Kas yra Listeriozė?
Listeriozės infekcija yra per maistą plintanti liga, kurią sukelia bakterijos, vadinamos Listeria monocytogenes. Listeria infekcija taip pat vadinama listerioze. Dauguma žmonių suserga listerioze valgydami užterštą maistą.
Apsinuodijimas maistu nuo Listeria gali būti pavojingas ar net mirtinas. Kiekvienais metais JAV Listeria infekcija suserga apie 1600 žmonių, o nuo šios ligos miršta apie 260 žmonių.
Kaip Listeria sukelia apsinuodijimą maistu?
Listeriozę sukeliančių bakterijų galima rasti drėgnoje aplinkoje, įskaitant dirvožemį, vandenį ir pūvančią augmeniją. Gyvūnai taip pat gali pernešti listeria bakterijas žarnyne patys nesusirgdami.
Listeriozės simptomai
Listeriozės simptomai skiriasi priklausomai nuo to, ar infekcija apsiriboja virškinamojo trakto (GI) traktu, ar išplito už žarnyno ribų.
Žmonės, užsikrėtę listerioze, gali pajusti simptomus per kelias valandas ar dienas po to, kai suvalgo užteršto maisto. Žarnyno simptomai yra viduriavimas ir vėmimas. Simptomai paprastai išnyksta per tris dienas, o dauguma žmonių jaučiasi geriau pailsėję ir gerdami daug skysčių.
Invazinė listeriozė, terminas listeriozei, kuri plinta už virškinimo trakto ribų, gali užtrukti kelias savaites, kol pasireiškia simptomai. Invazinės Listeria infekcijos simptomai yra šie:
karščiavimas
raumenų skausmain
nuovargis
galvos skausmas
kaklo spazmai
gastroenteritas
sumišimas
pusiausvyros praradimas
traukuliai.
Sunki listeriozės infekcija gali plisti į kraują arba smegenis. Sunkios infekcijos gali sukelti gyvybei pavojingas sąlygas, tokias kaip sepsis, meningitas ar encefalitas.
Kai kurioms nėščioms moterims, kurioms išsivysto listeriozė, simptomų nėra arba simptomai yra lengvi. Tačiau infekcija nėštumo metu gali sukelti persileidimą, negyvagimį, priešlaikinį gimdymą arba rimtą naujagimio infekciją.
Maisto produktai, kurie dažniausiai yra užkrėsti listerijomis
Maisto produktai, kurie gali būti užkrėsti listerijomis, yra šie:
vytinta/rūkyta mėsa
dešrainiai
nepasterizuotas žalias pienas
nepasterizuoti minkšti sūriai
žali daigai
rūkytos jūros gėrybės.
Nors šie maisto produktai turi didžiausią Listeria monocytogenes užkrėtimo riziką, listeriozė gali paveikti beveik bet kokį netinkamai apdorotą ar paruoštą maistą.
Kaip sumažinti apsinuodijimo maistu riziką
Kai kurie patarimai, kaip sumažinti apsinuodijimo maistu riziką dėl listeriozės ar kitų per maistą plintančių ligų, pvz., apsinuodijimo salmonelėmis, yra šie:
Šaldytuve nustatykite 4 laipsnių C arba žemesnę temperatūrą, o šaldiklyje – -18 laipsnių. Tokia temperatūra gali sulėtinti listerijų augimą, kuri gali augti net esant šaltai temperatūrai. Naudokite šaldytuvo termometrą ir, jei reikia, pakoreguokite nustatymus.
Atšaldytą maistą naudokite iki datos, nurodytos ant pakuotės. Kuo ilgiau juos laikysite, tuo didesnė listerijų augimo rizika.
Reguliariai valykite šaldytuvą ir nedelsdami nuvalykite išsiliejimus, kad Listeria neturėtų kur augti.
Kiti veiksmai, kurių galite imtis, kad sumažintumėte apsinuodijimo maistu riziką, yra rankų plovimas prieš ir po maisto tvarkymo bei atskirų pjaustymo lentų ir įrankių naudojimas gaminiams ir žaliai mėsai ar jūros gėrybėms.
Maisto termometras gali padėti užtikrinti, kad mėsa, paukštiena, žuvis ir kiti maisto produktai būtų paruošti iki saugios vidinės temperatūros.
Žalias naminių gyvūnėlių maistas yra dar vienas galimas Listeria užkrėtimo šaltinis, todėl būkite atsargūs ruošdami savo augintinio maistą.
Kam kyla didžiausia rizika susirgti sunkia listeria liga?
Žmonės, kuriems gresia didžiausia rizika susirgti sunkia listeria liga, yra nėščios moterys, naujagimiai, 65 metų ir vyresni žmonės bei žmonės, kurių imuninė sistema nusilpusi, pavyzdžiui, gydomi nuo vėžio.
Listeria gali pakenkti vaisiui, net jei motina turi tik lengvus simptomus. Maždaug viena iš keturių nėščių moterų, susirgusių listerioze, gali persileisti arba netekti kūdikio.
Listeria sukelto apsinuodijimo maistu gydymas
Dauguma žmonių, kuriems pasireiškia listeriozės žarnyno simptomai, tokie kaip vėmimas ir viduriavimas, pailsėję ir gerdami skysčius pasveiksta per porą dienų.
Nėščioms moterims listeriozei gydyti bus paskirtas antibiotikas. Antibiotikai taip pat skiriami žmonėms, kurie labai serga arba kuriems gresia labai susirgti invazine listeriozės infekcija.
Šaltinis: www.health.harvard.edu
Rašyti komentarą