Omikron atmaina valstybes verčia ieškoti patogių testavimo būdų, Lietuvoje – testai tik užsiregistravus

Visame pasaulyje siaučiantis COVID-19 ir itin greit sklindanti omikron atmaina verčia valstybes aktyviau testuoti gyventojus. Tai yra greičiausias būdas atpažinti ligą bei izoliuoti virusą platinančius asmenis. Visgi šalys renkasi skirtingus kelius, kaip tai padaryti, – vienos leidžia bet kuriuo metu atvykti į testavimo vietą, kitos – atsiunčia testus į gyvenamąją vietą. Lietuvoje lieka viena galimybė – užsiregistruoti ir atvykti į testavimo vietą.

Norvegija: testuoti, testuoti ir dar kartą testuoti

Norvegijoje taikomi keli būdai testuoti žmones – atvykti užsiregistravus iš anksto, mobiliuosiuose punktuose be registracijos ir atlikti greitąjį antigenų testą.

Atvykus į Norvegijos sostinę Oslą iš Lietuvos gali apimti keistas jausmas – gatvėje be privažiavimo automobiliu stovi mobili testavimo vieta, į kurią gali patekti kiekvienas šalies gyventojas be registracijos. Užėjus į vidų reikia pateikti savo asmens dokumentą ir medikai atliks PGR testą.

Visgi keleiviai, atvykstantys į Oslo uostą, testuojami antigenų greitaisiais testais. Uoste įrengtos dvi linijos – viena pėstiesiems ir viena keleiviams.

Alfa.lt kalbėjosi su norvegais, kurie, nors tokia testavimo galimybe ir džiaugiasi, pripažįsta, kad kartais mobiliosios testavimo vietos yra užimtos, todėl ne visi gali atlikti tyrimą.

Kaip ir Lietuvoje, Norvegijoje veikia ir testavimo centrai, į kuriuos galima patekti tik su registracija. Norėdami rezervuoti susitikimą, tiek keleiviai, tiek gyventojai gauna apžvalgą, kuriose vietose gali atlikti testą. Pasibaigus registracijai SMS žinute gaunamas patvirtinimas.

Dar vienas Lietuvoje netaikomas būdas – savivaldybės dalijami greitieji testai. Jie išduodami tiems, kurie turi koronavirusinės infekcijos simptomų, gyvena su užsikrėtusiu asmeniu arba užkrėtė kitus asmenis, o simptomų nejaučiantys žmonės gali už juos nusipirkti vaistinėje arba internetu.

Be to, Norvegijos vyriausybė rekomenduoja atlikti greitąjį testą ir, tik jeigu gaunamas teigiamas atsakymas, atlikti PGR testą.

Jungtinė Karalystė – viskas į namus

JK gyvenantys žmonės, kurie turi bent vieną pagrindinių COVID-19 simptomų: aukštą temperatūrą, kosulį arba uoslės bei skonio praradimą, privalo atlikti PGR testą.

Visgi jį galima atlikti ne tik užsiregistravus ir atvykus pėsčiomis arba automobiliu į testavimo centrą, bet ir savarankiškai namuose. Testavimo rinkinys yra atsiunčiamas į namus.

Jeigu atvykę į JK pasidarėte antigeno testą (arba tiksliau LFD testą) ir gavote teigiamą atsakymą, PGR testą galėsite pasidaryti tik namuose.

Taip pat saloje galima atlikti ir LAMP testą – žmogus savo seiles siunčia į laboratoriją, kuri pateikia atsakymus.

Visgi JK gyvenantys lietuviai Alfa.lt tikino, kad žmonės kartais stengiasi „apeiti sistemą“ pildami ant testo ne reikiamą medžiagą, o vandenį arba nosį krapšto vangiai.

Lietuvoje – testai tik užsiregistravus

Lietuvoje gauti nemokamą PGR testą galima tik užsiregistravus. Visgi testavimo galimybės šalyje yra apribotos: testuotis nemokamai gali tik turintys simptomų, o greitųjų antigenų testų kainos vaistinėse svyruoja nuo 3 eurų. Tiesa, dabar asmenys atvykti į testavimo vietą gali ne tik automobiliu, bet ir pėsčiomis.

Visgi verslas, siekdamas testuoti savo darbuotojus, gali jiems nupirkti testavimosi priemones – greituosius testus – ir įteikti nemokamai.

Kitų būdų testuotis Lietuvos Vyriausybė dar nepateikė, nors omikron variantas yra greitai plintantis, o ribojimų vis mažėja.

Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius praėjusį mėnesį pasiūlė įvesti savitestavimą siekiant sumažinti eiles testavimo punktuose. Vyriausybė į šiuos raginimus neatsakė.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder