Savanoriauti panoro vienas gydytojas
Pasak Kretingos ligoninės vyriausiojo gydytojo Romaldo Sakalausko, dvidešimt lovų Kretingos ligoninėje parengta ekstremaliam atvejui: jeigu atsitiktų taip, kad sužeisti žmonės nebetilptų į arčiausiai karštų įvykių esančių miestų ar valstybių, taip pat – Rytų Lietuvos ligonines. Jei Ukrainos piliečiams prireiktų suteikti pagalbą staiga, numatyta stabdyti planines paslaugas.
Tačiau, sakė R. Sakalauskas, pagalba bus teikiama ne vien ypatingais atvejais – esant masiniams sužeidimams, bet ir gydant atvykusius pabėgėlius, dauguma kurių bus moterys su vaikais ir pagyvenę žmonės.
Vadovas neslėpė, kad vienas mūsų ligoninės specialistų – gydytojas reabilitologas (etikos sumetimais jo tapatybės neatskleidė) išreiškė norą vykti savanoriu į Ukrainą, tačiau šiuo metu ten labiausiai reikia chirurgų ir traumatologų, taip pat – anesteziologų. R. Sakalausko žodžiais, gydytojų atranka yra derinama su Sveikatos apsaugos ministerija: iš 240 savanoriauti pageidaujančių Lietuvos gydytojų buvo atrinkti 24.
Tarp Kretingos ligoninėje dirbančių slaugytojų ir jų padėjėjų išvykti savanoriauti į Ukrainą kol kas niekas nepageidavo.
Pandemija dar neatslūgo
Medikamentų ir būtinų priemonių rezervas ligoninėje sukauptas vienam mėnesiui. „Iš esmės visa strategija vykdoma koordinuotai pagal Sveikatos apsaugos ministerijos ir Kretingos rajono savivaldybės Ekstremalių situacijų komisijos nurodymus, ligoninė negali imtis saviveiklos“, – patikino R. Sakalauskas.
Jis paragino visus – ir savo kolektyvą, ir kitų profesijų žmones – būti vieningiems, dirbti savo darbą sąžiningai, koordinuotai ir kruopščiai, nes maksimalus tautos susitelkimas yra pagrindinis sėkmės garantas.
Į skeptikų pastebėjimą, kad neva iškilus karo visoje Europoje grėsmei, staiga lyg ir nebeliko pandemijos, R. Sakalauskas atsakė: „Susirgimų skaičius šalyje tebeskaičiuojamas tūkstančiais, o ir mūsų ligoninėje dar nematyti, kad pandemija būtų atslūgusi: reanimacijoje gydomas vienas sunkus ligonis, skyriuje – 28.
Tačiau, kaip sakoma, jei skauda abi rankos, žiūrima, kuri labiau.
Taip ir šiuo atveju – karo rūpesčiai užgožė pandemijos rūpesčius. Bet tai nereiškia, kad jau galime atsipalaiduoti: laikykimės reikalavimų – renginiuose dėvėkime respiratorius, juolab kad dabar, kintant orams, virusinėms infekcijoms – tinkamas metas, o kaukes – susibūrimuose visąlaik.
Pažiūrėkite, Austrijoje, Vokietijoje, Italijoje žmonės jas dėvi visą vasarą“, – ragino medikas.
Reformos neatideda
Savaitės pradžioje įvyko Sveikatos apsaugos ministerijos posėdis dėl Klaipėdos regiono ligoninių reformos. Paklaustas, gal karo Ukrainoje akivaizdoje atidėta ligoninių, tarp jų – ir Kretingos, pertvarka, atsakė: „Ne, pertvarka nėra atidedama. Ir tai labiau gąsdina negu guodžia.
Jeigu visas sveikatos įstaigas – ligoninę, PSPC, Visuomenės sveikatos centrą – norima sujungti į vieną darinį, nežinia, kas iš to išeis. Mūsų ligoninės tikrai nebeliktų.“
Šiomis dienomis pasikeitė ir Kretingos ligoninės tarptautinio bendradarbiavimo strategija: nutraukiami ryšiai su Rusijos Gvardejsko miesto ligonine.
„Prieš dvejus metus pasirašyta bendradarbiavimo sutartis gerontologijos srityje, vykdavo konferencijos, apsikeitimai nuomonėmis. Ši veikla dar turėjo būti vykdoma šiemet, tačiau dėl politinių priežasčių ją suspendavome“, – sakė ligoninės vadovas.