Patarimai, kurie, tvyrant karščiams, gali išgelbėti gyvybę

Atėjusios pirmos karštos vasaros dienos siejasi ne tik su atostogų malonumais. Medikai įspėja, kad karštis gali būti pavojingas ne tik vyresniems bei sveikatos sutrikimų turintiems žmonėms. Perkaitimas, saulės smūgis, nudegimai ar net hipoksija (deguonies badas) yra sveikatai ir gyvybei pavojingos būklės ir gali ištikti bet kurį, nepaisantį medikų patarimų ir sveiko proto. 

Galvos apdangalas yra tik viena iš priemonių, saugančių nuo saulės smūgio. Karštą vasaros dieną, jos tikinimu, reikėtų rinktis pavėsingas vietas, taip pat dėvėti laisvus rūbus, jeigu labai karšta – juos galima ir sudrėkinti. Taip pat rekomenduojama vartoti daug vėsių nesaldžių skysčių.

Saulės smūgis yra pati lengviausia perkaitimo forma. Per kiek laiko ištinka saulės smūgis – labai individualu, tai priklauso nuo organizmo ištvermingumo. 

Kuo žmogus vyresnis arba kuo vaikas yra mažesnis, tuo saulės smūgis patiriamas greičiau. 

Kad greta esantį žmogų ištiko saulės smūgis, išduoda keli pagrindiniai požymiai: būdamas atviroje saulėtoje erdvėje žmogus pradeda skųstis galvos skausmu, vemia, išbąla, pasidaro apatiškas, jį išmuša šaltas prakaitas, pakyla kūno temperatūra. 

Pastebėjus saulės smūgiui būdingus požymius būtina nedelsiant nukentėjusįjį gabenti į vėsią patalpą, jei tokios arti nėra – į pavėsį.

Archyvų nuotr.

medicinavisiems.lt / nuotr.

Kepinant saulei pavojinga ne tik būti jos tiesioginiuose spinduliuose, bet ir prikaitintose patalpose, automobiliuose, taip pat uždarose patalpose dirbant su šilumą spinduliuojančiais įrenginiais. Ilgiau pabuvus įkaitintoje, tvankioje ir nevėdinamoje patalpoje gali ištikti šilumos smūgis.

Dažniausiai nuo šilumos smūgio nukenčia asmenys, vidurdienį dirbdami šiltnamiuose, sportuodami nevėdinamose prikaitusiose patalpose, sėdėdami nevėdinamame automobilyje. Didžiausiai rizikos grupei priskiriami vyresnio amžiaus žmonės virš 75 metų, sergantys širdies ir kraujagyslių ligomis, turintys psichikos sveikatos ar skydliaukės sutrikimų, antsvorio bei mažamečiai vaikai.

„Priklausomai nuo žmogaus organizmo, amžiaus, sveikatos būklės, vartojamų vaistų mirtis po šilumos smūgio žmogų gali ištikti skirtingai: tai gali įvykti ir per kelias valandas, ir per kelias paras.

Pavyzdžiui, prikaitintame automobilyje paliktas kūdikis gali mirti ir per valandą, nes kuo vaikas yra mažesnis, tuo jo termoreguliacija yra mažiau subrendusi.

Saulės voniomis mėgaujantis net ir Lietuvoje pirmiausia reikėtų naudoti 50 SPF kremą nuo saulės, ypač veido, kaklo ir krūtinės srityje. 

Visgi jeigu žmogus nesmarkiai nudegė saulėje, būtina pažeistas vietas kuo skubiau vėsinti ir bent keletą dienų vengti tiesioginių saulės spindulių.

Jei nudegimo vietose ant odos susidarė vandeningos pūslės, pastebimi infekcijos požymiai, pavyzdžiui, nemalonus kvapas ar pūliavimas – būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Tačiau pati pavojingiausia karščio sukeliama būklė – hipoksija arba deguonies badas, kuris atsiranda sulėtėjus kvėpavimui arba sutrikus deguonies pernešimui organizme. Mat, pasak I. Juškienės, perkaitus centrinė nervų sistema taip pat yra pažeidžiama.

Prasidėjus hipoksijai trumpą laiką žmogus dar gali būti sąmoningas. Pastebėjus, jog šalia esančiam asmeniui sutriko kvėpavimas – būtina nedelsiant kviesti greitąją medicinos pagalbą, - rašo portalas LRT.lt.

Archyvų nuotr.

 

Sidebar placeholder