Mūsų smegenys, kaip ir kūnas, senstant keičiasi. Kuo vyresni tampame, tuo sunkiau atsimename informaciją, pavyzdžiui, restorano, kuriame buvome, pavadinimą arba kur padėjome raktus.
Arba gali prireikti daugiau laiko išmokti ką nors naujo. Apie tai rašoma „HuffPost“ straipsnyje.
Gera žinia ta, kad iš tiesų galime daug ką kontroliuoti, kad mūsų smegenys būtų sveikos ir išvengtume ankstyvo senėjimo, ir tai prasideda nuo mūsų kasdienių įpročių.
Ypač elgesys, kurio vengiame, gali turėti teigiamos įtakos mūsų pažinimui. Štai klaidos, kurias turite kuo greičiau ištaisyti:
Per mažai bendraujate su žmonėmis
Gyvenimas mus įstumia į daugybę situacijų - nuo nuotolinio darbo iki kūdikio gimimo ir išėjimo į pensiją.
„Mūsų kultūroje taip įprasta, kad per gyvenimą pamažu prarandame savo socialinį tinklą.
Mums reikia tam tikro socialinio tinklo, į kurį galėtume kreiptis, kai jo prireikia - net jei manome, kad mums jo nereikia.
Taigi, kaip socializacija veikia smegenis? Kiekvieną kartą, kai sutinkame naują žmogų, mūsų smegenyse užsimezga naujas ryšys tarp smegenų ląstelių, - sako daktarė Zaldi Tan, Cedars-Sinai atminties ir sveiko senėjimo programos direktorė.
Be to, įrodyta, kad stiprus socialinis tinklas gerina nuotaiką, kuri susijusi su mūsų smegenų sveikata.
Nors atrodo, kad bendravimas akis į akį yra naudingiausias smegenų sveikatai, bendravimas internetu ir virtualūs pokalbiai taip pat gali padėti, sako daktaras Glenas Finney, Amerikos neurologijos akademijos narys ir „Geisinger Health“ atminties ir pažinimo programos direktorius.
„Kai kurie žmonės yra tiesiog fiziškai izoliuoti arba neturi draugų ir šeimos narių kaimynystėje, jų internetinė bendruomenė jiems tampa gelbėjimosi ratu ir gali būti tikrai naudinga“, - sako G. Finney.
Smegenys išlieka aktyvios, bet tik darant tą patį dalyką vėl ir vėl
Finney aiškina, kad norite ne tik įtraukti savo smegenis išlaikydami jau turimus įgūdžius, bet ir išvesti jas iš komforto zonos.
„Jei sakysite: “Aš jau nebe vaikas. Nesistengsiu nieko mokytis„ - tai iš tikrųjų gali sabotuoti jūsų smegenų sveikatą ir lemti ankstyvą smegenų senėjimą“, - sako mokslininkė.
Panašiai kaip ir tada, kai susipažįstame su nauju žmogumi, mokantis ko nors naujo formuojasi ryšiai tarp mūsų smegenų ląstelių ir padeda išlaikyti smegenis jaunas.
„Visada turėtumėte plėsti savo protinį akiratį. Jei niekada nesate paėmę į rankas muzikos instrumento, išmokite muzikos instrumento.
Jei niekada neskaitėte užsienio kalba, mokykitės užsienio kalbos", - pataria ekspertas.
Atsisakykite chroniško streso, kurį nešiojatės su savimi.
Stresas yra kasdienio gyvenimo dalis, o mūsų organizmas paprastai gali greitai atsigauti po tam tikro stresą keliančio įvykio ar situacijos.
Problema kyla tada, kai stresas tampa chroniškas ir mes jo nesureikšminame.
„Mes tikrai gerai mokame palaikyti savo reakciją į stresą visą dieną - vidutinio lygio, kurio galime net nepastebėti.
Net ir tada, kai nevyksta nieko stresą keliančio įvykio, galime patirti pasąmoninį stresą", - sakė Kalifornijos universiteto San Franciske psichiatrijos profesorė daktarė Elissa Epel.
Pasak jos, svarbu įsisąmoninti šį stresą ir atsikratyti jo visą dieną - pavyzdžiui, įsidėmėti savo mintis ir sulėtinti kvėpavimą.
Ji pridūrė, kad „trumpalaikės ūmaus streso būsenos“ kūne gali padėti sumažinti stresą, pavyzdžiui, eiti į sauną, praustis po šaltu dušu ar išbandyti intensyvią treniruotę.
Tai suteikia mums daugiau atsipalaidavimo būsenų dienos metu ir geresnę miego kokybę naktį.
„Kai galime būti gilesnio poilsio būsenoje tiek dieną, tiek miego metu, suteikiame galimybę mūsų neuronams taip pat atsistatyti ir sulėtinti smegenų senėjimą“, - aiškino ji.
Per daug pasikliaujate greičiu
„Kai esame užsiėmę savo profesiniu ir socialiniu gyvenimu, natūraliai linkstame rinktis ką nors greito - galite įdėti maisto į mikrobangų krosnelę arba išvykti į bėgančias atostogas.
Ilgalaikėje perspektyvoje tai gali būti ne pats geriausias variantas mūsų smegenims", - sakė Tan.
Greitai paruošiamas maistas dažnai būna labai perdirbtas, jame gausu sočiųjų riebalų ir cukraus.
Tyrimai parodė, kad daugelį metų maitinantis tokiais maisto produktais gali padidėti demencijos rizika.
„Žinome, kad tai gali lemti ankstyvą smegenų senėjimą ir sukelti ligas, kurios neigiamai veikia smegenų sveikatą“, - sakė Finney.
Nėra nieko blogo retkarčiais valgyti greitąjį maistą ar maistą išsinešimui: tai skanu, gali būti pigiausias pasirinkimas, o kartais mums to tiesiog reikia.
Kiek galite, taip pat stenkitės kuo daugiau dėmesio skirti mitybai, kurioje gausu omega-3 riebalų rūgščių, pavyzdžiui, žaliųjų lapinių daržovių, žuvies, alyvuogių aliejaus ir riešutų.
Įrodyta, kad Omega-3 gerina atmintį, mokymąsi ir kraujotaką smegenyse.
Kiekvieną naktį stengiatės pakankamai miegoti, tačiau miego kokybė yra prasta
Net jei siekiate miegoti rekomenduojamą septynių-devynių valandų nakties trukmę, jei miegas prastas, kitą dieną atsibusite pavargę. Ir miego kiekis, ir kokybė yra svarbūs smegenų sveikatai.
„Miego metu dienos prisiminimai surūšiuojami ir sudedami į tinkamą vietą, kad juos galėtume pasiekti ateityje.
Beta amiloidas, lipnus baltymas, kuris niokoja Alzhaimerio liga sergančių žmonių smegenis, yra pašalinamas miego metu.
Kai miegas per trumpas arba nekokybiškas, šie procesai nutrūksta", - aiškino Tanas.
Kitą dieną jums gali būti sunku susikaupti ar prisiminti informaciją.
Tačiau bėgant metams dėl prasto miego gali padidėti ankstyvo smegenų senėjimo ir demencijos išsivystymo rizika.
Norint pagerinti miego kokybę, Tanas rekomenduoja nustatyti pastovų miego laiką, kuo mažiau vartoti alkoholio, sumažinti skysčių kiekį prieš miegą, vengti raminamųjų ir migdomųjų vaistų ir riboti miego laiką (jokio slinkties ar televizoriaus žiūrėjimo lovoje).
Į savo gyvenimo būdą neįtraukiate fizinio aktyvumo
„Fiziniai pratimai, ypač širdies ir kraujagyslių pratimai, ir net raumenis stiprinantys pratimai, yra svarbūs smegenų veiklai palaikyti.
Jis iš tikrųjų gali padidinti augimo hormonų kiekį smegenyse, pavyzdžiui, nervinių veiksnių, kurie skatina smegenų sveikatą", - sakė Finney.
Tanas rekomenduoja ne tik mankštintis, bet ir įtraukti fizinį aktyvumą į savo gyvenimo būdą.
„Nesvarbu, ar tai būtų sodininkystė, ar pasivaikščiojimas, yra dalykų, kuriuos galėtume įtraukti į savo kasdienį gyvenimą ir kurie ilgainiui tikriausiai bus tvaresni ir naudingesni nei kartą per savaitę praleista valanda sporto salėje“, - sakė ekspertė.
Rašyti komentarą