Tyrimai atskleidė, kad 13–16 metų mergaičių valgymo sutrikimai ir savęs žalojimas per Covid išaugo.
Mokslininkai teigė, kad nenormalus valgymo elgesys per dvejus metus išaugo 42 proc., o savęs žalojimo epizodų – 38 proc.
Panašus padidėjimas taip pat buvo pastebėtas tarp 17–19 metų amžiaus, tačiau mažesniu laipsniu.
Mančesterio universiteto komandos randa vis daugiau įrodymų apie ryšį tarp užsidarymo ir paauglių psichinės sveikatos pablogėjimo.
Tyrėjai teigia, kad norint užkirsti kelią esamų ligų vystymuisi, labai svarbu anksti nustatyti psichikos sveikatos sunkumus, suteikti greitą prieigą prie gydymo ir geresnes paslaugas.
Ataskaitoje vadovaujantis autorius Alexas Traffordas, doktorantas, sakė: „Turėtų būti sudaryta pakankamai galimybių gauti bendrosios praktikos gydytojų ir psichikos sveikatos paslaugų, kad būtų patenkinti augančio jaunimo, besikreipiančio pagalbos, poreikiai“.
Valgymo sutrikimai yra viena iš labiausiai mirtinų psichikos ligų. Sergantiems paaugliais savižudybės rizika yra didesnė nei likusiai bendrai populiacijai.
Kūno nepasitenkinimas ir noras numesti svorio yra pagrindiniai veiksniai sukeliantys valgymo sutrikimus. Ligų sąrašas apima nervinę anoreksiją, nervinę bulimiją ir persivalgymą.
Galimi veiksniai yra izoliacija, gyvenimo ritmo trūkumas ir padidėjęs nerimas. Paaugliai taip pat susiduria su socialinės žiniasklaidos spaudimu nepriaugti svorio karantino metu.
J. Traffordo komanda 2010–2020 metais ištyrė duomenis apie daugiau nei devynis milijonus žmonių nuo 10 iki 24 metų amžiaus, kuriuos pateikė 1881 Jungtinės Karalystės bendrosios praktikos gydytojai. Jame buvo numatyti tikėtini valgymo sutrikimų ir savęs žalojimo rodikliai, jei Covidas nebūtų pasireiškęs nuo 2020 m. kovo iki 2022 m. kovo. Tada jie buvo lyginami su tikrosiomis diagnozėmis.
13–16 metų mergaičių valgymo sutrikimų buvo pastebėti 3 862 atvejai, o ne Covid projekcija – 2 713, ir 9 174 savęs žalojimo atvejai, palyginti su 6 631.
Ponas Traffordas sakė: „Akivaizdus paauglių mergaičių valgymo sutrikimų ir savęs žalojimo padidėjimas yra ilgalaikė pandemijos pasekmė, kurią dar reikia spręsti“.
Ir perspėjo: „Nors tarp berniukų incidentų dažnio padidėjimo nepastebėta, jų sunkumai gali pasireikšti kitais sutrikimais“.
Rašyti komentarą