Mokslininkai: grybelių krizė jau čia pat ir žmonijai desperatiškai reikia sprendimo

(2)

Tikros grybelių sukeltos infekcijos, o ne tos, kurios sukėlė zombių apokalipsę populiariame televizijos seriale "Vienas iš mūsų", kelia vis didesnę grėsmę visame pasaulyje.

Pavyzdžiui, Misisipė tapo naujausia JAV valstija, kurios gyventojai pranešė užsikrėtę Candida auris - labai užkrečiamu grybeliu, kuris klesti ligoninėse ir slaugos namuose.

Šis atvejis nebus paskutinis, ir be didelių pastangų užsikrėtusiųjų ir mirusiųjų skaičius toliau didės, rašo "Stat News".

Valstybinis visuomenės sveikatos departamentas pranešė, kad nustatyti šeši C. auris užsikrėtę asmenys.

Patogenas gali užkrėsti beveik visus įmanomus paviršius - nuo intraveninių kateterių ir maitinimo zondų iki lovos paklodžių, medicininių chalatų ir kriauklių.

Šis sukėlėjas labiausiai pažeidžia pagyvenusius ar imuniteto sutrikimų turinčius žmones, todėl jis dažnai baigiasi mirtimi: du iš šešių užsikrėtusiųjų Misisipėje mirė.

Kadangi Jungtinės Valstijos yra prastai pasirengusios spręsti šią krizę tiek klinikiniu, tiek politiniu požiūriu, Misisipės scenarijus artimiausiais mėnesiais ir metais ir toliau vyks visoje šalyje.

Spartus C. auris plitimas kelia nerimą.

Nuo 2009 m., kai Japonijos mokslininkai nustatė pirmąjį žinomą užsikrėtimo atvejį, šis grybelis mirtinai pavojingas visame pasaulyje.

2016 m. JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centras pranešė, kad užregistravo septynis C. auris atvejus keturiose valstijose: Niujorke, Naujajame Džersyje, Merilende ir Ilinojuje.

Iki 2019 m. šiuo patogenu užsikrėtė daugiau nei 700 žmonių 12-oje valstijų, ir jų skaičius toliau auga.

2022 m. Luizianoje, Naujojoje Meksikoje, Tenesyje, Viskonsine, Delavere ir Havajuose buvo patvirtinti pirmieji C. auris atvejai ir šiuo metu JAV šia liga užsikrėtė beveik 5 000 žmonių.

C. auris gali sukelti pražūtingas infekcijas, pažeidžiančias kraują, širdį ir smegenis.

Ji dažnai yra atspari esamiems gydymo būdams, todėl 30-60 % užsikrėtusiųjų miršta.

Nustačius infekciją, ji gali sutrikdyti kasdienę įstaigos veiklą, nes tai yra patvarus patogenas, kuris gali ilgai išlikti ant paviršių ir yra atsparus įprastoms dezinfekavimo priemonėms.

Protrūkio sustabdymas ir patalpų sterilizavimas gali būti labai brangus ir trukdantis, o iš tų, kuriems to labiausiai reikia, gali būti atimta galimybė gauti medicininę pagalbą.

Pavyzdžiui, praėjusiais metais Detroite esanti ilgalaikės priežiūros įstaiga, kurioje gydomi sunkiai sergantys pacientai, buvo priversta nutraukti pacientų priėmimą po C. auris protrūkio.

Visuomenės sveikatos specialistai jau daugelį metų perspėja, kad C. auris ir kitos grybelinės infekcijos kelia vis didesnę grėsmę.

Daugelyje tyrimų išsamiai aprašyta, kaip klimato kaita gali prisidėti prie šių ligų sukėlėjų plitimo šylant pasauliui. C. auris yra tik vienas iš kelių dešimčių žmogui kenkiančių grybelinių patogenų, tačiau JAV ir pasaulis nesiima jokių veiksmų prieš šią grėsmę.

Greitas priešgrybelinių vaistų arsenalo įvertinimas rodo, kad šalys yra prastai pasiruošusios.

Remiantis paskelbto tyrimo duomenimis, per pastaruosius 20 metų neatsirado nė vieno naujos klasės vaisto nuo grybelių, o per pastarąjį dešimtmetį buvo patvirtintas tik vienas naujas vaistas iš žinomos vaistų nuo grybelių klasės.

Investicijos į šią sritį yra apgailėtinai nepakankamos, nes Pasaulio sveikatos organizacija praneša, kad grybelinėms infekcijoms skiriama mažiau nei 1,5 proc. viso infekcinių ligų tyrimams skiriamo finansavimo.

Siekdama atkreipti dėmesį į šią krizę ir padėti nustatyti mokslinių tyrimų ir plėtros spragas, PSO neseniai nustatė 19 grybelinių patogenų, keliančių rimtą grėsmę žmonių sveikatai, ir suskirstė juos į tris prioritetines kategorijas: vidutinio, didelio ir kritinio svarbumo.

C. auris yra tarp keturių svarbiausių prioritetų.

PSO sąrašas yra svarbus ir sveikintinas žingsnis į priekį, tačiau politikos formuotojai aukščiausiu valdžios lygiu turi pripažinti C. auris keliamą grėsmę ir imtis veiksmų jai šalinti.

Siekiant sumažinti C. auris daromą žalą sveikatos sistemoms ir žmonėms, valstijų ir federaliniai sveikatos priežiūros pareigūnai turi sustiprinti priežiūros ir pranešimų teikimo veiklą.

Mokslui ir pramonei reikia sukurti geresnes diagnostikos priemones, kuriomis būtų galima tiksliai atskirti C. auris nuo kitų Candida rūšių, iš kurių kai kurios kelia mažesnį pavojų sveikatai. Ir labai svarbu, kad naujų vaistų nuo grybelių atsirastų pacientams skirtų vaistų kūrimo procese.

Pažanga nepasistūmės į priekį, kol įstatymų leidėjai rimtai nežiūrės į šią grėsmę ir nepriims svarbių politinių sprendimų.

Pavyzdžiui, JAV pagal FORWARD aktą bus remiami labai reikalingi endeminių grybelinių ligų, įskaitant slėnio karštligę, kurios atvejų labai padaugėjo, tyrimai.

Taip pat yra PASTEUR aktas - dviejų partijų teisės aktas, kuriuo siekiama atlyginti įmonėms, sėkmingai kuriančioms prioritetinius antimikrobinius vaistus, įskaitant priešgrybelinius vaistus.

Tačiau praėjusiais metais Kongresas patyrė nesėkmę, kai nebalsavo dėl šių įstatymų projektų.

Tikėtina, kad šiais metais jie bus vėl pateikti, tačiau nėra garantijos, kad jie bus priimti.

Ši problema būdinga visam pasauliui.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder