nauda iš tos reformos – ar išvis beliks gydymo įstaiga jų mieste, ar nenunyks, kaip bus su darbuotojais. Gyventojai pasipiktinę, kodėl nebuvo diskutuojama su jais, prieš priimant tokį sprendimą, kraipė galvas, kodėl viskas daroma skubotai ir už akių.

Liktume prie suskilusios geldos

Praėjusį pirmadienį Kretingos rajono tarybos Sveikatos komitetas paskubomis surengė išvažiuojamąjį posėdį Salantų PSPC, į kurį susirinko darbuotojai ir bendruomenės atstovai.

Sveikatos komiteto pirmininkės pavaduotoja, salantiškiams atstovaujanti Vitalija Valančiutė sakė, kad žmonės pageidavo išsisakyti dar prieš įvyksiant rajono tarybos posėdžiui – jie pageidavo, jei įmanoma, kad jų centras liktų savarankiška įstaiga, juolab kad niekad nedirbo nuostolingai.

Salantų PSPC dirba 3 šeimos gydytojai, yra prisirašę 3 tūkst. 100 pacientų ne vien iš Salantų miesto, bet ir aplinkinių kaimų, taip pat – gretimo Skuodo rajono kaimų, tokių, kaip Notėnai, Mosėdis.

Sveikatos komitetui vadovaujanti Jolanta Girdvainė bandė įtikinti salantiškius, kad dėl reformos pacientams situacija nepablogės, atvirkščiai – jiems paslaugos pagerės, o centras kaip veikė, taip ir veiks toliau, medikai neliks be darbo, įvyks tik įstaigų priklausomybė vienam dariniui ir vadovų kaita.

J. Girdvainės žodžiais, reforma yra numatyta ne rajono politikų, o – Sveikatos ministerijos: „Neturime pasirinkimo: jei nieko nekeisime, galime likti prie suskilusios geldos – Lietuvai numatytos europinės investicijos Kretingos nebepasiektų.

Ministerija yra atlikusi daugybę Kretingos sveikatos priežiūros sistemos analizių, kaip atrodys rajonas, jei nieko nedarysime ir jei imsimės pokyčių.

Esmė – esame senstanti visuomenė, mums trūksta medikų, o, pertvarkius įstaigų struktūrą, atsirastų galimybė pritraukti daugiau jaunų gydytojų. Dabartiniams gydytojams darbo tikrai užteks, be to, būtų suvienodinti skirtingi jų atlyginimai.“

Salantiškiai priešinasi jungimui

„Jau senokai sklandė gandai, kad mūsų sveikatos centrą jungs prie Kretingos. Klausiau mero Antano Kalniaus: kodėl norite jungti, nes pastarųjų metų žingsniai – naikinti, jungti, optimizuoti dažniausiai ir pradedami nuo Salantų.

Sakiau: junkite, bet Salantų PSPC padarykite to junginio centru, – piktinosi buvęs ilgametis pedagogas, Salantų ligoninės stebėtojų tarybos narys Romualdas Jonauskas. – Nuo to prijungimo prie Kretingos mūsų žmonėms tikrai nebus geriau: ar kokios pažymos reikės, ar parašo – važiuok į Kretingą.

Sako – dabar viskas atliekama per nuotolį. Bet, atleiskit, gerbiamieji, juk mūsų miesteliuose ir kaimuose belikę pagyvenę žmonės, kurie nelabai tepratę bendrauti per tą nuotolį.

O kad atvažiuotų mūsų gydytojus pavaduoti iš Kretingos – utopija, mūsų žmonės patys turės važiuoti į Kretingą.“

R. Jonauskas tikino, kad meras viešai pažadėjęs stabdyti sprendimą dėl reorganizacijos, kol bus išdiskutuota tvarka ir atsiklausta salantiškių nuomonės.

O salantiškiai dabar renka parašus ir ketina kreiptis ne tik į rajono politikus, bet ir į Seimą, kad neliestų jų centro. „Praktikos pasipriešinti mes turime – kažkada sustabdėme ir socializacijos centro steigimą mūsų mieste“, – užtvirtino salantiškis.

Liktų dirbti šeimos gydytoju

Salantų PSPC vadovas Tomas Skliuderis neslėpė, kad žinia dėl sveikatos įstaigos reorganizacijos jam nebuvo naujiena. „Gyvenimas nestovi vietoje, įstatymai keičiasi, o savivaldybės įpareigotos juos vykdyti.

Žmonės ir į Sibirą išvežti išgyveno, o vadovas čia esi, čia – nebe“, – kalbėjo 10-metį šiai įstaigai vadovaujantis T. Skliuderis, patikinęs, kad abu su žmona Loreta esą šeimos gydytojai, jais ir toliau dirbsią.

Jis mano, kad iš pradžių gali trikti tam tikrų paslaugų, tarkim, slaugos teikimas.

Savivaldybė dabar suka galvą, koks jungimosi į vieną bendruomenės sveikatos centrą modelis būtų geriausias – ar struktūriniu būdu sveikatos įstaigas jungti į vieną juridinį vienetą, šiems prarandant savarankiškumą, ar funkciniu būdu – kai įstaigos dirba sutarties pagrindu, tačiau išsaugo savarankiškumą, kaip dabar ketinama palikti dirbti Kretingos rajono ligoninę ir Visuomenės sveikatos biurą.

Per anksti jungtis

Kartenos PSPC vadovas Normantas Žeimys buvo kritiškesnis: jo žodžiais, karteniškiai su šia reforma dar nėra supažindinti, nes neverta kelti sąmyšio, kol dar neaiški įstaigų junginio struktūra, nežinia, kaip ji funkcionuos, o ir pati Savivaldybė dar neturi aiškios regimybės, nes ir reformoje esą daug nežinomųjų.

„Mūsų Savivaldybė pasirinko struktūrinį bendruomenės centro junginį, kuriam priskiriama labai daug funkcijų, o jų įgyvendinti be ligoninės paslaugų neįmanoma.

Mano galva, kol nėra aiškūs pirmieji žingsniai, šią reformą įgyvendinti reikėtų funkciniu būdu – dirbant sutartinai, vėliau gi sutartis galima perrašyti“, – N. Žeimys įsitikinęs, kad per anksti jungtis į vieną centrą, naikinant kitus centrus.

Jei reformos esmė – kokybiškesnės paslaugos žmonėms ir medikų persiskirstymas, svarstė N. Žeimys, darbuotojų iš dangaus juk nenukris, jei įstaigas sujungs į vieną darinį. Kita vertus, pagyvenusiems žmonėms ir taip jau sudėtinga atvykti į miestelio gydymo įstaigą, jie džiaugiasi galintys nukakti iki ambulatorijos. Kyla klausimas ir dėl slaugos ligoninės paslaugų išlikimo – kitos įstaigos jas teikti nė neturi licencijų.

Pranašumai dirbant savarankiškai

Rajono tarybos nariai – opozicijos lyderė Sveikatos komiteto narė Violeta Turauskaitė ir praėjusios kadencijos Sveikatos komiteto pirmininkas Juozas Mažeika – laikėsi priešiškos pozicijos dėl keturių rajono sveikatos įstaigų sujungimo.

„Pasisakau prieš ne todėl, kad esu opozicijoje, o todėl, kad esu įsigilinęs į ministro įsakymą ir įsitikinęs, kad ši reforma dėl įstaigų sujungimo nėra motyvuota.

Nereikėtų naikinti įstaigų savarankiškumo: jos veikia, nors ir yra problemų, kaip ir kiekvienoje įstaigoje, kur dirba žmonės. Ir spręsti tas problemas yra Savivaldybės administracijos darbas.

Nėra tikslo sujungti centrus į vieną darinį, į vieną buhalteriją, nes, dirbdami savarankiškai, jie turi savų pranašumų“, – teigė J. Mažeika.

V. Turauskaitė stebėjosi, kodėl Taryba gegužę taip suskubo tvirtinti sveikatos centrų reorganizaciją, nors tai nereiškė vieno bendruomenės centro įkūrimą, ko siekiama reforma, o tik keturių įstaigų sujungimą po vienu stogu.

„Piktina, kad jokių skaičiavimų ir analizės nebuvo. Neva be reformos negausime lėšų iš ES fondų. Tačiau reformos esmė yra pažanga pacientų naudai, o pas mus apie tai net nekalbama.

Seniai žinome, kad trūksta šeimos gydytojų, bet kaipgi žadama juos privilioti, jei ir taip suteikiamos lengvatos, bet jauni specialistai pasilieka didmiesčiuose“, – kalbėjo opozicijos lyderė.

Žaidžiama žmonių likimais

V. Turauskaitės manymu, sprendimą priėmę dabartinės Tarybos valdantieji veikia pernelyg skubotai, nors reikėtų gerai išanalizuoti paslaugų prieinamumą ir įstaigoms dirbti sutarčių pagrindu, juolab kad 3 iš jų, išskyrus Psichikos sveikatos centrą, dirba be nuostolių.

„Mažieji centrai turi tikslą užsidirbti, taupyti, gerinti sąlygas, tarkim, Salantų PSPC už sutaupytas lėšas įsirengė saulės baterijas.

Kažin, ar beliks tokia motyvacija, tapus didelės įstaigos dalimi? Be to, skiriasi įstaigų profilis – Salantų ir Kartenos PSPC teikia slaugos paslaugas, tačiau Kretingos PSPC slaugos padalinio neturi – tektų gauti naujas licencijas. Neišsakytų problemų – begalės.“

Politikė nuogąstauja, kad dėl reorganizacijos kylančio sąmyšio iš centrų gali išsivaikščioti medicinos darbuotojai. „Rajono politikai žaidžia žmonių likimais kaip maži vaikai su degtukais.

Bepigu merui nebranginti kitų darbo vietų, kai pats išrinktas 4-eriems metams ir gauna stabilią algą. Praėjęs Tarybos posėdis buvo labiau daugumos noras pasirodyti, kad jie gali.

Nors ką gali, parodys netolima ateitis“, – ironizavo V. Turauskaitė.

Vakar įvykusiame rajono Tarybos posėdyje V. Turauskaitė ir kiti jai pritarę opozicijos nariai pasiūlė liepos mėnesio posėdyje panaikinti gegužę priimtą sprendimą dėl trijų centrų prijungimo prie Kretingos PSPC. 

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder