Lytiniu keliu plintančios infekcijos - ką tėvai turi žinoti, kad jų paaugliai būtų sveiki

Dalijimasis informacija apie įprastas LPI su paaugliais gali padėti jiems išlikti saugiems ir sveikiems.

Lytiniu keliu plintančios infekcijos arba LPI yra labai dažnos. Juos gali sukelti bakterijos, virusai ar kiti mikroorganizmai ir jie gali plisti per visus lytinius santykius.

Nors dauguma LPI yra išgydomos, jos gali turėti įtakos tiek moterų, tiek vyrų vaisingumui, gali sukelti kūdikio sveikatos problemų nėštumo metu, o kartais gali sukelti infekciją visą gyvenimą ar rimtų komplikacijų. Štai kodėl paaugliai turi apie juos žinoti.

Žemiau pateikiami faktai apie kai kurias dažniausiai pasitaikančias infekcijas: kas jas sukelia, kokie simptomai gali pasireikšti ir kaip jos gydomos.

Chlamidija

Chlamidijos yra dažniausiai užregistruota bakterinė LPI Jungtinėse Amerikos Valstijose, tačiau tiek pat atvejų yra besimptomiai, todėl jų skaičius gali būti didesnis nei mes suprantame.

Simptomai, jei jie yra, gali būti išskyros iš makšties arba varpos, skausmas šlapinantis arba sėklidžių skausmas ir patinimas (retai). Atlikus šlapimo tyrimą (arba tepinėlį iš pažeistos vietos) galima diagnozuoti, ir tai išgydoma antibiotikais. Negydoma gali sukelti nevaisingumą, dažniau moterims nei vyrams.

Gonorėja

Gonorėja yra kita LPI, kurią sukelia bakterija, ir ji taip pat gali būti besimptomė. Kai pasireiškia simptomai, jie labai panašūs į chlamidiją. Gonorėja taip pat gali sukelti nevaisingumą tiek moterims, tiek vyrams. Nors tai yra išgydoma, kai kurios infekcijos buvo atsparios įprastiems vartojamiems antibiotikams, todėl kartais reikia atlikti papildomus tyrimus ir gydymą.

Trichomonozė

Trichomonozę sukelia pirmuonys. Tai dar viena LPI, kuri gali būti besimptomė. Kai yra simptomų, jie dažniausiai yra niežulys, dirginimas ir išskyros. Ji išgydoma vaistais.

Sifilis

Sifilio atvejų daugėja. Pirmoje infekcijos stadijoje dažniausiai būna tvirta, apvali, neskausminga žaizdelė, kurioje infekcija pateko į organizmą. Paprastai opa išlieka nuo trijų iki šešių savaičių, tačiau neskausminga, ji gali likti nepastebėta.

Antroje stadijoje yra platesnis bėrimas, nors jis gali būti silpnas ir nepastebimas, kartu su bendrais ligos pojūčiais, tokiais kaip karščiavimas, gerklės skausmas, nuovargis, limfmazgių padidėjimas ar svorio kritimas.

Jei sifilis vis tiek nepastebimas, jis gali išlikti organizme metų metus, kartais paveikdamas organų sistemas, įskaitant smegenis. Jis išgydomas antibiotikais, tačiau jei jis nustatomas pavėluotai, žala gali būti nuolatinė. Ši infekcija nėštumo metu gali būti labai rimta.

HSV

HSV (herpes simplex virusas) sukelia pūsles. Yra ir burnos pūslelinė (burnos opos), ir lytinių organų pūslelinė. Burnos pūslelinė, kurią sukelia HSV1, paprastai nėra sukelta lytinių santykių, tačiau ji gali sukelti lytinių organų pūslelinę per oralinį seksą. Genitalijų pūslelinę dažniau sukelia HSV2.

Herpes opos gali kartotis visą gyvenimą. Herpes nėra išgydomas, tačiau yra vaistų, kurie gali sutrumpinti arba užkirsti kelią ligos protrūkiams. Ši infekcija gali būti ypač pavojinga nėštumo metu, nors riziką galima valdyti tinkamai prižiūrint gimdymą.

ŽPV

ŽPV (žmogaus papilomos virusas) yra labiausiai paplitusi lytiniu keliu plintanti infekcija. Juo galima užsikrėsti net artimai prisilietus prie odos, o infekcijos dažniausiai būna besimptomės.

Dauguma ŽPV atvejų (90 %) pagerėja savaime, tačiau jei ne, laikui bėgant virusas gali sukelti lytinių organų karpas arba tam tikras vėžio formas. Laimei, yra veiksminga vakcina, apsauganti nuo ŽPV, kurią galima skiepyti nuo 9 metų amžiaus.

ŽIV

ŽIV (žmogaus imunodeficito virusas) yra labiau paplitęs tarp žmonių, sergančių kitomis LPI – daugiausia todėl, kad užsikrėtimas LPI yra rizikingo seksualinio elgesio požymis. Gali būti labai sunku žinoti, ar žmogus juo serga, nes pirmieji simptomai gali jaustis kaip susirgę gripu, o tada žmonės gali pereiti į ilgą laikotarpį, kai simptomų visai nejaučia.

Nors ŽIV nėra išgydoma, yra vaistų, padedančių jį kontroliuoti, taip pat vaistų, galinčių užkirsti kelią jo atsiradimui.

Pokalbis su paaugliais apie LPI prevenciją

Visa tai skamba baisiai. Tačiau iš tikrųjų yra keletas paprastų dalykų, kuriuos paaugliai gali padaryti, kad išvengtų infekcijų arba sumažintų komplikacijų skaičių, todėl tėvai turi su jais pasikalbėti.

Patarimai paaugliams, kurie padės išvengti LPI:

Naudokite prezervatyvus kiekvieną kartą, jei turite lytinių santykių – ir naudokite juos tinkamai. Remiantis pirmiau minėta ataskaita, maždaug pusė seksualiai aktyvių vidurinių mokyklų moksleivių nenaudoja prezervatyvų reguliariai.

Apribokite seksualinių partnerių skaičių ir atvirai pasikalbėkite su tais partneriais prieš seksą. Klausimas apie seksualinę istoriją ir patikrinimas prieš pradedant seksualinius santykius gali turėti įtakos.

Reguliariai pasitikrinkite. Seksualiai aktyvūs paaugliai turėtų būti tikrinami dėl gonorėjos ir chlamidijų kasmet arba dažniau, atsižvelgiant į jų seksualinę istoriją ar simptomus.

Taip pat gali būti naudinga atlikti kitų infekcijų tyrimus. YRBS 95% vidurinių mokyklų moksleivių per pastaruosius metus nebuvo tikrinami dėl LPI, o tai baugina, nes beveik trečdalis praneša, kad yra seksualiai aktyvūs.

Įsitikinkite, kad jūsų paauglys reguliariai lankosi savo gydytoju ir juo pasitiki, nes tai padės diagnozuoti ligą greitai ir paskirti tinkamą gydymą. 

Parengta pagal: www.health.harvard.edu

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder