L. Panavė: staigus sulieknėjimas dažnai sukelia ne tik sveikatos, bet ir psichologinių problemų

(2)

Šiuo metu besilaukianti mitybos specialistė ir moterų trenerė Laura Panavė dalijasi patarimais, kaip per nėštumą nepriaugti papildomo svorio, kaip taisyklingai maitintis ir po gimdymo atgauti buvusias formas. Pasak trenerės, neretai moterys, norinčios sulieknėti, trokšta greitų rezultatų ir kartais į pagalbą pasitelkia dietinius kokteilius ir liekninamąsias tabletes, kurios niekada neduoda gerų rezultatų.

Organizatorių nuotr.

Mitybos specialistė ir trenerė Laura Panavė. Asmeninis archyvas

Socialiniame tinkle „Instagram“ 44,5 tūkst. sekėjų turinti L. Panavė, šiuo metu siekianti dietistės bakalauro ir jau šešerius metus dirbanti asmenine moterų trenere, neslepia, kad iki aštuoniolikos metų buvo savęs neatradusi ir tik tuomet, kai prieš trylika metų susipažino su dabartiniu savo vyru, pradėjo aktyviai sportuoti ir domėtis sveika mityba.

Trenerė savo veiklos nelaiko darbu, kadangi ją nuolatos supa moterys, kurios neretai tampa draugėmis.

Moteriški pokalbiai sunkių treniruočių metu sukuria atmosferą, į kurią vis norisi sugrįžti. „Man sportas tarsi deguonis, todėl mokyti kitus yra tikras malonumas, ypač kai gali paspausti dėl tikslo“, – teigė pašnekovė.

Šiuo metu laukiatės, kokių mitybos patarimų duotumėte kitoms moterims?

– Dauguma moterų nėštumo metu priauga per daug svorio, nes atsipalaiduoja. Perdėtas atsipalaidavimas kyla natūraliai iš nuolatinio noro būti lieknai ir savęs ribojimo, o kai pastoja, mano, kad tada joms galima viskas.

Nėštumo metu itin svarbu prisižiūrėti mitybą, juk vaisius vystosi iš maistinių medžiagų, kurias mes jam perduodame iš savo mitybos raciono.

Subalansuota šviežių daržovių ir vaisių kupina mityba, kurioje yra pakankamai baltymų, gerųjų riebalų ir angliavandenių, yra paslaptis, kaip jaustis gerai viso nėštumo metu.

Rekomenduotinas kalorijų padidinimas iš bazinio yra vos plius trys šimtai, tai lygu vienam prinokusiam bananui.

– Su vyru esate aktyvūs sportininkai. O ar savo sūnų mokote sveikos mitybos?

– Taip. Mūsų sūnus nuo pat mažens mato, kai sportuojame ir ką valgome. Per daug nieko nedarome, viskas išeina savaime.

Žinoma, kol buvo mažiukas, man buvo paprasčiau prižiūrėti jo mitybą, nes valgydavo tai, ką gamindavau, o skanėstai buvo tik natūralūs.

Dabar, kai pradėjome susitikti su svečiais, pradėjo lankyti darželį, jam atsirado supratimas apie saldumynus.

Nėra taip, kad mes jam viską draustume, dažniausiai vieną kartą per savaitę leidžiame pasimėgauti nesveiku maistu.

Esate žinoma trenerė, kuri socialiniuose tinkluose dalijasi savo gyvenimu. Ar nesulaukiate piktų komentarų?

– Savęs žinoma nelaikau. Būna, kad gatvėje sutikti žmonės mus atpažįsta, bet dažniausiai tik padėkoja už motyvaciją ar gražų ir naudingą kuriamą turinį socialiniuose tinkluose.

Tiesa, visas pyktis ir neigiami komentarai sklinda būtent iš socialinių tinklų. Nemeluosiu sakydama, kad pradžioje labai skaudėjo ir buvo nemalonu, kai žmonės susikūrę netikras anketas rašydavo labai baisias žinutes ar komentarus, bet, manau, jie patys savimi labai nepasitiki ir yra nelaimingi.

Supratau, kad aš esu tik žmogus, kuris dalijasi informacija su tais žmonėmis, kam tai įdomu ir naudinga, o jeigu kažkam bloga diena ir tik ieško, ant ko išsilieti, tai jau ne mano problema.

Grožio kultas, ypač Lietuvoje, yra opi problema. Visur akcentuojamos dailios linijos ir kaip svarbu gražiai atrodyti veidrodyje. Ką pati apie tai manote?

– Galbūt nuskambės banaliai, tačiau kiekvienam turėtų rūpėti vidinis mūsų grožis, ypač svarbu turėtų būti mūsų sveikata ir kaip mes jaučiamės.

Grožio kultas akcentuoja mūsų išorę, pažiūrėkite, koks didelis pasirinkimas yra figūrą koreguojančių korsetų, apatinio trikotažo ir net silikoninių sėdmenų. Grožis turėtų būti apie meilę sau, o ne skatinti valgymo sutrikimus.

Nereikia vaikytis grožio standartų, tačiau ir nereikėtų guosti savęs, kad man lemta taip atrodyti.

Nekalbu apie išskirtinius atvejus, kai yra tam tikrų sveikatos problemų, nes sveikata yra svarbiausia.

Organizatorių nuotr.

Laura Panavė.  Asmeninis archyvas

Ar daug jaunų merginų ateina sportuoti tam, kad taptų lieknesnės, o ne sveikesnės?

– Dauguma mano klienčių ateina, nes seka mane socialiniame tinkle „Instagram“ arba per rekomendacijas, todėl jos jau žino mano nuomonę apie sveiką gyvenseną, mitybą ir sportą.

Nuotoliniu būdu esu turėjusi ne vieną klientę, kuriai žūtbūt per mėnesį ar du reikia sulieknėti keliais dydžiais.

Sveiku keliu tai neįmanoma, staigus sulieknėjimas dažnai sukelia ne tik sveikatos, bet ir psichologinių problemų. Maloniai visada atsakau, kad sveikata yra svarbiau nei vestuvinės suknelės dydis.

Kur daromos didžiausios klaidos mityboje ir sporte, kai norimi rezultatai taip ir nepasiekiami?

– Kiekviena moteris nori būti graži ir savimi pasitikinti, tačiau tam reikia laiko. Puolimas prie dietinių kokteilių, liekninančių tablečių niekada neišeina į gera.

Problema, kad dažnai puolama į kraštutinumus, ir, vos pradėjusios tą kelią, moterys užsikelia labai aukštą kartelę, ir kai greitai nemato norimų rezultatų, motyvacija dingsta. Visada kartoju, kad reikia išsikelti realius tikslus, o tada valia ir kantrybė ateis kartu su matomu progresu.

Jūsų pačios figūra, nors šiuo metu laukiatės, atrodo stulbinamai. Kaip jums tai pavyksta? Kiek kartų per savaitę sportuojate?

– Visų metų įdirbis, sportas, mityba ir žinios, kiek iš tikro mums reikia, man leidžia džiaugtis sveiku priaugtų kilogramų skaičiumi. Su savo sekėjomis dalijuosi informacija, kiek ir ko suvalgau, kad nebadauju. Nesigiriu, bet bandau kuo daugiau būsimų mamų apšviesti, kad sveikas nėštumas yra su papildomais dešimt kilogramų, o ne dvidešimt ar dar daugiau.

Anksčiau sportuodavau tris kartus su štangomis ir darydavau dvi kardiotreniruotes per savaitę. Raumenims reikia poilsio ir atsigavimo, tad persitreniravimas taip pat nėra gerai.

Sužinojusi, kad laukiuosi, sportavau tokiu pat rėeimu, tik mažinau krūvį. Visada klausiau, ką sako kūnas, kiek galiu. Į termino pabaigą liko tik mankštos ir vaikščiojimas po penkis ar septynis kilometrus kas antrą dieną.

Pasidalykite, kiek laiko reikia numesti per nėštumą priaugtiems kilogramams? Kada moteris gali grįžti aktyviai sportuoti?

– Šis klausimas yra labai dažnas ir kiekviena deda daug vilčių, kad atsakysiu – greitai. Deja. Labai individualu, kiek moteris priaugo kilogramų per nėštumą, ar siautėja hormonai, kiek streso patiria.

Žinoma, jei priauga iki dešimties kilogramų, tai jau iš gimdymo namų išeis tik su keliais papildomais, o jei moteris pliuse lieka su dvidešimt kilogramų, tai grįžimas į pradinę formą gali užtrukti iki penkių mėnesių.

Mūsų žarnyno veikla priklauso nuo nervinės sistemos, todėl svarbiausia nestresuoti, viskas susitvarkys pamažu. Taip pat nereikia valgyti per daug ir vadovautis mitu, kad nepakaks pienui maistinių medžiagų.

Grįžimas į aktyvų sportinį režimą taip pat yra labai individualus, tai gali užtrukti nuo dviejų iki šešių mėnesių. Svarbu nuolatos konsultuotis su ginekologe.

Kokia yra jūsų mityba? Kokių produktų esate išvis atsisakiusi? Ar atsisakyti tam tikrų produktų, kuriuos mėgstame, yra naudinga?

– Mano mityba susideda iš aštuoniasdešimt procentų subalansuotos mitybos ir dvidešimt procentų, tai kas galbūt nėra labai maistinga.

Aš nevalgau perdirbto ir neaiškios kokybės maisto. Atsisakyti daug ko vertėtų dėl sveikatos ir sudedamųjų produkto dalių.

Maistas, kurį daugelis laiko skaniu, turi nulinę maistinę vertę ir daro didelę žalą organizmui.

Viskas atrodo nesudėtinga ir įmanoma, bet viskam reikia valios. Pasidalykite patarimais – kaip tą valią ugdyti?

– Žmogus turi suprasti, kodėl to nori, kam tai daro ir kodėl to reikia. Noras turi būti ne tilpti į suknelę ar smokingą, o noras geriau miegoti, geriau jaustis ir būti fiziškai stipresniam. Juk kai esame sveiki, tai atspindi ir oda, nagai, plaukai.

Kai žmogus nepuls į kraštutinumus, nepalaikys per didelio kalorijų deficito, maitinsis subalansuotai ir supras, kad taip daro dėl bendros savo savijautos, tada atsiras ir valia.

Svarbu gyvenime balansas, todėl jei šešias dienas sąžiningai sveikai maitinotės, tai septintąją dieną galite sau leisti truputį nesveiko maisto.

Ką patartumėte žmonėms, kurie nori pradėti sportuoti, tačiau bijo eiti į sporto salę, nes „nieko nemokės“?

– Sporto salė atrodo paprastas dalykas, kai tai išmanai, tačiau jei nemoki, geriau nebandyk, nes patirti traumą labai paprasta.

Tiesa, vyrai mažiau kompleksuoja dėl nežinojimo nei moterys. Todėl visoms moterims noriu duoti patarimą, kad, pavyzdžiui, „YouTube“ platformoje yra gausu informacijos, kaip sportuoti su štangomis ir treniruokliais.

Yra vaizdo įrašų su informacija, kaip sportuoti namuose ar lauke, kiekvienam pagal galimybes ir turimą inventorių. Viskas įmanoma, tik noro reikia.
 

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder