Sveikatos „stebukladariais“ susidomėjo valstybės tarnybos

(4)

Kretingiškiai jau kelintąkart savo pašto dėžutėse aptinka 4 psl. apimties spalvotą leidinį „Sveikatos technologijos“, kuriame pristatomi įvairūs maisto papildai, pagal aprašymus, sakytum, darantys stebuklus. Publikacijų antraštės – skambios ir intriguojančios, tarkim: „90 metų Tibeto vienuolis atskleidė galingos erekcijos paslaptį“; „Aš patvirtinu, kad regėjimą galima atkurti bet kuriame amžiuje...“; „Klausą galima susigrąžinti net po 70 metų“; „Tradicinės kiniečių medicinos guru: „Tik detoks-valymas gali įveikti ligas ir sugrąžinti sveikatą“ ir pan.

Preparatų reklamuotojai prisistato „WellMed club“ atstovais, leidinio įžangoje patikindami, kad visi jų gaminiai turi būtinus saugos sertifikatus, o jų gamyboje griežtai laikomasi tarptautinių reikalavimų ir standartų, visuose produkto kūrimo etapuose atliekama daugiapakopė kontrolė.

Rašoma, kad visi pristatomi produktai yra išskirtinai natūralios kilmės, ir jų gamyboje naudojamos tik kokybiškos aplinkai nekenksmingos žaliavos, išbandytos nepriklausomose laboratorijose. O „WellMed club“ misija – rūpintis žmonių sveikata.

Tačiau tai neįtikino akylių skaitytojų, kurie skambina į redakciją, nuogąstaudami dėl reklamuojamų preparatų patikimumo. „WellMed club“ reklama yra melagingo pobūdžio, nes „sveikatos stebukladariais“ susidomėjo valstybės tarnybos, yra pradėtas tyrimas.

Vadovai slypi už kadro

Preparatus ir kone magišką jų poveikį leidinyje pristato pašnekovai, kurių nei pavardės, nei jų atstovaujamos medicinos įstaigos nieko nesako.

„Kinų detoksikacija pagal senovės kinų metodą yra vienintelis būdas atsikratyti lėtinių ligų ir prailginti savo gyvenimą“, – taip kalbėjo straipsniui kalbintas neva leidinio svečias, tradicinės kinų medicinos specialistas gydytojas Vej Šenli.

Apie šlapimo nelaikymo problemą ir kaip to galima atsikratyti vartojant reklamuojamus preparatus, pasakojo Moterų sveikatos ir urologijos centro darbuotojai Louise Holdman ir Claudeu Marot.

Klausimas, kokioje šalyje veikia tas centras, ar realiai toks yra? Kaip atsikratyti kojų grybelio, pasakojo neva pirmaujanti (kur ir kame pirmaujanti?) šveicarų mitybos specialistė Elisabeth Andros.

Po kiekvienos neva specialisto rekomendacijos pašnekinti žmonės, kuriems vienas ar kitas preparatas padėjo pasveikti kone beviltiškiausiose jų gyvenimo situacijose, su siaubu prisimenamos jų buvusios ligas. Tačiau parinkti pašnekovai – iš Lenkijos, Slovakijos, Serbijos, Vengrijos, Šveicarijos, Austrijos. Kodėl ne iš Lietuvos – juk nuo preparatų platinimo pradžios pasveikusiųjų turėtų būti ir pas mus?

Leidinio pabaigoje nurodytos datos ir vietos, kada ir kur produktai parduodami, tarp jų – ir Kretingoje. Informacija apie pardavėją nepateikta, nurodytas tik kontaktinis telefonas, kuris negelbėja, norint, kad pardavėjas atsakytų į skaitytojams iškilusius klausimus.

Redakcija bandė susisiekti, tačiau į skambutį atsakęs konsultantas patikino, kad jis komentuoti negalįs, atskambins jų įmonės vadovė Larisa. Tačiau skambučio taip ir nesulaukta.

Nustatė pažeidimus, bet jų nepaiso

„Pajūrio naujienos“ kreipėsi į Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą (VMVT), kad jos specialistai pakomentuotų, ar leidinyje teisėtai reklamuojami papildai ir ar galima jais pasikliauti.

VMVT yra žinoma, kad gyventojams į pašto dėžutes yra dedami tokio pobūdžio leidiniai. Dar šių metų pavasarį VMVT Klaipėdos departamentas pradėjo tyrimą, kuriame dalyvauja keli VMVT departamentai. Atlikti patikrinimai, nustatyti pažeidimai, apie kuriuos buvo informuota ir  Valstybinė mokesčių inspekcija.

Klaipėdos departamento žiniomis, šiuo metu tyrimas tęsiamas, tačiau prekiautojai ir toliau vykdo maisto papildų reklamą, kurios teiginiai neatitinka teisės aktų reikalavimų.

„Leidinyje „Sveikatos technologijos“ pateikiamos reklaminės žinutės neatitinka teisės aktų reikalavimų: jų turinyje nurodomi kardinalūs, „stebuklingi“ sveikatos pokyčiai, kurie įvyks, o ir stebuklingai jau įvyko pašnekovams, – jei žmogus pirks ir vartos reklamuojamus maisto papildus“, – kalbėjo Klaipėdos departamento Maisto kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Rita Viskantienė. 

Jos žodžiais, teisės aktai nedraudžia reklamuoti maisto papildų ir nurodyti jų naudingąsias savybes, tačiau tokiai informacijai taikomos Reglamento (EB) Nr. 1924/2006 nuostatos, kurios draudžia vartoti teiginius apie sveikatingumą, nurodančius, kad galima išgydyti ligas.

Leidžiama naudoti tik tokius su poveikiu sveikatai susijusius teiginius, kurie pagrįsti mokslinių tyrimų duomenimis, kad kai kurios medžiagos, vartojamos tam tikrais kiekiais, palankiai veikia sveikatą, padeda palaikyti tam tikras fiziologines žmogaus funkcijas.

Tarnybos įspėja būti budriems

VMVT Klaipėdos departamentas įspėjo vartotojus, kad, įsigyjant maisto papildų ar kitokių produktų iš abejonių keliančių maisto tvarkymo subjektų, reikia būti labai budriems ir neužkliūti ant reklaminių triukų dėl „stebuklingų išgijimų“. Jei reklamoje pateikiama ne visa privaloma informacija apie maisto papildą ar kitą maistą, yra didelė tikimybė, kad produktas ne tik bus nenaudingas vartotojo sveikatai, bet gali būti net ir pavojingas.

Lietuvos Respublikos rinkai maisto papildus gali tiekti tik tie fiziniai ir juridiniai asmenys, kuriems  teisės aktų nustatyta tvarka yra suteikta teisė tvarkyti maistą ir yra įtraukti į VMVT tvarkomą Maisto tvarkymo subjektų sąrašą, jiems suteiktas atpažinimo numeris. Vartotojai, žinodami maisto tvarkymo subjekto pavadinimą, juridinio asmens kodą, tarnybos tinklalapyje gali pasitikrinti, ar jam suteikta tokia teisė.

Visi Lietuvos Respublikos rinkai tiekiami maisto papildai privalo būti notifikuoti. Apie jų tiekimą turi būti pranešta VMVT ir jie privalo turi būti įtraukti į notifikuotų Maisto papildų sąrašą.

Taigi vartotojai, žinodami tikslų maisto papildo gamintoją ar platintoją Lietuvoje, maisto papildo pavadinimą, visada gali pasitikrinti, ar juos tiekiantis ūkio subjektas yra notifikuotas. Notifikuotų maisto papildų sąrašas taip pat yra skelbiamas viešai VMVT interneto tinklalapyje, taip pat galima pranešti ir apie nelegalius platintojus.

Ar dažnai šiandieną pacientų nebetenkina tradicinis gydymas, jei vis ieškoma alternatyvių metodų ir preparatų, dažnai – mediciniškai nė nepatvirtintų, „Pajūrio naujienos“ paklausė Kretingos šeimos centro vadovės Augenijos Juknevičienės: „Nedažnai, bet pasitaiko. Jei pasisako, nesigilinu, ką pacientas vartoja, bet visuomet prašau, kad žiūrėtų į veikliąsias to preparato medžiagas – ar jos derinasi su kitais žmogaus vartojamais vaistais.

Yra tokių papildų, netgi žolelių pagrindu, kurie visiškai nedera su kitomis medžiagomis, ir vietoj to, kad pagerintų sveikatą, atvirkščiai, gali ją netgi pabloginti. Mes, gydytojai, prašome, kad pacientas gertų pagrindinius jam paskirtus vaistus, o papildai nėra būtini.“

Tačiau, A. Juknevičienės žiniomis, farmacininkai pastebi didžiulę reklamos įtaigą: sužinoję apie naujai reklamuojamą preparatą, jo prašo vaistinėse.

Bendrovės „Kretingos vaistinė“ direktorius Arvydas Vengalis paklaustas, kaip mano, kodėl žmonės dar tiki stebuklingais pagijimais, pasidalino tokiomis įžvalgomis: „Jeigu žvelgtume istoriškai, žmonės visais laikais ieškojo kažko ypatingo, kas suteiktų stebuklą, viduramžiais, tarkim, visada ieškojo stebuklingo akmens.

Paieškos vyksta kiekvienos visuomenės lygiu, žmonija nuo savęs niekur nepabėgo. Žmogų valdo noras patikėti tuo, ko neduoda tradicinė medicina. Jeigu sakoma, kad yra toks ypatingas preparatas, tam tikro mąstymo žmogus juo susidomi. Tai – nebūtinai žemo intelekto žmogus, įtaigos poveikis yra stiprus. Labai sudėtinga įlįsti į žmogaus vidų ir sužinoti, kodėl jis ieško to stebuklingojo akmens.“

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder