krūties vėžys

Po su­si­ti­ki­mo su mi­nist­ru – „iš­ėjo­me it mu­sę kan­dę...“

(5)

Mo­te­rų, su­sir­gu­sių krū­ties vė­žiu, iš­gy­ve­na­mu­mas Lie­tu­vo­je – vie­nas pras­čiau­sių Eu­ro­po­je. Pra­šy­da­mi gel­bė­ti si­tu­a­ci­ją į svei­ka­tos ap­sau­gos mi­nist­rą Arū­ną Dul­kį krei­pė­si au­to­ri­te­tin­gi ša­lies me­di­kai, pa­cien­tų at­sto­vų or­ga­ni­za­ci­ja ir pa­cien­tai. Su­si­ti­ki­mas bu­vo jaut­rus, pra­šan­čių­jų aky­se bliz­gė­jo aša­ros. Bet po jo sa­kė: „Iš­ėjo­me it mu­sę kan­dę...“.

Lie­tu­vai pi­ni­gai ne pro­ble­ma?

„Lie­tu­va pri­gy­ve­no to­kį mo­men­tą, kai pa­grin­di­nė pro­ble­ma tam­pa ne pi­ni­gai, o pa­jė­gu­mai su­teik­ti pa­slau­gas“, – ti­ki­no Vals­ty­bi­nės li­go­nių ka­sos va­do­vas Gin­ta­ras Ka­ce­vi­čius, įstai­gas kvies­da­mas teik­ti dau­giau am­bu­la­to­ri­nių pa­slau­gų.

De­ja, sun­kio­mis li­go­mis ser­gan­tiems pa­cien­tams pi­ni­gai te­bė­ra di­džiu­lė pro­ble­ma. Kas­met krū­ties vė­žiu mū­sų ša­ly­je su­ser­ga apie 1,6 tūkst. mo­te­rų, apie ket­vir­ta­da­liui nu­sta­to­ma jau iš­pli­tu­si li­ga. Jų iš­gy­ve­na­mu­mas – vie­nas pras­čiau­sių Eu­ro­po­je, nes ne­kom­pen­suo­ja­ma net 10 ino­va­ty­vių vais­tų, ku­riuos re­ko­men­duo­ja Eu­ro­pos me­di­ci­ni­nės on­ko­lo­gi­jos drau­gi­ja (Eu­ro­pe­an So­cie­ty of Me­di­cal On­co­lo­gy).

Dėl šios prie­žas­ties pas A.Dul­kį ap­si­lan­kė on­ko­lo­gi­nių pa­cien­tų or­ga­ni­za­ci­jų at­sto­vai, gy­dy­to­jai on­ko­lo­gai che­mo­te­ra­peu­tai, pa­cien­tai ir jų ar­ti­mie­ji.

Vė­žio gy­dy­mo pa­ra­mos fon­do di­rek­to­rė Au­re­li­ja Juš­ke­vi­čie­nė dar prieš tai pa­ra­šė mi­nist­rui pra­šy­da­ma pa­dė­ti kaip ga­li­ma grei­čiau ras­ti spren­di­mą kon­kre­čioms pa­cien­tėms – mo­ky­to­jai, tri­jų vai­kų ma­mai.

Po su­si­ti­ki­mo – aša­ros

Bet iš­girs­ti at­sa­ky­mai – la­ko­niš­ki. Mi­nist­ras ape­lia­vo, kad lė­šų tu­ri už­tek­ti ir ki­tiems li­go­niams, ser­gan­tiems vai­kams... „De­ja, iš­ėjo­me nič nie­ko ne­su­ta­rę dėl to­les­nių veiks­mų“, – su­si­ti­ki­mo re­zul­ta­tu nu­si­vy­lu­si A.Juš­ke­vi­čie­nė.

„Kas­met mi­li­jo­nai pra­ran­da­mi ir dėl di­de­lių ge­ne­ri­kų kai­nų. Lie­tu­vo­je vais­tai su pa­si­bai­gu­siu pa­ten­tu bran­ges­ni nei ki­tur. Nu­lei­dus kai­ną, tos lė­šos at­si­pa­lai­duo­tų ino­va­ci­joms. Nor­ma­liai rin­ko­je to­kia me­džia­gų apy­kai­ta vyks­ta. Tik ne pas mus. Mū­sų rin­ka yra kaip blo­gai gy­do­mas, su­ti­nęs, de­kom­pen­sa­vęs li­go­nis“, – sa­ko Vė­žio gy­dy­mo pa­ra­mos fon­do di­rek­to­rė Au­re­li­ja Juš­ke­vi­čie­nė.

„Sė­dė­jo še­šios pa­cien­tės, ke­tu­ri gy­dy­to­jai me­tę dar­bus iš San­ta­rų at­lė­kė, o mi­nist­ras pra­dė­jo šab­lo­ni­niais sa­ki­niais kal­bė­ti... Kai vie­na mo­te­ris pa­klau­sė, ką jai da­ry­ti, už mi­nist­rą at­sa­kė su­tuok­ti­nis: rei­kė­jo anks­čiau emig­ruo­ti... Vie­nos gy­dy­to­jos aky­se iš­ei­nant ma­čiau ir­gi bliz­gant aša­ras“, – pa­sa­ko­jo vie­na su­si­rin­ki­mo da­ly­vių.

Aso­cia­ci­jos „On­ko­lo­gi­ja.lt“ stei­gė­ja, Vė­žio gy­dy­mo pa­ra­mos fon­do sa­va­no­rė Ie­va Pet­raus­kie­nė tei­gia: kreip­tis į mi­nis­te­ri­ją pri­spy­rė pra­šan­čių pa­dė­ti įper­kant vais­tus pa­cien­tų ant­plū­dis. „Gy­dy­to­jai ben­drau­ja su ko­le­go­mis, ir ma­to, kiek yra ino­va­ty­vių vais­tų, bet Lie­tu­va jų ne­per­ka. Ir ne to­dėl, kad ne­įper­ka. Ma­ty­da­mi, kad ir ne to­kios eko­no­miš­kai ga­lin­gos ša­lys, pa­vyz­džiui, Lat­vi­ja, Bul­ga­ri­ja, Slo­vė­ni­ja ga­li sau juos leis­ti, krei­pė­mės į mi­nist­rą su di­džiu­le vil­tim“, – ne­slė­pė I.Pet­raus­kie­nė.

Pra­šė pa­lai­ky­mo

A.Dul­kys sa­ko su­pran­tan­tis pa­cien­tus ir ver­ti­na gy­dy­to­jų pa­stan­gas. Bet nė­ra pi­ni­gų. „Mes už svei­ka­tos ap­sau­gos pa­slau­gas su­mo­ka­me per­pus ma­žiau, nei tai da­ro vi­du­ti­nis eu­ro­pie­tis. Tai skaus­min­gai at­si­spin­di ir vais­tų pri­ei­na­mu­me, tad ra­gin­čiau tiek pa­cien­tus, tiek gy­dy­to­jus kel­ti pla­tes­nius klau­si­mus, pa­lai­kant siū­ly­mus di­din­ti vie­šuo­sius iš­tek­lius, skir­tus svei­ka­tos ap­sau­gai“, – sa­kė mi­nist­ras.

Ta­čiau kal­bin­ti pa­šne­ko­vai pra­šy­mo ne­su­pra­to – nei apie ką jis, nei ko­dėl tai­ko­mas jiems. A.Dul­kio pa­ta­rė­jas To­mas Bag­do­nas pa­tiks­li­na, kad mi­nist­ras jau anks­čiau kė­lė klau­si­mą dėl PSD įmo­kų ar­ti­ni­mo prie ES vi­dur­kio. „Siū­ly­mas pa­lai­ky­mo ne­su­lau­kė. Jo Eks­ce­len­ci­ja pa­si­sa­kė, kad sis­te­mą rei­kia efek­ty­vin­ti, o ne di­din­ti fi­nan­si­nius iš­tek­lius. Šiai die­nai maž­daug 4 iš 10 eu­rų, ski­ria­mų vais­tų kom­pen­sa­ci­joms, yra ski­ria­ma vais­tams, su­si­ju­siems su vė­žio gy­dy­mu“, – aiš­ki­no T.Bag­do­nas. – Mi­nist­ras pa­ra­gi­no tiek pa­cien­tus, tiek gy­dy­to­jus iš­reikš­ti po­zi­ci­ją es­mi­niais klau­si­mais apie fi­nan­si­nius šal­ti­nius, ku­rie di­din­tų ir gy­dy­mo pri­ei­na­mu­mą.“

Ins­ti­tu­ci­nis gud­ra­vi­mas?

T.Bag­do­nas taip pat pa­žy­mi, kad no­rint di­din­ti fi­nan­sa­vi­mą on­ko­lo­gi­nėms li­goms gy­dy­ti rei­kia aiš­kiai įvar­din­ti, iš ko­kių šal­ti­nių ar­ba kie­no są­skai­ta tai bus da­ro­ma. „Šian­dien yra ven­gia­ma tai da­ry­ti, kon­cen­truo­jan­tis į pro­ce­są (pa­vyz­džiui, į vais­tų ver­ti­ni­mą), ta­čiau ne į iš­tek­lių di­di­ni­mą“, – sa­kė jis.

A.Juš­ke­vi­čie­nė su­tin­ka dėl ver­ti­ni­mo ir ma­no, kad Vals­ty­bi­nės vais­tų kon­tro­lės tar­ny­bos (VVKT) Svei­ka­tos tech­no­lo­gi­jų ver­ti­ni­mo sky­rius – per­tek­li­nis in­stru­men­tas Lie­tu­vai. „Tai tas pats, kas tu­rė­tu­me įstai­gą, ver­ti­nan­čią, ar mer­se­de­sas tin­ka­mas va­ži­nė­ti Lie­tu­vos ke­liais. Pro­tin­giau bū­tų nau­do­tis ki­tų ša­lių svei­ka­tos tech­no­lo­gi­jų ins­ti­tu­ci­jų ver­ti­ni­mais. Pa­vyz­džiui, stip­rios agen­tū­ros yra Ško­ti­jo­je, An­gli­jo­je, Šve­di­jo­je, Olan­di­jo­je...“
„Vie­na ver­tus, toks sky­rius at­si­ra­do no­rint įsi­sa­vin­ti ES lė­šas, – pri­si­me­na A.Juš­ke­vi­čie­nė. – Ki­ta ver­tus, jis vei­kia kaip ati­dė­lio­ji­mo me­cha­niz­mas. Jei vais­tas gau­na aukš­tą ba­lą, jį rei­kia kom­pen­suo­ti ne­ati­dė­lio­ti­nai. Ta­čiau mū­sų ver­tin­to­jai ba­lą spe­cia­liai su­ma­ži­na ir vais­tas pa­puo­la į re­zer­vi­nį są­ra­šą.“

Šiuo me­tu ver­ti­ni­mui pa­teik­tos net aš­tuo­nios by­los me­ta­sta­za­vu­siam krū­ties vė­žiui. Kai ku­rie vais­tai įtrau­ki­mo į Kom­pen­suo­ja­mų są­ra­šą lau­kia jau ne vie­ne­rius me­tus.

Siū­lo lė­šas leis­ti efek­ty­viau

A.Juš­ke­vi­čie­nė tvir­ti­na: far­ma­ci­jos sis­te­ma Lie­tu­vo­je su­dė­tin­ga. „Be pro­švais­čių ją su­pras­ti nau­jai at­ėju­siam mi­nist­rui. Jis yra vi­du­ri­nės gran­dies val­di­nin­kų ir jų pa­tei­kia­mos in­for­ma­ci­jos ran­ko­se. Jie vi­sa­da tu­ri kuo pa­mo­juo­ti ir pa­aiš­kin­ti, dėl ko ne­ina pa­da­ry­ti vie­na ar ki­ta. Ma­nau, ir šiam mi­nist­rui ne vi­sai tei­sin­gas ži­nu­tes pa­tei­kė vi­du­ri­nės gran­dies val­di­nin­kai. Ta­čiau jei tarp jų yra žmo­nių, ku­rie no­ri pa­dė­ti Lie­tu­vos pa­cien­tams, po­ky­tis įma­no­mas“, – sa­kė pa­šne­ko­vė.

„Mi­nist­ras kal­bė­jo apie PSDF py­ra­gą per su­prie­ši­ni­mą – esą no­rint skir­ti lė­šų on­ko­lo­gi­niams li­go­niams rei­kia at­im­ti iš vai­kų ir ki­tų pa­cien­tų, – tę­sė A.Juš­ke­vi­čie­nė. – La­bai siū­lau per­žiū­rė­ti, kaip efek­ty­viai nau­do­ja­mos lė­šos pa­čio­je on­ko­lo­gi­jo­je. Ten yra rim­tų re­sur­sų.“
Pa­šne­ko­vė ma­no, kad rei­kia ma­žin­ti cen­tra­li­zuo­tus pir­ki­mus, in­di­vi­du­a­li­zuo­ti kom­pen­sa­ci­ją, kas on­ko­lo­gi­jo­je yra la­bai pa­pli­tę. „Kas­met mi­li­jo­nai pra­ran­da­mi ir dėl di­de­lių ge­ne­ri­kų kai­nų. Lie­tu­vo­je vais­tai su pa­si­bai­gu­siu pa­ten­tu bran­ges­ni nei ki­tur.

Nu­lei­dus kai­ną, tos lė­šos at­si­pa­lai­duo­tų ino­va­ci­joms“, – api­bū­di­no A.Juš­ke­vi­čie­nė. Ji siū­lo pirk­ti vais­tus su ki­to­mis ša­li­mis. „Ko­dėl ne­ban­dy­ti ben­dra­dar­bia­vi­mo va­rian­to? Nu­va­žiuo­ti į Suo­mi­ją, Olan­di­ją, kur že­mos kai­nos, su­si­tik­ti su tin­ka­mais žmo­nė­mis, ku­rie tu­ri įta­kos pri­imant spren­di­mus. Nu­si­vež­ti ar­gu­men­tuo­tus pa­siū­ly­mus, kaip ga­lė­tu­me ben­dra­dar­biau­ti. Kai­nos kai ku­riais at­ve­jais ga­lė­tų bū­ti per­pus ma­žes­nės, pa­ti­kė­ki­te, – kal­bė­jo pa­šne­ko­vė. – Bū­ti­na įtrauk­ti Lie­tu­vos at­sto­vy­bes. Taip, kai­nas dik­tuo­ja kor­po­ra­ci­ja, bet kor­po­ra­ci­jų at­sto­vai Lie­tu­vo­je ir­gi su­in­te­re­suo­ti­tu­rė­ti ino­va­ty­vius vais­ti­nius pre­pa­ra­tus, nes jiems tai dar­bo vie­tos ir pel­nas.“ A.Juš­ke­vi­čie­nė ma­no, kad pro­gre­są stab­do ba­na­lus da­ly­kas – ko­rup­ci­ja. „No­rint keis­ti pa­dė­tį, rei­kia nuo­šir­daus no­ro pa­dė­ti pa­cien­tams ir kom­pe­ten­tin­gų, de­rė­tis ge­ban­čių val­di­nin­kų“, – ma­no ji.

Kam­pa­ni­jos pri­si­im­tų ri­zi­ką?

Aso­cia­ci­jos On­ko­lo­gi­ja.lt va­do­vė Si­gi­ta Šeš­to­kai­tė-Pu­va­čiaus­kie­nė tei­gia, kad ag­re­sy­viu me­ta­sta­za­vu­siu krū­ties vė­žiu ser­gan­čios mo­te­rys ino­va­ty­vius vais­tus ga­li gau­ti dviem pa­grin­di­niais ke­liais – gy­dy­to­jų kon­si­liu­mui nu­ta­rus per įvai­rias pa­gal­bos pro­gra­mas (jas pa­pras­tai ini­ci­juo­ja far­ma­ci­nės kom­pa­ni­jos) ar­ba su­rin­kus fi­nan­si­nę pa­ra­mą.

„Dau­ge­lis ben­dro­vių ži­no apie su­dė­tin­gą si­tu­a­ci­ją Lie­tu­vo­je ir ban­do ras­ti bū­dų, pa­de­dan­čių gau­ti rei­kia­mus vais­tus“, – tei­gia ji.

Pa­sak Ino­va­ty­vios far­ma­ci­jos pra­mo­nės aso­cia­ci­jos na­rės So­na­tos Ma­tu­le­vi­čie­nės, ga­li­ma ban­dy­ti su­da­ry­ti ri­zi­kos pa­si­da­li­ji­mo su­tar­tis su far­ma­ci­nė­mis kam­pa­ni­jo­mis. Tarp jų ir to­kias, ku­rios nu­ma­to, kad vals­ty­bė mo­kės tik už veiks­min­gą ino­va­ty­vų vais­tą on­ko­lo­gi­nei li­gai gy­dy­ti. Ši prak­ti­ka tai­ko­ma dau­ge­ly­je Eu­ro­pos ša­lių, įskai­tant Es­ti­ją, Len­ki­ją, Bul­ga­ri­ją.

Tre­čio pa­sau­lio ša­lių ly­gis

Lie­tu­vos on­ko­lo­gų che­mo­te­ra­peu­tų drau­gi­jos pir­mi­nin­kas, Klai­pė­dos uni­ver­si­te­to li­go­ni­nės fi­lia­lo „Klai­pė­dos li­go­ni­nė“ On­ko­lo­gi­jos che­mo­te­ra­pi­jos sky­riaus ve­dė­jas Al­vy­das Če­sas kon­sta­tuo­ja, kad su to­kio­mis pro­ble­mo­mis, ko­kios yra Lie­tu­vo­je, pa­cien­tai su­si­du­ria tik tre­čio­jo pa­sau­lio ša­ly­se, bet ne Eu­ro­po­je.

Šian­dien, ino­va­ty­vūs me­ta­sta­za­vu­sio krū­ties vė­žio gy­dy­mo vais­tai, to­kie kaip, pa­vyz­džiui, an­ti­kū­nų vais­tų kon­ju­ga­tai, yra kom­pen­suo­ja­mi dau­ge­ly­je Eu­ro­pos ša­lių, net ir to­kio­se kaip Bul­ga­ri­ja, Ser­bi­ja, Ru­mu­ni­ja.

Na­cio­na­li­nio vė­žio ins­ti­tu­to Che­mo­te­ra­pi­jos sky­riaus ve­dė­ja doc. dr. Bi­ru­tė Bra­siū­nie­nė ant­ri­na, kad Lie­tu­vo­je me­ta­sta­za­vu­siu ag­re­sy­vios for­mos krū­ties vė­žiu ser­gan­čias mo­te­ris gy­do­me se­nais vais­tais ir jų de­ri­niais, ku­rie nė­ra to­kie veiks­min­gi, di­di­na kom­pli­ka­ci­jų ir hos­pi­ta­li­za­ci­jos ri­zi­ką.

Tarp kitko:

  • Aso­cia­ci­ja On­ko­lo­gi­ja.lt yra vie­na Vė­žio gy­dy­mo pa­ra­mos fon­do stei­gė­jų. Per 7 me­tus fon­das su­rin­ko per 600 tūkst. eu­rų on­ko­lo­gi­nių pa­cien­tų šiuo­lai­kiš­kam ir efek­ty­viam gy­dy­mui, ku­rio ne­kom­pen­sa­vo vals­ty­bė.
• Ta­čiau On­ko­lo­gi­ja.lt va­do­vė Si­gi­ta Šeš­to­kai­tė-Pu­va­čiaus­kie­nė įsi­ti­ki­nu­si: jo­kios pa­cien­tų or­ga­ni­za­ci­jos, pa­ra­mos pro­gra­mos ir fon­dai ne­pa­keis šios si­tu­a­ci­jos iš es­mės, jei ne­bus vals­ty­bės ins­ti­tu­ci­jų spren­di­mų. 

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder