Rizika kyla vaikams ir vyresnio amžiaus žmonėms: gydytojai teigia, kad vis dažniau pasitaiko šios karštinės infekcijos atvejų

Tuliaremija yra reta, bet mirtina liga, kuri bioteroristų rankose gali tapti net ginklu. Tačiau naujoje ataskaitoje teigiama, kad pastaraisiais dešimtmečiais ši liga tapo daug dažnesniu mūsų organizmo lankytoju.

JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centro (CDC) ataskaitoje teigiama, kad per pastarąjį dešimtmetį labai padaugėjo susirgimų tuliaremija, dar vadinama triušių karštlige. 

Liga gali progresuoti iki mirtinos ir netgi gali būti panaudota teroristų, todėl tokia tendencija sukėlė nerimą gydytojams, rašo ScienceAlert.

Francisella tularensis sukelta bakterine infekcija galima užsikrėsti įvairiais būdais, pavyzdžiui, įkandus erkei ar elninei musei arba tiesiogiai kontaktuojant su infekuotais gyvūnais, pavyzdžiui, triušiais ir graužikais. 

Labai neįprastas užsikrėtimo būdas - bakterijų aerozolinis pasklidimas šienaujant veją virš gyvūnų lizdų.

Priklausomai nuo klinikinės formos, liga pasireiškia įvairiais simptomais, įskaitant karščiavimą, limfmazgių patinimą, odos opas ar sunkius kvėpavimo sutrikimus labiau pažengusiais atvejais. 

Negydoma liga gali būti mirtina, tačiau anksti diagnozuotą ligą paprastai galima įveikti antibiotikais.

Masačusetse ir Kolorade žinomi atvejai, kai dėl tokių atvejų kilo protrūkiai. 

Nors mirtingumas nuo tuliaremijos paprastai būna mažesnis nei 2 %, jis skiriasi priklausomai nuo padermės ir klinikinės būklės. 

Remiantis CDC sergamumo ir mirtingumo savaitine ataskaita (Morbidity and Mortality Weekly Report), 2011-2022 m. CDC pranešė apie 2462 tuliaremijos atvejus 47 valstijose, t. y. 56 proc. daugiau nei praėjusį dešimtmetį.

Šį padidėjimą iš dalies gali lemti patobulinta diagnostikos praktika, įskaitant polimerazės grandininės reakcijos (PGR) ligos nustatymą, nes 2017 m. demografiniai duomenys rodo sergamumo tuliaremija skirtumus. 

Amerikos čiabuviai, ypač centrinėse valstijose, neproporcingai dažnai serga šia liga - jų sergamumo rodikliai yra penkis kartus didesni nei baltaodžių gyventojų.

Vaikams nuo penkerių iki devynerių metų, vyresnio amžiaus vyrams ir centrinių Jungtinių Amerikos Valstijų gyventojams taip pat jau kyla didesnė rizika. 

Dėl tuliaremijos simptomų kintamumo, priklausomai nuo užsikrėtimo būdo, ją sunku diagnozuoti, todėl išryškėja informuotumo ir savalaikio gydymo antibiotikais svarba. 

Nepaisant didėjančio sergamumo, triušių karštinė išlieka reta, palyginti su kitomis bakterinėmis infekcijomis, pavyzdžiui, salmonelėmis, kurios vien Jungtinėse Amerikos Valstijose kasmet sukelia daugiau kaip 1 mln. atvejų.

Šaltinis: focus.ua

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder