Melatonino papildai nemigai įveikti: poveikis gali būti ir kitoks, nei manote

Melatoninas – tai natūralus hormonas, gaminamas smegenų kankorėžinės liaukos, išsiskiriantis naktį ir padedantis išlaikyti reikiamą miego ciklą. Tačiau, jei gyvenimas intensyvus, jei patiriate daug streso, gali kilti miego problemų. Susidūrus su nemiga, neretai žvalgomasi būtent melatonino papildo. 

Jeigu nepavyksta užmigti arba miegama prastai

Melatoninas siejamas su geresniu miegu. Yra du pagrindiniai punktai, kuriuos reikėtų įvardyti kaip šio papildo naudą. Tai greitesnis užmigimas ir kokybiškesnis miegas. Jei pavargote nuo nemigos valandų, nuo miego pertrūkių, šis papildas gali padėti.

Visgi žmonėms kyla įvairių klausimų. Kokia iš tiesų nauda? Ar būna šalutinių poveikių? Tai aktuali tema, dominanti mokslininkus, tad atliktas ne vienas tyrimas siekiant šiuos dalykus išsiaiškinti. Antra vertus, aptariant kai kuriuos papildo pliusus ar minusus, kartais vis dar pabrėžiama, jog reikia papildomų tyrimų. 

Tačiau dėl labiausiai aptariamo poveikio – geresnio miego – neabejojama. Nors apie tai pasisakoma gana tvirtai, visuomet pabrėžiama: geriau vartoti ne per daug ir ne per ilgai.

Melatonino galima įsigyti ir internetu. Parduotuvėje RawPowders.lt jo yra trijų rūšių – purškalas, tabletės ir milteliai. RawPowders siekia išlaikyti kokybę, natūralumą ir grynumą, tad nuolat analizuoja ir atnaujina papildų formules.

Ištirta ir numanoma nauda

Melatoninas yra antioksidantas. Pirmą kartą tai išgirdus, suklūstama. Taip, tačiau svarbu ne tik šis „statusas“, bet ir nauda:

•    Melatoninas gali būti naudingas akims, sulėtinti geltonosios dėmės degeneraciją. Tai nustatyta atliekant tyrimą, kurio apimtis – 100 žmonių. Paaiškėjo, kad melatonino hormonas gali lėtinti šios akių ligos eigą, apsaugodamas tinklainę. 
•    Nors dar tik aiškinamasi, keliamos hipotezės, kad melatoninas gali būti naudingas žmonėms, turintiems skrandžio opą, besiskundžiantiems rėmens problemomis (refliuksu). 
•    Atsižvelgiant į melatonino poveikį miegui, taip pat keliamos hipotezės, jog ši medžiaga gali padėti kovojant su vadinamąja sezonine depresija (prasidedančia vėstant orams ir trumpėjant dienoms – vėlai rudenį).

Melatoninas susijęs ne vien su miegu, bet ir su imunine sistema, kraujospūdžiu, taip pat su kortizolio kiekiu. Kortizolis – hormonas, kurį, reaguodama į stresą, išskiria antinksčių žievė. Jis reikalingas, tačiau per didelis kiekis (t. y. ir per didelis streso kiekis) organizmui turi neigiamą poveikį, pavyzdžiui, trikdo virškinimo sistemą, sukelia odos, plaukų problemų. 

Numanoma melatoninonauda vienais atvejais patvirtinama moksliniais stebėjimais, tačiau kitais atvejais (pavyzdžiui, aiškinantis dėl sezoninės depresijos) pabrėžiama, kad poveikiu dar nėra galutinai įsitikinta. O įsitikinti leis tik laikas ir didesnis tyrimų kiekis. 

Pasitarkite su gydytoju

Rinkdamiesi melatoniną ar kitus papildus, pasitarkite su gydytoju. Tai svarbu ne tik dėl saugumo, bet ir siekiant geresnio poveikio. Specialistas gali patarti, kokie papildai jums labiausiai tiktų, o kurių pirkti galbūt neverta. 

Pasitarti su gydytoju ypač aktualu:

•    Nėščiosioms
•    Vartojantiems kitus vaistus, ypač reguliuojančius kraujospūdį ar slopinančius centrinę nervų sistemą
•    Žmonėms, kurių kraujospūdis aukštas
•    Turintiems sveikatos sutrikimų

Būtinai kreipkitės į specialistą, kad išvengtumėte nepageidaujamų pasekmių, pavyzdžiui, pernelyg didelio raminamojo poveikio, galvos svaigimo ar skrandžio spazmų, pakitusio insulino lygio ar cukraus kiekio kraujyje. 

Su specialistais svarbu pasikonsultuoti, atsiradus bet kokių nepageidaujamų, neįprastų reakcijų. Papildų negalima vartoti asmenims iki 18 metų.

Vietoj apibendrinimo verta pakartoti, kad melatoninas pirmiausia žinomas kaip priemonė geresniam miegui. Tačiau, kaip matome, jo poveikis gali būti kur kas platesnis. Nors pasaulyje atliktas ne vienas tyrimas, kai kuriais atvejais mokslininkai ir medikai dar nesiryžta drąsiai teigti: „Vartokite melatoniną nuo x ligos ir būklė pagerės.“

Šiaip ar taip, papildas nemažai žadantis. Bet tik su dviem sąlygomis. Pirma – svarbu pasikonsultuoti su specialistu. Antra – reikia laikytis vartojimo nurodymų, nepiktnaudžiauti.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder