Vaistinės jau siūlo koronaviruso testus: papasakojo, kaip naudoti ir atskleidė kainas

Jau netrukus vaistinių lentynas turėtų nukloti įvairiausio tipo testai nuo COVID-19. Sveikatos apsaugos ministerija dar derina paskutines detales dėl leidimo prekiauti ne tik profesionaliam naudojimui skirtais testais. Bet vaistinės jau nesnaudžia, rinkoje prasidėjo „medžioklė“. Vienos lietuviams jau pasiūlė šiuo metu parduoti leidžiamus testus, kitos – pildosi sandėlius ir laukia, kol bus uždegta žalia šviesa įvairesnių testų prekybai.

Tiesa, vaistinių parduodamos priemonės skirtos tik savitestavimuisi. Jeigu paaiškės užsikrėtimas, žmogus dar turės važiuoti į mobilųjį punktą ir Sveikatos apsaugos viceministrės Živilės Simonaitytės žodžiais „pasidaryti tikrą testą“.

Platesnis naudojimas leistų testams pigti

BENU vaistinių tinklo rinkodaros ir komunikacijos vadovas Mindaugas Urbas lrytas.lt sakė, kad jo atstovaujamas vaistinių tinklas jau teikia galimybę įsigyti ir antigenų, ir antikūnų testų, tačiau tik pagal specialų užsakymą.

„Turime visų tipų antigenų testų: tiriant mėginį iš nosies (galima pirkti po 10 vnt.), iš seilių ir iš kraujo, pastarųjų dviejų tipų testų galima pirkti ir po vieną.

Pradėjus greituosius testus naudoti plačiau, kainos turėtų mažėti, tačiau šiandien COVID-19 greitojo antigenų testo mažiausia kaina siekia beveik 10 eurų“ , – teigė M.Urbas.

Jis pabrėžė, kad visi kol kas siūlomi testai skirti profesionaliam naudojimui, o savarankiškai atliktas testas bei jo rezultatas kol kas neprilygsta oficialiai klinikose ar mobiliuose patikros punktuose atliktiems testams.

Taip yra todėl, kad dar nėra tinkamai parengta teisinė bazė, kuri tiksliai apibrėžtų testų pardavimą, naudojimą ir testavimo kokybę, rezultatų pagrindimą.

„Mūsų žiniomis, Sveikatos apsaugos ministerija kol kas diskutuoja dėl šio tipo testų, tačiau jokių aiškesnių krypčių kol kas nėra. Jeigu būtų sudarytas specialus sąrašas, į kurį būtų įtrauktos ir vaistinės, čia įsigytas testas taip pat būtų laikomas galiojančiu ir jo rezultatai būtų pripažįstami patikimais.

Tuomet pirkimui nebereikėtų specialaus užsakymo, COVID-19 testai atsirastų ir fizinių vaistinių lentynose, ir e. prekyboje. Pagal šiuo metu galiojančią tvarką, tik klinikos, atliekančios testus, gali prisiimti atsakomybę už testų rezultatus“, – paaiškino BENU vaistinių tinklo atstovas.

Dar laukia tvarkos

„Gintarinės vaistinės“ rinkodaros vadovė Irena Tėvelienė portalui lrytas.lt sakė, kad šio tinklo vaistinės jau pasiruošusios prekiauti dviejų rūšių COVID-19 antigeno testais: COVID-19 antigeno nustatymas iš seilių ir COVID 19 antigeno testo rinkinį paimant mėginį iš nosies.

„Jais esame pasiruošę prekiauti, tik laukiame nurodymų iš Sveikatos apsaugos ministerijos dėl prekybos tvarkos šiais testais. Kaina šiuo metu dar tikslinama“, – teigė I.Tėvelienė.

Pasak „Gintarinės vaistinės“ atstovės, testų rinkoje siūloma pakankamai daug, tad platintojai turi iš ko pasirinkti.

„Tačiau ne visi jie yra patikimi, nes ne visi turi reikiamus kokybės dokumentus, tad mums kaip platintojams, vienas iš esminių iššūkių yra įsivertinti jų kokybę ir pateikti pacientams tik patikimus testus, nes paciento sveikata yra svarbiausia.

Pagal netrukus įsigaliosiančią tvarką, dar bus būtinas ir VASPVT (Valstybine akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba prie SAM) patvirtinimas dėl atitikimo nustatytiems reikalavimams, be tokio patvirtinimo testų neprofesionaliam naudojimui nebus galima tiekti“, – sakė I.Tėvelienė.

Rezultatas – per 10 minučių

„Camelia“ vaistinių tinklo komunikacijos projektų vadovė Žiedūnė Juškytė sakė, kad „Camelia“ vaistinėse jau galima nusipirkti greitųjų COVID-19 antigenų testų, kurie atliekami iš seilių.

Šiuo metu vienas toks testas „Camelia“ vaistinėse kainuoja 15,99 Eur.

Be to, vaistinė planuoja papildyti savo asortimentą. „Greitu metu planuojame vaistinėse turėti greitųjų COVID-19 antigenų testų, kurie atliekami imant mėginį iš nosies“, – pridūrė ji.

COVID-19 antigenų testai, atliekami naudojant paciento seiles, skirti kokybiškai aptikti SARS-CoV-2 antigenus žmogaus seilių bei nosies ar nosiaryklės tepinėlių mėginiuose. Šis testas naudojamas žmonių, kurie įtariami sergant COVID-19 liga, SARS-CoV-2 viruso antigenams aptikti.

Taip pat tokie testai rekomenduojami darbovietėms, kurioms nuotolinis darbas neįmanomas, ypač, kuriose dirba labai daug žmonių ir viruso plitimo tikimybė yra didelė. Taip pat tokie testai naudingi asmenims, kurie dirba ar prižiūri asmenis, kuriems COVID-19 ypač pavojingas (senjorai, sergantys lėtinėmis ligomis ir kt.). Tokių testų rezultatas paaiškėja labai greitai – po 10 minučių.

Galios tik savitikrai

Pasak Ž.Simonaitytės, dėl COVID-19 išsityrus savarankiškai žmogui negalios nei privalomos izoliacijos reikalavimas, nei galimybė gauti, pavyzdžiui, nedarbingumo išmoką – jam reikės vis tiek tikrintis mobiliajame punkte.

„Startuokime nuo to, kad vaistinėse bus galima įsigyti testą, kurį pats žmogus galės pasidaryti ir kuris bus mažiau invazinis – ne iš nosiaryklės, o iš nosies landos arba seilių“, – trečiadienį Seimo Biudžeto ir finansų komitete pranešė sveikatos apsaugos viceministrė.

„Jie (testai – BNS) bus sąmoningumui didinti, save pasitikrinti“, – pridūrė ji.

Viceministrė pabrėžė, kad testai vaistinėse būtų tik parduodami, o ne atliekami.

Ž. Simonaitytės teigimu, po savitestavimosi, jeigu paaiškės užsikrėtimas, žmogus dar turės važiuoti į mobilųjį punktą ir „pasidaryti tikrą testą“.

„Šie testai nesukurs visų kitų sąlygų, ką sukuria kiti testai: netaps po teigiamo savitestavimosi nei privaloma izoliacija ar nedarbingumo išmokos“, – aiškino Ž. Simonaitytė.

Siūlo suteikti pirmumą

Lietuvos vaistinių asociacijos vadovė Kristina Nemaniūtė-Gagė įsitikinusi, kad greituosius testus naudosiantiems žmonėms reikėtų suteikti galimybę į mobiliuosius punktus tikrintis pateikti pirmumo eile.

„Jeigu žmogus pasidarė testą, mato, kad teigiamas, kad jam kažkoks pirmumas būtų užsiregistruoti ir į mobilų punktą, kad greitesnis normalus testas būtų, kad didesnis pasitikėjimas visais testais būtų“, – komitete kalbėjo K. Nemaniūtė-Gagė.

Pasak jos, Lietuvos vaistinėse testų nusipirkti dabar negalima, nes Europos Sąjungoje yra patvirtinti tik profesionaliam naudojimui skirti testai.

„Jeigu žmogus juos nusipirktų, jis turėtų neštis į gydymo įstaigą, kad jam tą testą padarytų. Kitos šalys šiuos testus leidžia parduoti ir patiems žmonėms naudotis savikontrolei, bet tam reikalingi sprendimai: akreditavimo tarnyba turi pasakyti, kokius testu, o ministerija tvarką turi patvirtinti, tų dalykų laukiame“, – tvirtino vaistinių atstovė.

Sidebar placeholder