Rudeninis nerimas - kodėl jaučiame daugiau streso šį sezoną?

Rudeninis nerimas - kodėl jaučiame daugiau streso šį sezoną?

Dienos trumpėja, o saulės matome vis rečiau. Ruduo tikrai gali sukelti daugiau nerimo ir neigiamų emocijų. 

Rudeninis nerimas yra žmonių polinkis jausti daugiau nerimo ir blogos nuotaikos rudens sezonu. 

Šiuo atveju neegzistuoja tam tikro konkretaus išorinio dirgiklio, kuris sukelia tokias emocijas, o pasikartoti tai gali kas metus. 

Daugelis žmonių net nepagalvoja, kokia dažna tai problema gali būti šaltuoju sezonu, o kiti - problemos net neatpažįsta. 

Jei tai pasikartoja kiekvienus metus, galite tai sustabdyti pasitelkiant tam tikras prevencines priemones. 

Rudeninio nerimo simptomai:

  • Nerimas
  • Dirglumas
  • Mieguistumas, nuovargis
  • Prasta nuotaika, depresija
  • Motyvacijos praradimas
  • Nuobodulys

Šio nerimo priežastys - vis rečiau matoma saulės šviesa, o tai lemia hormono serotonino kiekio sumažėjimą. Šis hormonas yra itin svarbus faktorius, reguliuojantis nuotaiką, apetitą bei miego kokybę. Vitamino D trūkumas taip pat gali būti siejamas su depresijos simptomais. 

Dažniausiai ši problema specialistų vadinama sezoniniu afektiniu sutrikimu. Orų, dienos ilgumo pokyčiai, prasidėjęs naujas akademinis sezonas, pasibaigusi vasara gali sukelti daug streso ir nerimo. 

Ką galite padaryti?

Gaukite daugiau šviesos

Praleiskite daugiau laiko lauke, stenkitės “surinkti” visus įmanomus saulės spindulius. Taip pat galite įsigyti šviesos terapijos lempą, kuri leis akis palepinti papildomu šviesos kiekiu, o tai leis pagerinti nuotaiką ir sumažinti simptomus. 

Judėkite kasdien

Kasdien sportuokite bent pusvalandį. Vasaros pabaiga žmonėms dažnai asocijuojasi su sumažėjusiu fizinio aktyvumo kiekiu. Neleiskite rudens sezonui jūsų gyvenimo paversti sėsliu, išbandykite naują sportą, įsigykite sporto klubo abonementą. 

Išbandykite kažką naujo

Ruduo - puikus laikas išbandyti tai, ką jau seniai norėjote padaryti. Tai gali būti naujos knygos skaitymas, įdomus naujas hobis ar kalbos pamokos vakare. 

Prisipratinkite rudenį

Daugelis žmonių nemėgsta rudens, nes jis asocijuojasi su vasaros pabaiga, šalčiu ir nemaloniais pojūčiais. Stenkitės atrasti tai, ką galite pamėgti ir šio sezono metu.

Ruduo - puikus metas stebėti nuostabią gamtą, gaminti šildančius desertus, o vakarus praleisti šiltai žvakių šviesoje, su mėgstamu serialu ir karštu šokoladu. 

Ieškokite profesionalios pagalbos

Kognityvinė elgesio terapija - puikus būdas sumažinti rudeninio nerimo simptomus. Pasikonsultuokite su savo gydytoju, kuris padės nuspręsti, ar jums pakaks tik terapijos seansų, o galbūt reikalingas medikamentinis gydymas. 

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder