Tyrimas: trilijonai plastiko mikrodalelių - puodelyje kavos išsinešimui

Tyrimas patvirtino, kad trilijonai aptinkama plastiko mikrodalelių puodelyje kavos išsinešimui. Pagrindinė problema yra šių dalelių dydis - jos yra tokios mažos, kad lengvai prasiskverbia į žmogaus ląsteles, - skelbia lifehacker.

Aplinkos tarša plastiko atliekomis yra didžiulė problema. Didžiausias dėmesys skiriamas ir bus skiriamas jai išspręsti. Tačiau pastaruoju metu mokslininkams vis didesnį susirūpinimą kelia tai, kas nutinka plastikui suskilus į mažesnes daleles.

Siekdami ištirti šią problemą, JAV Nacionalinio standartų ir technologijų instituto (NIST) mokslininkai atliko naują tyrimą. Jame jie tyrė, kaip mažos plokštelės gali išsiskirti iš įprastų plastikinių gaminių, įskaitant maistinį nailoną ir vienkartinius kavos puodelius, kurių vidus padengtas mažo tankio polietileno plėvele.

Puodeliai 20 minučių buvo laikomi verdančiame vandenyje.

Norėdami suskaičiuoti smulkias plastiko daleles skystyje, mokslininkai pritaikė metodą, naudojamą smulkioms dalelėms atmosferoje aptikti, t. y. džiovinimą oru ir veikimą karštais alkoholio garais.

Tokiu būdu plokštelės išsipūtė ir padidėjo, todėl jas buvo lengviau suskaičiuoti ir ištirti jų cheminę sudėtį.

Archyvų nuotr.

Dalelės Vaizdas: NIST

Tolesnė analizė atskleidė trilijonus dalelių, kurių vidutinis dydis yra 30-80 nanometrų, o kelios dalelės yra didesnės nei 200 nanometrų. Atliekant analogiškus eksperimentus su maistiniu nailonu, dalelių skaičius buvo septynis kartus didesnis.

"Pagrindinė išvada - plastiko dalelių yra visur, kur tik pažvelgiame. Jų yra daug. Trilijonai - litre. Nežinome, ar jie daro žalingą poveikį žmonių ar gyvūnų sveikatai. Mes tiesiog esame įsitikinę, kad jie yra visur." - teigia Christopheris Zangmeisteris, NIST chemikas.

Šių tyrimų reikšmę lemia dalelių dydis. Šie mikroskopiniai plastiko gabalėliai yra pakankamai maži, kad prasiskverbtų pro žmogaus ląsteles.

Kas atsitinka, kai jie atsiduria viduje, mokslininkams vis dar lieka atviras klausimas. Nors kitais panašiais tyrimais nustatytas žalingas poveikis - plastiko dalelės gali keisti žmogaus plaučių ląstelių formą ir daryti platesnį toksinį poveikį kitoms ląstelėms.

 

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder