Pastaraisiais metais grožio olimpe – kolagenas. Kokią funkciją kolagenas iš tiesų atlieka, kodėl jo organizme pritrūksta, kaip jį susigrąžinti, ir koks kolagenas efektyviausias?
Kur dingsta kolagenas?
Kolagenas – kietas skaidulinis baltymas, sudarantis trečdalį žmogaus kūno baltymų, ir yra randamas kauluose, sausgyslėse ir raiščiuose.
Šio baltymo struktūra naudojama jungiamojo audinio gamybai ir yra pagrindinė kaulų, odos, raumenų, sausgyslių ir kremzlių sudedamoji dalis.
Šis baltymas yra vienas pagrindinių elementų, skatinančių odos atsinaujinimą, užtikrinančių geresnį odos elastingumą ir stangrumą.
Ilgainiui organizmas vis mažiau gamina kolageno, o tai pradedama jausti nuo 25-30 metų amžiaus. Prie natūralaus kolageno mažėjimo organizme prisideda ir ultravioletiniai saulės spinduliai, rūkymas, alkoholio vartojimas, miego ir fizinio aktyvumo trūkumas.
Neigiamas aplinkos poveikis kartu su amžiumi gali pažeisti kolageno skaidulas, sumažinti jų storį ir stiprumą, todėl odos paviršiuje atsiranda ankstyvos raukšlės.
Tačiau raukšlės – tai tik vienas iš daugelio galimų kolageno trūkumo požymių, nes jo svarba neapsiriboja vien oda.
Senkančios kolageno atsargos palaipsniui paliečia ir kitus sveikatos aspektus: ima skaudėti sąnarius, pradeda lūžinėti nagai, slinkti plaukai, dantys tampa jautresni, sulėtėja medžiagų apykaita.
Skiriant didelį dėmesį mitybai įmanoma kolageną gauti ir iš maisto, tačiau neretai kolageną tenka vartoti ir maisto papildų pavidalu.
Pagrindiniai kolageno tipai
Kolagenas turi 28 žinomus tipus, tačiau didžioji dalis kūne randamo kolageno priklauso I, II ir III tipui, kurie atlieka skirtingas funkcijas ir turi unikalias savybes.
I tipo kolagenas.
Šio tipo kolagenas organizme paplitęs labiausiai ir yra sudarytas iš labai tankiai supakuotų skaidulų. Tai – svarbiausias kolageno tipas, o jo fibrilės yra tvirtesnės net už plieną.
II kolageno tipas.
Nors antro tipo kolagenas yra mažiau paplitęs už pirmąjį, jis nepaprastai svarbus sveikai skeleto sistemai ir yra pagrindinis kremzlės komponentas.
Šis kolageno tipas kremzlėms suteikia tvirtumo ir elastingumo. Antro tipo kolageno palaikymas organizme padeda susidoroti su ankstyvu sąnarių susidėvėjimu.
III kolageno tipas. Šio tipo kolagenas palaiko raumenų, organų ir arterijų struktūrą. Tai – antras pagal gausumą kolageno tipas. Šio tipo kolagenas yra itin svarbus normaliam širdies ir kraujagyslių sistemos vystymuisi.
Vitamino C ir kolageno duetas
Kai kurie kolageno papildai savo sudėtyje turi tik pirmo arba pirmo ir antro kolageno tipus, tačiau visų šių trijų tipų kombinacija – neįprastai efektyvi.
Vartojant visus tris kolageno tipus būsite labiau užtikrinti, kad organizmas įsisavins visa kolageno naudą.
Tačiau yra vienas slaptas ingredientas, be kurio net ir ši kombinacija nebus tokia efektyvi, kokia galėtų būti. Ir tai – ne kas kitas, kaip vitaminas C“.
Organizmas negali efektyviai gaminti kolageno be antioksidantų, o vitaminas C yra vienas geriausių antioksidantų.
Būtent vitaminas C skatina organizme kolageno gamybą ir yra pagrindinis kolageno ir elastino sintezės faktorius, padedantis odai išlikti putliai ir jaunatviškai.
Kuo ypatingas jūrinis kolagenas?
Kolagenas skirstomas į jūrinį ir gyvulinį. Kalbant apie kokybę, tvarumą ir biologinį prieinamumą, jūrinis kolagenas yra pranašesnis.
Nors abiejų nauda panaši, jūrinės kilmės kolagenas ypatingesnis tuo, kad jį sudaro mažesni peptidai: toks kolagenas lengviau virškinamas, absorbuojamas ir lengviau organizme paskirstomas.
Jūrinis kolagenas efektyviau apsaugo odą nuo senėjimo, didina hialurono rūgšties kiekį ir papildo elastino skaidulas – šių funkcijų gyvulinės kilmės kolagenas neatlieka.
Norėdami gauti maksimalią kolageno naudą, rekomenduojama rinktis būtent jūrinės kilmės kolageną.
Sveikas gyvenimo būdas, reguliari mankšta, subalansuota mityba ir kokybiški kolageno papildai gali padėti išvengti kolageno deficito, atitolinti senėjimo požymius ir pagerinti savijautą.
Rašyti komentarą