Ir nors tai gaila, tai taip pat prasminga: kovojant su infekcija, vėžiu ar kitomis sveikatos problemomis, vaistai taip pat gali paveikti normalias sveikas kūno dalis. Tai gali sukelti varginančius simptomus ir kartais mirtinas pasekmes.
Kokie yra dažniausiai pasitaikantys ir erzinantys šalutiniai poveikiai?
Tarp dažniausiai pasitaikančių vaistų sukeliamų šalutinių poveikių:
pykinimas, vidurių užkietėjimas, viduriavimas
burnos džiūvimas
mieguistumas
bėrimas
galvos skausmas.
Nors vaistų šalutinio poveikio pobūdis ir sunkumas labai skiriasi, kai kurie yra labiau varginantys nei kiti. Pavyzdžiui, seksualinis šalutinis poveikis gali būti ypač varginantis (ir greičiausiai apie juos nepakankamai kalbama). O užmaršumas ar susikaupimo sutrikimas (dažnai vadinamas „smegenų rūku") gali turėti rimtos įtakos kasdienei veiklai, užimtumui ir gyvenimo kokybei.
Kuris vaistų šalutinis poveikis yra pavojingas?
Nors dauguma vaistų šalutinių poveikių yra labiau varginantys nei pavojingi, yra išimčių. Štai keturi sunkūs narkotikų šalutiniai poveikiai, kuriems reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją.
Anafilaksija. Tai staigi alerginė reakcija, paveikianti daugelį kūno dalių, įskaitant odą. g
Galimas lūpų, liežuvio ar gerklės patinimas ir sunkumas kvėpuoti.
Stevens-Johnson sindromas (SJS) ir toksinė epidermio nekrolizė (TEN). Šios dvi susijusios alerginės būklės pasižymi stipriu, plačiai paplitusiu bėrimu, odos lupimusi ir karščiavimu.
Pagrindinis skirtumas tarp jų yra tas, kad odos pažeidimai yra sunkesni TEN atveju. Komplikacijos gali būti pavojingos gyvybei, pavyzdžiui, inkstų ir plaučių pažeidimas arba odos atsiskyrimas, panašus į sunkų nudegimą.
Vaistų reakcija su eozinofilija ir sisteminiais simptomais (DRESS). Ši reta reakcija į vaistus sukelia nenormalų kraujo skaičių, bėrimą, limfmazgių padidėjimą ir kepenų pažeidimą. Gali būti pažeisti kiti organai, įskaitant inkstus, plaučius ir širdį.
O kaip su vaistų sąveika?
Kai kurie vaistai gali nesukelti šalutinio poveikio, kol nepradėsite vartoti antrojo. Taip yra todėl, kad vaistai gali sąveikauti – tai yra, vienas vaistas keičia kito vaisto poveikį.
Pavyzdžiui, jei vartojate kraują skystinančius vaistus, taip pat priešuždegiminių vaistų, tokių kaip ibuprofenas ar naproksenas, vartojimas gali staiga padidinti kraujavimo riziką.
Yra tūkstančiai žinomų vaistų sąveikų. Vaistų išrašai, vaistininkai ir kompiuterinės receptų užsakymo sistemos reguliariai juos tikrina iš anksto, kad jų būtų galima išvengti.
Ar vaistų šalutinis poveikis kada nors yra geras dalykas?
Taip, tikrai. Tiesą sakant, kai kurie vaistai, sukurti vienai būklei gydyti, buvo patvirtinti visai kitokiam gydymui dėl to, kas gali būti vadinama teigiamu šalutiniu poveikiu.
Taip kraujospūdį mažinantys vaistai (minoksidilis) tapo populiariu plaukų slinkimo gydymo būdu. Nustatyta, kad kitas vaistas (sildenafilis), taip pat sukurtas aukštam kraujospūdžiui gydyti, sukelia vyrų erekciją. Dėl to jis buvo patvirtintas kaip Viagra. Yra daug kitų teigiamų šalutinių poveikių pavyzdžių.
Kada turėtumėte kreiptis į savo sveikatos priežiūros paslaugų teikėją?
Jei įtariate, kad jaučiate šalutinį vaistų poveikį, praneškite savo sveikatos priežiūros paslaugų teikėjui. Jie gali padėti jums pasirinkti tinkamiausią vaistą.
Dėl rimtų ar pavojingų šalutinių poveikių, pvz., pirmiau minėtų pavyzdžių, svarbu nutraukti vaisto vartojimą ir nedelsiant pradėti gydymą.
Dėl ne tokių rimtų šalutinių poveikių pirmas polinkis taip pat gali būti nutraukti vaisto vartojimą. Tačiau tai ne visada geriausias pasirinkimas. Nustojus vartoti vaistą, šalutinis poveikis gali būti pašalintas, tačiau taip pat prarasite vaisto naudą.
Štai keletas variantų, kuriuos gali pasiūlyti jūsų sveikatos priežiūros paslaugų specialistas:
Palaukite. Jei šalutinis poveikis yra nedidelis, galite nuspręsti su juo susitaikyti, kad pamatytumėte, ar jis praeina savaime, kai jūsų kūnas prisitaiko prie vaisto. Jei laikas nepadeda, gali tekti su gydytoju nuspręsti, ar vaisto nauda yra didesnė už šalutinį poveikį.
Sumažinkite. Jūsų gydytojas gali pasiūlyti sumažinti dozę arba vaisto vartojimo dažnumą, o tai gali pagerinti arba pašalinti šalutinį poveikį.
Sustokite. Jūs ir jūsų gydytojas galite nuspręsti nutraukti vaisto vartojimą ir apsvarstyti kitokį gydymo būdą arba persvarstyti, ar gydymas vis dar reikalingas.
Pridėkite. Kartais tikslinga vartoti antrą vaistą, kad būtų pašalintas pirmojo vaisto šalutinis poveikis. Ši parinktis nėra ideali. Antrojo vaisto vartojimas pirmojo vaisto šalutiniam poveikiui gydyti papildo jūsų sąrašą dar vienu vaistu.
Ir tas antrasis vaistas gali sukelti savo šalutinį poveikį arba netgi paskatinti pakartoti šią seką su daugiau vaistų. Tačiau kartais tinkamas pasirinkimas yra pridėti kitą vaistą.
Pavyzdžiui, tikslinga vartoti nereceptinį vaistą (pvz., acetaminofeną ar ibuprofeną), kad būtų pašalintas lengvas šalutinis poveikis (pvz., galvos skausmas). Arba jei vaistas, sukeliantis didelį šalutinį poveikį, iš tikrųjų gerai veikia esant rimtai sveikatos būklei, gali būti prasminga pridėti antrą vaistą.
Šaltinis: www.health.harvard.edu
Rašyti komentarą