
Prireikus ortodonto paslaugų Klaipėdoje regione paslaugas teikia tik viena įstaiga
Klaipėdos teritorinė ligonių kasa LRT.lt patikslino, kad klaipėdiečiams vis dėlto yra sudaryta galimybė gauti ortodontų paslaugas.
„Teritorinės ligonių kasos ir Valstybinė ligonių kasa, siekdamos užtikrinti ortodontinio gydymo paslaugas gyventojams, vadovaudamosi Sveikatos draudimo įstatymo nuostatomis ir kitais teisės aktais, sudaro sutartis su visomis gydymo įstaigomis, pageidaujančiomis teikti Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis finansuojamas ortodontinio gydymo paslaugas.
Klaipėdos mieste 2021 metais sutartį dėl ortodontinio gydymo paslaugų teikimo ir apmokėjimo su ligonių kasa sudarė UAB Klaipėdos ortodontijos centras.
Gyventojai kelia klausimą: jeigu Klaipėdos regione jaučiamas toks didelis kompensuojamų ortodontų paslaugų stygius, galbūt ligonių kasos galėtų kompensuoti išlaidas gyventojams, kurie už tokį gydymą mokėjo iš savo kišenės?
Vis dėlto ligonių kasos aiškina, kad toks modelis negalimas, mat privalomuoju sveikatos draudimu apdraustų gyventojų sveikatos priežiūros išlaidos apmokamos gydymo įstaigoms, vadovaujantis ligonių kasų ir gydymo įstaigos sutartimis.
Kitaip tariant, už paslaugas kompensuojama tik toms jas suteikusioms įstaigoms, kurios yra pasirašiusios sutartis su ligonių kasomis, o ne gyventojams.
Klaipėdos savivaldybės Sveikatos apsaugos skyriaus vedėja Rožė Perminienė aiškino, kad pagal šiuo metu galiojančius įstatymus, ortodontiniai aparatai vaikams yra kompensuojami ne kaip ambulatorinės paslaugos, bet kaip ortopedijos techninės priemonės, o kompensuojamais ortodontiniais aparatais apdraustuosius gali aprūpinti odontologijos įstaigos, pageidaujančios sudaryti sutartį ir sudariusios sutartis su Valstybine ligonių kasa.
Pasak Sveikatos apsaugos skyriaus vedėjos, įstaigos tų sutarčių nesudaro dėl žemo įkainio, nes Valstybinės ligonių kasos kompensuojamos kainos neatitinka realių sąnaudų, tad įstaigos nenori dirbti nepelningai.
Tiesa, pastebima, kad Klaipėdos savivaldybė bando spręsti susiklosčiusią padėtį. R. Perminienės teigimu, uostamiesčio savivaldybė rado kitą pagalbos būdą Klaipėdos miesto savivaldybė jau nuo 2020 m. vykdo ortodontinių aparatų (plokštelių), naudojamų ortodontiniam gydymui, kompensavimą savivaldybės biudžeto lėšomis Klaipėdos miesto vaikams.
Vienintelės uostamiestyje kompensuojamas ortodontijos paslaugas teikiančios bendrovės Klaipėdos ortodontijos centro vadovė Jurga Liatukienė teigė, kad šioje įstaigoje gydomi tik tie pacientai, kuriems nustatomos sunkios patologijos. Artimiausiu metu paslaugų spektro plėsti ir naujų sutarčių su ligonių kasa Klaipėdos ortodontijos centras pasirašyti neketina.
J. Liatukienė, kuri ne tik vadovauja minėtai įstaigai, bet yra ir Lietuvos Respublikos odontologų rūmų Klaipėdos padalinio vadovė, teigė, kad rūmai ne kartą kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministeriją dėl kompensavimo tvarkos pokyčių.
Pavyzdžiui, siūloma apmokėti už kiekvieną konsultaciją.
Ortodontų sąjunga jau kurį laiką svarsto, kodėl Lietuvoje nėra įdiegtas ortodontinio gydymo reikalingumo indeksas, kuris padėtų išskirstyti pacientus pagal tai, kuriems pagalbos reikia būtinai, nes jiems tai trukdo kokybiškai kramtyti ir kalbėti, o kurie susiduria tik su estetinėmis bėdomis, kurios neturi jokios įtakos gyvenimo kokybei.
Medikė patikino, kad kasdieniame darbe sutinka daugybę vaikų ir suaugusiųjų, kuriems būtinas gydymas, nes jie kenčia nuo įvairių patologijų.
Šiuo metu kompensuojamų ortodontų paslaugų uostamiestyje gali tekti laukti ir apie pusę metų.
Nors šioje srityje paciento būklė įprastai nepablogėja labai greitai, tad kelių mėnesių laukimo terminas galimas, neabejojama, kad jeigu paslaugas teiktų daugiau įstaigų, tokių ilgų eilių nebūtų.Pasak pašnekovės, su kompensuojamų ortodontų paslaugų stygiaus problema susiduria ne tik Klaipėdos regiono, bet ir daugelio kitų Lietuvos miestų gyventojai, ilgos laukiančiųjų eilės driekiasi ir Vilniuje, ir Kaune.
„Yra daugybė regionų, kurie neturi galimybės gydyti vaikus. Ar trūksta specialistų – klausimas platus. Mano galva, specialistų netrūksta, nes gydytojas ortodontas yra toks specialistas, kuris gali važinėti iš vieno miesto į kitą konsultuoti ir gydyti.
Tai nėra stacionaro paslaugos, jos yra ambulatorinės. Tad tikrai įmanomos visos gydymo formos“, – aiškino pašnekovė.
„Tai ne tik Klaipėdos krašto problema. Su šia problema susiduria ir kitų Lietuvos miestų gyventojai. SAM yra sudaryta odontologijos politikos grupė, kurios vienas iš spręstinų klausimų yra ortodontijos paslaugų prieinamumo gerinimas“, – teigė V. Buzytė.
Shutterstock nuotr.
Rašyti komentarą