Per didelis svoris kenkia sveikatai ir plonina piniginę

Žmonės pagaliau pradeda suvokti, kad per didelis svoris nėra tik estetinė problema, bet ir sukelia daug kitų sveikatos bėdų, sako medikai. Pradėtos minėti Europos ir Pasaulio nutukimo dienos, kai stengiamasi atkreipti dėmesį į vis didėjančią šią problemą. Praėjusią savaitę vyko jau 8-asis Europos nutukimo kongresas, kuriame savo patirtimi kovojant su šia problema dalijosi įvairių šalių, taip pat ir Lietuvos, atstovai.

Gydytojai pabrėžia, kad svoris turi didelę įtaką žmogaus sveikatai ir fiziniam aktyvumui, o per didelis kūno svoris - antsvoris ir nutukimas - nuvargina raumenis, pažeidžia sąnarius, didina kraujospūdį ir sunkina širdies darbą.

Nutukimas skatina cukrinio diabeto, širdies ir kraujagyslių ligų (hipertenzijos, vainikinių širdies kraujagyslių ligos), aterosklerozės, tulžies pūslės akmenligės, kepenų suriebėjimo, osteoartrito, kojų venų trombozės, cholesterolemijos, kvėpavimo sistemos ir kitų ligų raidą. Su nutukimu taip pat siejamos kai kurios vėžio rūšys - krūtų, prostatos, inkstų, kasos, gimdos gleivinės, storosios žarnos.

„Ypač dabartiniu metu problema yra tapusi aktualesnė, nes dauguma žmonių pradėjo suvokti, kad antsvoris ir po to sekantis nutukimas yra ne tiek estetikos problema, kaip buvo manoma anksčiau, bet liga ir gana nelengva ją gydyti. Džiugina, kad žmonės pradeda pripažinti šią ligą ir kreipiasi pagalbos“, - „Vakarų ekspresui“ komentavo Klaipėdos universitetinės ligoninės Pilvo ir robotinės chirurgijos skyriaus vedėjas, pilvo chirurgas dr. Vitalijus Eismontas.

Viena iš dr. V. Eismonto domėjimosi sričių yra nutukimo chirurginis gydymas. Pasak chirurgo, lietuviai yra penkti Europoje pagal antsvorį ir nutukimą turinčių žmonių skaičių.

„Reikia pripažinti, kad karantinas ir darbas iš namų, kuris daugeliui tapo patogus, žmonių sveikatai nelabai palankus. Žmonės gal ir daugiau darbų padaro dirbdami namuose, kai nereikia prarasti laiko kažkur važiuojant, bet yra kita medalio pusė, nes žmonės ryškiai mažiau juda ir keičiasi mitybos įpročiai. Namuose dirbantis žmogus dažniau randa progų paužkandžiauti“, - pastebi dr. V. Eismontas.

Netrumpas kelias

"Kaip nutukimo gydymo chirurgas pastebiu, kad vis daugiau žmonių ryžtasi skrandžio mažinimo operacijai. Bet reikia akcentuoti, kad operacija yra paskutinis žingsnis sprendžiant šią problemą. Pirmiausia yra dietos, medikamentai, gyvenimo būdo korekcija. Kai tai nepadeda, lieka chirurgija, kuri, reikia pripažinti, yra labai veiksminga.

Tačiau jei žmogus pirmiausia ateitų pas chirurgą ir norėtų skrandžio mažinimo operacijos, jis būtų nukreiptas pas dietologą, endokrinologą.

Yra nemaža dalis žmonių, kuriems vadinamieji konservatyvūs metodai, be chirurgų įsikišimo, yra efektyvūs", - kalbėjo dr. V. Eismontas.

Pasak gydytojo, žmogus privalo nueiti visus kitus svorio mažinimo etapus, nepaisant to, kad jo kūno masės indeksas leidžia atlikti operaciją.

Operuoti galima, kai pacientai neturi gretutinių ligų, bet jų kūno masės indeksas siekia 40 ir daugiau ir jie jau išbandė kitus svorio metimo būdus.

Kai kuriais atvejais operaciją galima atlikti ir tada, kai kūno masės indeksas yra 35 ir didesnis, bet nesiekia 40 - kai žmogus turi kitų ligų, pavyzdžiui, cukrinį diabetą, padidėjusį kraujospūdį, kankina knarkimas, sąnarių skausmai.

Pasak dr. V. Eismonto, nutukimo chirurginis gydymas vis dėlto nėra paprasta operacija. Dalis pacientų bijo operuotis, yra priešiškai nusiteikę, dalis nepripažįsta, kad jiems reikia gydymo, neigia problemą. Tačiau pasiryžus operuotis svarbu, kad žmogus dar iki operacijos suprastų, kokie pokyčiai jo laukia, nes jie yra dideli.

"Su pacientu dirba komanda: endokrinologas, dietologas, pilvo chirurgas, gastroenterologas. Visi vertina paciento būklę tiek prieš planuojamą operaciją, tiek po jos. Ypač svarbus yra dietologo darbas, nes jis turi padėti pacientui pereiti prie kitokio mitybos režimo. Tai svarbu, nes po operacijos žmogus turi mažo tūrio skrandį, jis negali daug valgyti, gauna mažai kalorijų. Taip pat operacijos metu pašalinama skrandžio dalis, kurioje gaminamas alkio hormonas grelinas ir žmogus nebejaučia besaikio alkio.

Po operacijos privaloma laikytis gana griežtų rekomendacijų - tiek chirurgo, tiek dietologo.

Didžiausias svorio kritimas vyksta pirmus metus po operacijos, nukrenta didžioji dalis antsvorio. Per tuos metus žmogus privalo išsiugdyti naujus sveiko gyvenimo įpročius - valgymo, judėjimo, kurie leistų išlaikyti sumažėjusį svorį. Po operacijos rekomenduojame žmonėms fiksuoti, rašytis, kaip krenta svoris - tai tampa stimulu laikytis naujų mitybos ir judėjimo principų", - pasakojo chirurgas.

Dar viena priemonė nutukimui gydyti yra skrandžio balionai, kurie naudojami, jei žmogus turi ypač didelį antsvorį ir jo fiziškai negalima operuoti.

„Specialios medžiagos balionas skrandyje užpildomas skysčiu, jis užima apie 500 ml skrandžio tūrio. Dėl to žmogus gali suvalgyti mažiau maisto ir svoris ima mažėti. Kai pasiekamas operacijai tinkamas svoris, atliekama skrandžio mažinimo operacija. Įdomu tai, kad naujos kartos ekologiški balionai yra kapsulės dydžio, žmogus gali jį nuryti užgerdamas vandeniu. Po keturių mėnesių toks balionas savaime ištirpsta“, - galimą gydymo metodą įvardijo dr. V. Eismontas.

Pasak chirurgo, toks balionas gali padėti žmonėms, kurie bijo operuotis, arba kurių kūno masės indeksas nesiekia 35 ir kuriems standartiškai dar nesiūloma operacija. Tačiau dirbant su dietologu per tuos keturis mėnesius žmogus privalo išmokti naujų įpročių, kad, balionui ištirpus, numestas svoris nesugrįžtų.

Labai svarbus yra šeimos, artimųjų palaikymas. Skatinama, kad visa šeima pereitų prie sveikesnio gyvenimo būdo, sveikesnės mitybos ir taip padėtų svorį metančiam žmogui.

Kardinalūs pokyčiai

Dažniausiai po operacijos žmonės pasikeičia kardinaliai - svoris sumažėja 30, 50, o kartais ir 80-90 kilogramų, priklausomai nuo buvusio kūno masės indekso. Pasak dr. V. Eismonto, stambesni žmonės, kurių svoris yra arti 200, numeta net ir šimtą kilogramų.

„Tiems, kurie neturi antsvorio, turbūt sunku tai įsivaizduoti, bet kasdien žmogus tampa vis lengvesnis, kol galiausiai atsikrato tokio svorio. Pradeda tvarkytis ir kitos bėdos, nes numetus antsvorį apie 50-85 proc. pacientų išnyksta cukrinis diabetas, jei jo forma buvo nesunki, 45-65 proc. pacientų normalizuojasi kraujospūdis, sprendžiasi moterų nevaisingumo problema, išnyksta knarkimas. Tai labai svarbu“, - pabrėžė gydytojas.

Pasak jo, jaučiamas ir ekonominis efektas, nes žmonėms nebereikia vartoti vaistų nuo turėtų gretutinių ligų, o suvalgant mažiau maisto, jam reikia išleisti mažiau pinigų.

Nerimą kelia vaikų antsvoris

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, 2014 m. pasaulyje buvo 1,9 milijardo antsvorio turinčių suaugusių žmonių, iš kurių apie 600 milijonų buvo nutukę. Per pastaruosius tris dešimtmečius šia liga sergančių žmonių skaičius padvigubėjo. Tokia padėtis vertinama kaip pasaulinio masto epidemija, vadinama globaliu nutukimu (angl. globesity - global obesity). Lietuvoje antsvorio turi apie 700 tūkstančius, o nutukusių yra 300 tūkstančių gyventojų.

Visuomenės sveikatą stebintys specialistai pavojaus varpais skambina ir dėl nutukusių vaikų bei paauglių.

Remiantis Higienos instituto Vaikų sveikatos stebėsenos informacinės sistemos duomenimis, sukauptais iš vaiko sveikatos pažymėjimo duomenų, 2018-2019 mokslo metais Lietuvoje penktadalio (21,6 proc.) 7-17 m. amžiaus mokinių svoris buvo per didelis.

Mokinių, turinčių per didelį svorį (antsvoris, nutukimas), dalis auga. 2016-2017 mokslo metais jie sudarė 20,6 proc., 2017-2018 m. m. - 21,6 proc., 2018-2019 m. m. - 21,7 proc., 2019-2020 m. m. - 22,4 proc.

Beje, 2019-2020 mokslo metais šalies vidurkį viršijo beveik visos pajūrio savivaldybės, išskyrus Klaipėdos miestą, kur per didelį svorį turinčių moksleivių buvo vos mažiau nei vidurkis - 22 proc. Klaipėdos rajone tokių moksleivių skaičius siekė 25 proc., Kretingos rajone - 24,8 proc., Palangoje - 23 proc., Neringos savivaldybėje - 24,8 proc., Šilutės rajone - 24,9 proc.

Pasak gydytojo dr. V. Eismonto, kalbant apie vaikų antsvorį ir nutukimą svarbiausia pagalba yra kartu su dietologais subalansuota mityba ir fizinis aktyvumas.

1. Turkija - 31,2 proc. 2. Malta - 28,9 proc. 3. Jungtinė Karalystė - 27,8 proc. 4. Vengrija - 26,4 proc. 5. Lietuva - 26,3 proc. 6. Izraelis - 26,1 proc. 7. Čekija - 26 proc. 8. Andora - 25,6 proc. 9. Airija - 25,3 proc. 10. Bulgarija - 25 proc.

1. Kuveitas Gyventojų skaičius - 4,197 mln., nutukusių gyventojų - 42,8 proc. Pagrindinės antsvorio priežastys - persivalgymas ir pasyvus gyvenimo būdas. 2. Saudo Arabija Gyventojų skaičiu - 32,422 mln., nutukusių gyventojų - 35,2 proc. Pagrindinės antsvorio priežastys - besaikis pusgaminių ir greitojo maisto vartojimas. 3. Belizas Gyventojų skaičius - 370 tūkst., nutukusių gyventojų - 34,9 proc. Pagrindinės antsvorio priežastys - didelis nekokybiškų riebalų, duskos ir cukraus kiekis mitybos racione. 4. Egiptas Gyventojų skaičius - 94,186 mln., nutukusių gyventojų - 34,6 proc. Pagrindinės antsvorio priežastys - industrializacija, mažas fizinis aktyvumas ir pigus greitas maistas. 5. Jordanija Gyventojų skaičius - 7,813 mln., nutukusių gyventojų - 34,3 proc. Pagrindinės antsvorio priežastys - aukštas nedarbo lygis, žinių apie sveiką mitybą trūkumas, tradicija valgyti sočius ir riebius patiekalus. 6. Jungtiniai Arabų Emyratai Gyventojų skaičius - 9,313 mln., nutukusių gyventojų - 33,7 proc. Pagrindinės antsvorio priežastys - šalyje nuo senų laikų apkūnumas yra siejamas su grožiu, sveikata, turtais. 7. Pietų Afrikos Respublika Gyventojų skaičius - 55,186 mln., nutukusių gyventojų - 33,5 proc. Pagrindinės antsvorio priežastys - turtinė nelygybė, per didelis riebalų ir angliavandenių vartojimas. 8. Kataras Gyventojų skaičius - 2,315 mln., nutukusių gyventojų - 33,1 proc. Pagrindinės antsvorio priežastys - modernizacija, tingumas, persivalgymas. 9. Meksika Gyventojų skaičius - 129,319 mln., nutukusių gyventojų - 32,8 proc. Pagrindinės antsvorio priežastys - didžiulis saldumynų, riebaus maisto, gazuotų vaisvandenių vartojimas. 10. Jungtinės Amerikos Valstijos Gyventojų skaičius - 325,113 mln., nutukusių gyventojų - 31,8 proc. Pagrindinės antsvorio priežastys - įprotis pirkti daug maisto, didžiulis pusgaminių pasirinkimas ir maža jų kaina, brangi sveikatos priežiūra.

Klasifikacija KMI (kg/m2) Liesumas (per mažas svoris) mažiau nei 18,5 Normalus svoris 18,5-24,99 Antsvoris 25,00-29,99 Vidutinis (I laipsnio) nutukimas 30,00-34,99 Sunkus (II laipsnio) nutukimas 35,00-39,99 Labai sunkus (III laipsnio) nutukimas 40 ir daugiau.

Raktažodžiai
Sidebar placeholder