Negalite miegoti be savo partnerio? Štai ką su tuo daryti

Mokslininkai rado būdą, kaip košmarus paversti saldžiais sapnais

Miegas gali būti taip toli nuo poilsio, kaip tik galite įsivaizduoti, kai jus kamuoja košmaras, ypač toks, kuris kasnakt vis sugrįžta ir persekioja, - rašo
euronews.com

Košmarai, arba sapnų nerimo sutrikimas, yra liga, kuria, kelių tyrimų duomenimis, serga apie 4 proc. suaugusiųjų.

Tai kur kas blogiau nei atsitiktiniai sapnai apie kritimą, nuogumą viešoje vietoje, persekiojimą, tualeto ieškojimą ir dantų netekimą, kuriuos per gyvenimą patiria didžioji dauguma žmonių.

Kenčiančiųjų nuo košmarų sutrikimo naktis trikdo ryškūs, baisūs sapnai, kurie juos pripildo tokios didelės baimės ir nerimo, kad jie netenka miego ir poilsio.

Nors ši būklė paprastai gydoma streso mažinimo metodais, pavyzdžiui, joga ar meditacija, o sunkiausiais atvejais - psichoterapija ir net medikamentais (pavyzdžiui, kai žmogus kenčia nuo potrauminio streso sutrikimo arba PTSS), mokslininkai ką tik atrado gydymo būdą, kuris pagaliau gali padėti panaikinti pasikartojančius košmarus.

Spalio 27 d. žurnale "Current Biology" paskelbtame naujame pranešime neurologai paprašė 36 pacientų, kenčiančių nuo pasikartojančių košmarų, praktikuoti vaizdų repeticijos terapiją (angl. image rehearsal therapy, IRT) - kognityvinėje elgesio psichologijoje naudojamą metodą, kai žmonės prisimena savo košmarus, tik pakeisdami juose esantį neigiamą siužetą ir suteikdami jam teigiamą atspalvį.

Įrodyta, kad dieną repetuojant šį teigiamą sapnų scenarijų po dviejų ar trijų savaičių sumažėja košmarų, tačiau ši technika buvo sėkminga tik 30 proc. pacientų.

Todėl tyrimą atlikę neurologai siūlo pridėti dar vieną gydymo būdą: tikslinę atminties reaktyvaciją, arba TMR - procesą, kurio metu žmogus susikoncentruoja į ko nors mokymąsi (minties ar elgesio) klausydamasis tam tikro garso, kuris vėliau vėl paleidžiamas kaip signalas, kol žmogus miega.

Pusės iš 36 tyrime dalyvavusių pacientų buvo paprašyta tyliai peržvelgti savo košmarus, o kitos pusės - penkias minutes kas 10 sekundžių klausantis trumpo fortepijono akordo garso.

Tie patys pacientai tą patį fortepijono akordą girdėjo per REM miego fazę, t. y. tą patį laikotarpį, kai, kaip manoma, žmonės sapnuoja ryškiausius košmarus.

Rezultatai buvo įsidėmėtini: nors abiejų grupių pacientams sumažėjo košmarų, tačiau tiems, kurie išbandė IRT ir TMR derinį, blogi sapnai beveik visiškai išnyko, o savaitės košmarų vidurkis sumažėjo nuo 3 iki 0,2 košmaro.

Kitoje grupėje, kuri praktikavo sapnų peržiūrą tyloje, košmarų sumažėjo iki 1,5 per savaitę.

"Įdiegus ir išpopuliarinus namuose lengvai naudojamus prietaisus, skirtus nuolatiniam saugos prisiminimų įtvirtinimui, ši terapija gali lengvai pasiekti didelę dalį klinikinės populiacijos ir paskatinti naujus inovatyvius emocinės gerovės skatinimo metodus", - rašė tyrimo autoriai.

Galbūt tai skamba šiek tiek Pavlovo stiliumi, kaip ir šuns, kuris buvo priverstas seilėtis, tikėdamasis skanėsto skambant varpeliui, net jei maisto iš tikrųjų nebuvo, atveju.

Tačiau kai toks sąlygojimas gali padėti žmonėms gerai išsimiegoti ir išvyti blogą sapną, manoma, kad šis metodas yra labiau naudingas nei manipuliatyvus.

Tyrimą atlikę mokslininkai mano, kad TMR turi didžiulį potencialą padėti žmonėms, kenčiantiems nuo miego siaubo ir pasikartojančių košmarų, jei būtų derinamas su IRT, ir tikisi, kad tai galėtų padėti tiems, kurie patyrė didelių traumuojančių išgyvenimų.

"Nesu tikra, ar mums pavyks su šiais konkrečiais pacientais", - "Science News" sakė viena iš tyrimą atlikusių mokslininkų, Ženevos universiteto neurologė Sophie Schwartz.

"Tačiau jei mums pavyks, tai būtų tikrai svarbus mūsų turimų potrauminio streso sutrikimo gydymo metodų papildymas".

Organizatorių nuotr.
 

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder