Pasaulinė inkstų vėžio diena: „Kaip jaučiamės? Pasikalbėkime“

Diagnozė – inkstų vėžys – gali priblokšti ir įstumti į vienatvę. 2018 m. Tarptautinės inkstų vėžio koalicijos atlikta pacientų apklausa parodė, kad 96 proc. sergančių inkstų vėžiu asmenų patyrė psichosocialinių problemų, įskaitant nerimą ir baimę, o maždaug pusė apklaustųjų teigė nekalbantys apie savo problemas su šeima ir draugais.

Visame pasaulyje gydant inkstų vėžį didžiausias dėmesys kreipiamas į fizinę sveikatą, tačiau vis dažniau sužinome, kokia svarbi yra psichinė sveikata, kad žmogus ištvertų gydymą ir sparčiau sveiktų. Deja, COVID-19 pandemija neprisidėjo prie geresnės inkstų vėžiu sergančių pacientų savijautos, nes šiuo laikotarpiu jie patyrė dar didesnę izoliaciją nei paprastai.

Nežinia skatina žmogų užsisklęsti, todėl labai svarbu išlaikyti ryšius su aplinkiniais. Jų palaikymas leidžia žmogui jaustis išklausytam, suprastam, būti bendruomenės dalimi – tai yra itin svarbi sėkmingo sveikimo prielaida.

Lietuva pasaulyje yra antroje vietoje pagal sergamumą inkstų vėžiu ir, deja, pirmoji sąraše pagal mirtingumą! Europos Sąjungoje mirčių nuo inkstų vėžio vidurkis yra 2,9 iš 100 000 gyventojų, o Lietuvoje – 5,1, t. y. beveik dvigubai daugiau!

Kasmet mūsų šalyje inkstų vėžiu suserga apie 700 žmonių. Vyrai inkstų vėžiu serga daugiau kaip dvigubai dažniau nei moterys, o miršta – net tris kartus dažniau. Matyt, taip yra todėl, kad dažniausi rizikos veiksniai – rūkymas, nutukimas, aukštas kraujospūdis – yra būdingesni vyrams. Tačiau nereikėtų užmiršti, kad kartais inkstų vėžys gali būti paveldimas.

Minint Pasaulinę inkstų vėžio dieną, onkologinius pacientus raginsime kalbėti apie tai, kaip jie ir jų artimieji jaučiasi, dalytis rūpesčiais, baimėmis, padėsime suvaldyti stresą, įgyti emocinės jėgos kovoti su liga ir ją įveikti.

Šią dieną specialiomis akcijomis atkreipsime dėmesį į nemedikamentines priemones, gerinančias onkologine liga sergančių pacientų emocinę būklę.

Tad kviečiame Jus š. m. birželio 15 d. dalyvauti Pasaulinės inkstų vėžios dienos renginiuose:

VILNOS VĖLIMO, vadovė Daiva Katiševskja – trukmė 1 val. Užsiėmimai vyks: 11–12 val., 12–13 val. ir 13–14 val.

DAILĖS TERAPIJOS, vadovė Irena Baltiejienė – trukmė 1 val. Užsiėmimai vyks: 11–12 val., 12–13 val. ir 13–14 val.

ŠOKIO TERAPIJA, vadovė Gitana Eglynienė – trukmė 1 val. Užsiėmimai vyks: 13–14 val.

Dailininko Svajūno Armono tapyba gyvai „ŽAIDIMAS SPALVOMIS“11.00–14.00 val.

Renginiai vyks Šv. Pranciškaus onkologijos centro rožyne, Savanorių g. 4, Klaipėda.

VARGONŲ MUZIKOS koncertas / terapija, vadovas Alvidas Remesa – 12.45 val. Vyks Klaipėdos Šv. Pranciškaus Asyžiečio koplyčioje (Savanorių g. 4, Klaipėda).

12 val. Šv. Pranciškaus onkologijos centro rožyne, Savanorių g. 4, Klaipėda spaudos konferencija. Joje dalyvaus:

Brolis Benediktaskunigas Sigitas Jurčys.

Alvydas Česas, Klaipėdos universitetinės ligoninės Onkologijos departamento Onkologijos chemoterapijos skyriaus vedėjas;

Marius Jasėnas, gydytojas urologas;

Asta Libikienė, klinikinė psichologė;

Raktažodžiai
Sidebar placeholder