Naujas šlapimo tyrimas gali padėti kai kuriems vyrams, kurių PSA yra padidėjęs, išvengti biopsijos

Šio naujo testo rezultatai gali padėti vyrams išvengti nereikalingų procedūrų.

Kai prostatos specifinio antigeno (PSA) kraujo tyrimas duoda nenormalų rezultatą, kitas žingsnis paprastai yra prostatos biopsija. Biopsija gali patvirtinti arba paneigti vėžio diagnozę, tačiau ji taip pat turi tam tikrų trūkumų.

Prostatos biopsijos yra invazinės procedūros, turinčios galimą šalutinį poveikį, ir jos dažnai aptinka žemo laipsnio, lėtai augančius navikus, kuriems gali nereikėti nedelsiant gydyti arba visai nereikėti jokio gydymo.

Tyrėjai tiria įvairias strategijas, kaip išvengti nereikalingų biopsijų. Pavyzdžiui, specializuoti magnetinio rezonanso tomografijos (MRT) tyrimai gali būti naudingi numatant, ar vyro navikas gali išplisti. Kraujo tyrimas, vadinamas prostatos sveikatos indeksu (PHI), matuoja įvairias PSA formas ir gali padėti gydytojams nustatyti, ar reikalinga biopsija.

Balandį Mičigano universiteto mokslininkai paskelbė tyrimo rezultatus, kuriais šlapimo mėginiuose nustatomas prostatos vėžys. Vadinamas MyProstateScore 2.0 (MPS2) testu, jis ieško 18 skirtingų genų, susijusių su aukštos kokybės navikais. „Jei šis testas yra neigiamas, tai beveik neabejotina, kad nesergate agresyviu prostatos vėžiu“, – pranešime spaudai sakė universiteto patologijos ir urologijos profesorius daktaras Arulas Chinnaiyanas.

Duomenų rinkimas ir tolesnis bandymas

Norėdami sukurti testą, daktaras Chinnaiyanas ir jo kolegos pirmiausia kreipėsi į viešai prieinamas duomenų bazes, kuriose yra daugiau nei 58 000 su prostatos vėžiu susijusių genų. Iš to pradinio fondo jie susiaurėjo iki 54 genų, kurie yra vienareikšmiškai per daug išreikšti sergant vėžiu, klasifikuojamu 2 laipsnio (GG2) ar aukštesnėse grupėse. Grade Group sistema suskirsto prostatos vėžį nuo GG1 (mažiausiai pavojingo) iki GG5 (pavojingiausio).

Komanda ištyrė tuos 54 genus pagal archyvuotus šlapimo mėginius iš 761 vyro, kurio PSA buvo padidėjęs ir kuriems buvo numatyta biopsija. Šios pastangos davė 18 genų, kurie nuosekliai koreliavo su didelio laipsnio vėžiu biopsijos mėginiuose. Šie genai dabar sudaro MPS2.

Tada komanda patvirtino testą, atlikdama MPS2 tyrimus su daugiau nei 800 archyvuotų šlapimo mėginių, surinktų nacionalinio prostatos vėžio tyrimų konsorciumo. Kiti mokslininkai, susiję su konsorciumu, įvertino naujo šlapimo tyrimo rezultatus pagal pacientų įrašus.

Rezultatų interpretavimas

Tyrimo išvados parodė, kad MPS2 teisingai nustatė 95% GG2 prostatos vėžio ir 99% vėžio GG3 ar aukštesnio lygio. Tyrimo tikslumas buvo dar pagerintas įtraukus prostatos dydžio (arba tūrio, kaip jis dar vadinamas) įvertinimus.

Remiantis komandos skaičiavimais, naudojant MPS2, nereikalingų biopsijų skaičius būtų sumažintas net 37%. Jei į priemonę būtų įtrauktas tūris, būtų išvengta 41% biopsijų. Palyginimui, naudojant PHI būtų išvengta tik 26% biopsijų.

Dr. Chinnaiyan ir jo bendraautoriai pabrėžia, kad didelio laipsnio vėžio atmetimas atliekant šlapimo tyrimą suteikia tam tikrų pranašumų, palyginti su MRT. Pavyzdžiui, bendruomenės aplinkoje ne visada galima atlikti specializuotus kelių parametrų MRT tyrimus, kurių reikia norint įvertinti didelio laipsnio vėžį vyrams, kuriems yra padidėjęs PSA. Be to, mpMRI rezultatų interpretacija gali skirtis priklausomai nuo radiologo. Svarbu tai, kad MPS2 laikui bėgant gali būti atnaujintas, kai nustatomi nauji prostatos vėžio genai.

Komentaras

Dr. Borisas Gershmanas, su Harvardu susijusio Beth Israel Deaconess medicinos centro Bostone urologu ir Harvardo medicinos mokyklos Prostatos ligų vadovo patariamosios ir redakcinės kolegijos nariu, apibūdino naujus tyrimo rezultatus kaip daug žadančius. „Atrodo, kad 18 genų šlapimo tyrimas yra geresnis nei vien PSA“, – sako jis.

Tačiau daktaras Gershmanas priduria, kad bus svarbu apsvarstyti, kaip toks testas atitiks dabartinį dviejų etapų PSA atrankos metodą, kuris apima prostatos MRT, kai PSA yra nenormalus. Kai MRT duoda taip/ne (tai reiškia, kad pažeidimai, kurie atrodo įtartini dėl vėžio, yra arba nėra), MPS2 pateikia skaitinius rizikos įvertinimus, svyruojančius nuo 0% iki 100%. „Iššūkis, susijęs su klinikiniu nuolatinio rizikos balo įgyvendinimu, yra ta, kur nubrėžti liniją biopsijai“, – sako dr. Gershman.

„Šis tyrimas teikia daug vilčių, nes daugelis vyrų kaimo vietovėse gali neturėti prieigos prie prostatos MRT aparatų arba papildomo sudėtingumo, kurio reikia interpretuojant šiuos MRT tyrimus“, – sako dr. Marcas Garnickas, brolių Gormanų medicinos profesorius iš Harvardo medicinos universiteto. "Plačiai prieinamas šlapimo tyrimas galiausiai gali padėti tiksliau nustatyti, kam turėtų būti atlikta prostatos biopsija, taip pat gali padėti įvertinti tikimybę, kad vėžys yra kliniškai reikšmingas ir jį reikia gydyti."

Parengta pagal: www.health.harvard.edu

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder