Kas yra orientavimosi sportas?
Žemėlapio ir kompaso skaitymas derinamas su mankšta. Varžybų dalyviai („orientacininkai“) lenktyniauja su laikrodžiu, kad pasiektų kontrolinius punktus lauko sąlygomis – nuo miesto parkų iki atokių vietovių su kalnais, ežerais, upėmis ar apsnigtais laukais.
"Galite vykti su grupe arba vienas. Gaunate labai išsamų žemėlapį ir einate į kontrolinius punktus, kuriuose elektroniniu būdu registruojamas jūsų laikas", - sako Clinton Morse, nacionalinės sporto valdymo institucijos "Orienteering USA" nacionalinės komunikacijos vadovas.
Kadangi orientacininkai lenktyniauja pagal laikrodį, jie gali bėgti takais, žygiuoti į kalnus ar ropštis aplink riedulius. Taip pat vyksta orientavimosi sporto renginiai su kalnų dviračių, lygumų slidinėjimo ar baidarių irklavimo kursais.
Kaip orientavimosi sportas gali paveikti mąstymo įgūdžius?
Nedidelis 2023 m. tyrimas, paskelbtas internete PLoS One, nustatė galimą ryšį tarp orientavimosi ir aštraus mąstymo įgūdžių.
Tyrėjai paklausė 158 sveikų žmonių nuo 18 iki 87 metų apie jų sveikatą, veiklą, navigacijos gebėjimus ir atmintį. Maždaug pusė dalyvių turėjo įvairaus lygio orientavimosi patirtį. Kiti dalyviai buvo fiziškai aktyvūs, bet nebuvo orientacininkai.
Palyginti su tyrimo dalyviais, kurie neužsiėmė orientavimosi sportu, nurodė tie, kurie buvo orientacininkai:
- turėjo geresnius navigacijos apdorojimo įgūdžius (atpažino, kur yra objektai ir kur dalyviai yra objektų atžvilgiu);
- turėjo geresnių navigacinės atminties įgūdžių (maršrutų ir orientyrų prisiminimai).
Tyrimas buvo stebimas – tai nėra tikras eksperimentas – ir todėl neįrodė, kad orientavimasis pagerino žmonių mąstymo įgūdžius. Bet išvada gali būti patikima.
„Aerobiniai pratimai smegenyse išskiria chemines medžiagas, kurios skatina naujų smegenų ląstelių augimą. O kai naudojate žemėlapį ir prijungiate jį prie orientyrų, stimuliuojate smegenų ląstelių augimą", - sako Harvardo medicinos mokyklos neurologijos dėstytojas dr. Andrew Budsonas.
Kaip pradėti orientavimosi sportą?
Dalyvauti gali įvairaus amžiaus ir atletiško lygio žmonės, nes orientavimosi sporto trasos įvairios – nuo vietinių parkų iki patyrimų laukinėje gamtoje.
Kad iš pradžių būtų lengviau orientuotis, Morsė siūlo eiti su grupe ir lėtai eiti į trumpą pradedančiųjų kursą. „Jums nereikia lenktyniauti“, - sako jis. „Kai kurie žmonės tai daro pramogai, norėdami mėgautis iššūkiu baigti kursą savo tempu.
Sudėtingiausia dalis yra išmokti skaityti žemėlapį. Morzės patarimas:
Keisdami kryptis pasukite žemėlapį. Laikykite žemėlapį taip, kad kryptis, kuria važiuojate, būtų puslapio viršuje. Pavyzdžiui, jei kompasas rodo, kad važiuojate į pietus, apverskite žemėlapį aukštyn kojomis, kad pietinė dalis būtų viršuje ir būtų lengviau tai sekti.
Sukurkite mintis apie tai, ką jums sako žemėlapis. Jei žemėlapyje šalia lauko yra tvora, mintyse susikurkite jos paveikslėlį, kad pamatę galėtumėte ją atpažinti, net jei anksčiau ten nebuvote.
Patarimai saugiems ir maloniems orientavimosi sporto renginiams:
Apsirenkite tinkamai. Dėvėkite patogius drabužius, įskaitant ilgas kelnes, gerus vaikščiojimo batus ir kepurę.
Lauke būsite mažiausiai valandą ir, atsižvelgiant į reljefą, jums reikės apsaugos nuo saulės ir galbūt purškalo nuo erkių ir kitų vabzdžių. Daugelyje vietų svarbu užkirsti kelią erkių įkandimams, kurie gali sukelti Laimo ligą ir kitas erkių platinamas ligas.
Atsineškite keletą būtiniausių dalykų. Susipakuokite vandenį, užkandžius, kremą nuo saulės, purškiklį nuo vabzdžių ir telefoną. (Telefoną laikykite išjungtą, nebent jums reikia kreiptis pagalbos.)
Žinokite, kad trumpiausias maršrutas žemėlapyje ne visada bus geriausias, nes jis gali pakilti į kalną arba per storą augmeniją. Galbūt geriau apeiti tas sritis.
Išmokę orientavimosi sporto pagrindus, galite padaryti jį fiziškai sudėtingesnį (ir geresnę treniruotę) bandydami įveikti trasą greičiau ir bandydami įveikti ankstesnius laikus arba užsiregistravę į sudėtingesnį kursą, kuris yra ilgesnis ir reikalaujantis daugiau pastangų bei greičio.
Ir nesvarbu, kuriame renginyje dalyvautumėte, mėgaukitės nuotykiais. „Jūs ne tik einate keliu, bet ir sprendžiate galvosūkius būdami panirę į gamtą“, - sako Morse. "Tai puikus būdas patirti gamtą."
Parengta pagal: www.health.harvard.edu
Rašyti komentarą