Prieš kelionę pasirūpinkite savo ir vaikų sveikatos draudimu, primena ligonių kasos ir keliaujančios mamos
Kaip pati sako, kelionės yra tapusios gyvenimo būdu, darbu, maloniu laisvalaikiu ir pasaulio pažinimu kartu su vaikais. Tačiau, anot jos, kiekvienai išvykai reikia tinkamai pasiruošti ir būtinai pasirūpinti sveikatos draudimu.
Keliautojo namų darbai
Bendruomenės „Keliaujančios mamos“ įkūrėja pripažįsta, kad keliaujant, ypač su vaikais, tenka susidurti su įvairiomis neplanuotomis, ne visada maloniomis situacijomis. „Keliaujant visada reikia nusiteikti, kad tikrai ne viskas gali pasisukti taip, kaip buvo numatyta.
O jei vykstama su vaikais, tai ta rizika padidėja net kelis kartus, – iš savo ir daugelio mamų kelionių, kurių įspūdžiais jos pasidalina, patirties pasakoja V. Vainorė.
– Dažnai tėvai net nesiryžta pradėti keliauti su vaikais: baiminasi, kad mažieji nesusirgtų prieš pat kelionę ar kelionės metu. Mėgstu priminti, kad visos problemos prasideda mūsų galvoje – ko labiausiai bijai, tą ir pritrauki.
Na, o jei iš tiesų atsitinka kažkas nenumatyta, didelio streso išvengti pavyksta, jeigu būna atlikti namų darbai – kuo daugiau pasiruošta iš anksto. Vienas pagrindinių namų darbų yra pasirūpinti savo ir vaikų sveikatos draudimu.“
Kad netektų brangiai mokėti
Pašnekovė pasakoja niekada niekur nevykstanti be sveikatos draudimo. Anot jos, liga ar nelaimingas atsitikimas svetur gali atsieiti tūkstančius eurų. „Brangių pamokų išvengiau, bet naudotis sveikatos draudimo paslaugomis teko tiek man, tiek dukrytei, tiek ir kartu keliavusioms mamoms, – pasakoja moteris.
– Keliaudama Europoje, visada vežuosi Europos sveikatos draudimo korteles (ESDK) sau ir dukrai, vykdama toliau naudojuosi kreditinės kortelės teikiamu sveikatos draudimu.
Tiems, kas nesinaudoja šia draudimo rūšimi, primygtinai rekomenduoju įsigyti atskirą kelionių draudimą visam išvykos laikotarpiui.“
V. Vainorė prisimena atvejį, kai prieš porą metų pačiai teko pasinaudoti ESDK garantijomis Santorinio saloje. „Kelionės metu staiga sutriko sveikata, todėl buvau paguldyta į ligoninę.
Kai būklė nebekėlė pavojaus, grįžau į Lietuvą lėktuvu, kur manęs jau laukė greitoji medicinos pagalba ir išvežė į Santaros klinikas, – laimingai pasibaigusį nemalonų nutikimą prisimena moteris.
– Nenoriu nė pagalvoti, kiek tai būtų atsiėję: skubus gydytojų konsiliumas Santorinio ligoninėje, tyrimai, lašelinės, vaistai ir kt.
Net buvo svarstomas skubus transportavimas į Atėnus... O užteko ESDK, kad visa medicininė pagalba būtų suteikta nemokamai.“
Kortelė išduodama nemokamai
V. Vainorė pasakoja apie ESDK sužinojusi, kai ruošėsi pirmai savarankiškai kelionei su jaunėle. „Ėmiau planuoti pirmąją kelionę su beveik metukų dukra.
Sveikatos klausimas atrodė labai svarbus ruošiantis vykti svetur su nė metų neturinčiu vaiku.
Tuomet specifinės informacijos apie keliones su vaikais dar nebuvo daug, o tą, kurią pavykdavo rasti, buvo labai padrika, tad teko specialiai domėtis, ieškoti, – prisimena pašnekovė. –
Ėmusi gilintis, reikiamą informaciją apie sveikatos draudimą atradau ligonių kasų interneto svetainėje ir iškart užsisakiau korteles sau ir dukrai. O praktika parodė, kad ne be reikalo.“
Moteris sako jau ne kartą „Keliaujančių mamų“ tinklaraštyje ir socialiniuose tinkluose stebėtojams priminusi apie ESDK naudą ir pabrėžusi, kad ji visiškai nieko nekainuoja! Žmonėms, anot jos, kartais sunku tuo patikėti.
Apskritai V. Vainorė pastebi, kad, keliaujant po Europos miestus, nebūna sudėtinga gauti medicinos paslaugas. „Kiek kitaip, jei vykstama su mažais vaikais ir už Europos ribų.
Tikrai siūlyčiau kiekvienam pagalvoti, ar verta keliauti į atokias vietoves su kūdikiu, įsigyti gerą sveikatos draudimą ir pasidomėti, kur yra artimiausia medicinos įstaiga, nes mažiems vaikams kartais būna labai svarbu skubiai gauti efektyvią medicinos pagalbą, – sako pašnekovė.
– Geriau būti pasiruošus viskam, tačiau viltis, kad to tikrai neprireiks! To ir linkiu visiems mažiems ir dideliems keliautojams.“
ESDK – svarbi keliaujant
Ligonių kasos rekomenduoja Lietuvoje privalomuoju sveikatos draudimu apdraustiems gyventojams, laikinai išvykstantiems į Europos Sąjungos, Europos ekonominės erdvės šalis, Šveicariją bei Jungtinę Karalystę, užsisakyti ESDK.
Išsiimti kortelę galima iš karto atvykus į bet kurią teritorinę ligonių kasą, taip pat užpildyti prašymą prisijungus prie ligonių kasų interneto svetainės arba VLK informacinės sistemos.
Pageidaujant ESDK gali būti pristatyta Lietuvoje į užsakovo nurodytą paštomatą.
Pravartu žinoti, kad, išvykus svetur ir nepasiėmus kortelės, galima prisijungti prie Elektroninių valdžios vartų ir susiformuoti laikinai ESDK pakeičiantį sertifikatą.
Jis taip pat kaip kortelė suteikia teisę gauti Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis apmokamas būtinosios medicinos pagalbos paslaugas.
Tačiau svarbu žinoti, kad abu dokumentai galioja tik tose užsienio gydymo įstaigose, kurios yra sudariusios sutartis su tos šalies ligonių kasomis, o skirtingose Europos šalyse pacientams gali būti taikomos tam tikros priemokos bei mokesčiai.
VLK duomenimis, per pirmą šių metų pusmetį ligonių kasos Lietuvos keliautojams išdavė per 150 tūkst. ESDK ir sertifikatų.
Kauno teritorinės ligonių kasos informacija
Rašyti komentarą