Anoniminė donorystė, kai donoro tapatybė nėra prieinama asmeniui, yra įprasta JAV ir Kanadoje, o daugelis Europos šalių reikalauja atskleisti donoro tapatybę, kai donorinio vaiko tapatybei sukanka 18 metų.
Vis daugiau įrodymų tiria psichologinį donorystės pastojimo poveikį vaikystėje ir vėlesniame amžiuje. Šią vasarą Londono Karaliaus koledžo mokslininkai žurnale „British Journal of Obstetrics and Gynecology“ paskelbė sistemingą tyrimų, tiriančių nuo donorų pastojusių žmonių psichologinę patirtį Jungtinėje Karalystėje, apžvalgą. Iki šiol tai yra didžiausias įrodymų rinkinys apie psichologinius veiksnius, turinčius įtakos žmonėms, pastojusiems per spermos ir kiaušinėlių donorystę.
Apžvalgoje pateikiami 50 tyrimų, kuriuose dalyvavo daugiau nei 4500 suaugusiųjų ir vaikų, kokybiniai ir kiekybiniai duomenys. Apskritai, įrodymai parodė, kad nuo donorų pastojusių žmonių psichologiniai rezultatai yra tokie patys arba geresni nei asmenys, pastojusių be donoro.
Vidutiniškai nuo donorų pastoję dalyviai surinko aukštesnius balus vertindami gerovę ir pranešė apie aukštesnį savigarbos ir santykių šiltumo lygį, palyginti su žmonėmis, kurie nebuvo pastoję naudojant donorystę.
Peržiūra taip pat parodė, kad žmonės, pastoję donorų dėka, turėjo geresnius psichologinių rezultatus, kai jiems jauname amžiuje buvo pasakyta, kad jų buvo susilaukta naudojant donorą.
Peržiūroje nustatyta, kad mažuma donorystės deka sulauktų žmonių pranešė apie psichikos sveikatos ir tapatybės problemas, įskaitant sunkumus formuojant tapatybę, nepasitikėjimą ir susirūpinimą dėl genetinio paveldo. Ilgainiui mokslininkai rado įrodymų apie reikšmingus šeimos santykių pokyčius, sužinoję, kad jų susilaukti padėjo donorystė. Tačiau svarbu pažymėti, kad įrodymų apie šią populiaciją yra nedaug.
Apskritai žmonių, gimusių dėl donorystės psichologiniai rezultatai yra tokie patys arba geresni, palyginti su žmonėmis, kurie gimė pastojus tradiciškai. Įrodymai taip pat rodo, kad šiems asmenims geriau sekasi psichologiškai, kai jiems pasakojama, kaip jų buvo susilaukta jau ankstyvame amžiuje.
Šaltinis: www.psychologytoday.com
Rašyti komentarą