COVID-19 gali sukelti erekcijos sutrikimų

Varikocelės embolizacija: pažangus sprendimas vyrų nevaisingumo gydyme

Varikocelė – viena dažniausių vyrų reprodukcinės sveikatos problemų, galinčių turėti įtakos vaisingumui. Tai patologinis sėklidžių venų išsiplėtimas dažniausiai pasireiškiantis kairėje kūno pusėje.

Kadangi daugeliu atvejų varikocelė nesukelia jokių simptomų, ji dažnai aptinkama atsitiktinai tikrinantis sveikatą profilaktiškai. Plačiau apie šią patologiją, jos simptomus, diagnostiką ir inovatyvų gydymo metodą – varikocelės embolizaciją – pasakoja Vilniaus miesto klinikinės ligoninės ir Diagnostikos centro gydytojas urologas Martynas Stanionis ir VUL Santaros klinikos gydytojas intervencinis radiologas Rokas Girčius.

Kaip išsivysto varikocelė

Pasak M. Stanionio, varikocelė išsivysto dėl kraujo sąstovio sėklidžių venose, kurią lemia netinkamas venų vožtuvų veikimas arba jų nepakankamumas. Dažniausia šios būklės priežastis yra kairiojo inksto venos anatominė struktūra. 

„Kairėje pusėje kraujas suteka iš sėklidės venos į kairę inksto veną, tada kerta aortą ir tik tuomet patenka į apatinę tuščiąją veną. Šiame kelyje yra daug slėgio skirtumų, todėl kraujas gali užsilaikyti ir išplėsti venas“, – aiškina gydytojas. Retesniais atvejais varikocelę gali lemti navikai ar venų obstrukcijos.

Pasak urologo, varikocelės tikimybę gali padidinti:

Genetika. Jei šeimoje yra buvę varikocelės atvejų, jos rizika padidėja 2 - 4 kartus.

Kraujotakos sutrikimai (ypač inkstų venų obstrukcija), kurie gali būti įgimti arba atsiradę dėl kitų ligų.

Amžius. Varikocelė dažniausiai diagnozuojama 15–25 metų vyrams.

Fiziniai faktoriai, tokie kaip netaisyklinga laikysena, ilgalaikis sėdėjimas ar per didelė fizinė apkrova.

Dažniausi varikocelės simptomai

M. Stanionio teigimu, varikocelė dažnai būna besimptomė ir aptinkama atsitiktinai, tačiau kai kurie pacientai gali jausti:

Skausmą arba diskomfortą sėklidėse, dažniausiai stovint ar sportuojant. Skausmas paprastai būna lengvas, tačiau gali sustiprėti įprastos veiklos metu.

Sunkumo pojūtį kirkšnyje.

Sėklidžių dydžio skirtumus (viena sėklidė didesnė nei kita).

Varikocelės simptomus arba jų paūmėjimą gali išprovokuoti tokie veiksniai kaip ilgalaikis stovėjimas ar sėdėjimas, galintys sukelti kraujo stagnaciją ir venų išsiplėtimą, intensyvus fizinis krūvis, sporto treniruotės. Kraujo tėkmės sutrikimus taip pat gali skatinti ilgesnis buvimas karštoje aplinkoje ar alkoholio vartojimas. Prie varikocelės simptomų paūmėjimo neretai prisideda ir lėtiniai uždegimai bei kiti patologiniai procesai.

Negydoma varikocelė gali lemti vyro nevaisingumą

M. Stanionis pabrėžia, kad negydoma varikocelė gali turėti reikšmingos įtakos vyrų vaisingumui. Kraujo sąstovis gali kelti temperatūrą sėklidėse, sutrikdyti spermos gamybą, pabloginti spermatozoidų kokybę bei judrumą. 

Be to, gali atsirasti oksidacinis stresas ir audinių pažeidimai, kurie dar labiau pablogina situaciją. „Jeigu pacientas turi varikocelę ir susiduria su nevaisingumo problemomis, gydymas daugeliu atvejų gali žymiai pagerinti spermos kokybę ir padidinti tikimybę, kad pora sėkmingai susilauks vaikų“, – sakojis.

Gydytojas urologas atkreipia dėmesį, kad varikocelė gali būti nepastebėta tol, kol nusprendus susilaukti vaikų, moteris negalės pastoti.

Kaip varikocelė diagnozuojama ir gydoma

Pasak M. Stanionio, varikocelės diagnostika prasideda nuo anamnezės surinkimo ir klinikinio tyrimo. „Paciento paprastai paprašoma stovėti arba, pavyzdžiui, kosėti, kad būtų galima geriau įvertinti venų išsiplėtimą“, – aiškina gydytojas urologas. 

Varikocelės patvirtinimui dažniausiai naudojama ultragarsinė diagnostika. Doplerio ultragarsu nustatomas kraujo tėkmės sutrikimas ir venų išsiplėtimas. Retesniais atvejais gali būti taikomi kontrastiniai kompiuterinės tomografijos (KT) ar magnetinio rezonanso tomografijos (MRT) tyrimai.

Gydytojas urologas sako, kad varikocelės gydymo pasirinkimas priklauso nuo varikocelės sunkumo ir simptomų. Šiuo metu Lietuvoje taikomi šie metodai:

Konservatyvus gydymas, kuris apima paciento būklės stebėjimą ir gyvenimo būdo pakeitimus, jei simptomai yra lengvi ir neturi įtakos vyro vaisingumui.

Chirurginis gydymas, taikomas nevaisingumui gydyti ar stipriems simptomams sumažinti. Jis apima mikrochirurginį varikocelės darinių išpjovimą arba laparoskopines operacijas.

Embolizacija – inovatyvi, mažiau invazyvi procedūra, pasižyminti maža komplikacijų rizika bei greitesniu pacientų atsigavimu nei po chirurginės operacijos. Gydytojas M. Stanionis procedūrą apibūdina, kaip "efektyvų, minimaliai invazinį metodą, leidžiantį sustabdyti kraujo tekėjimą išsiplėtusiomis venomis.“

Kas yra varikocelės embolizacija ir kaip ji atliekama

Intervencinis radiologas Rokas Girčius aiškina,kad varikocelės embolizacija – tai procedūra, kurios metu rentgeno kontrolėje per kateterį į venas įvedamos specialios medžiagos, kurios uždaro kraujotaką išsiplėtusiose venose ir pašalina varikocelės simptomus.

„Varikocelės embolizacija paprastai trunka nuo 30 minučių iki 1 valandos. Siekiant užtikrinti maksimalų tikslumą, procedūra atliekama rentgeno kontrolėje. 

Dažniausiai taikoma vietinė nejautra, prieiga pasirenkama per stambią veną kakle arba kirkšnyje. Vena praduriama ultragarso kontrolėje ir įvedama kateterių/vamzdelių sistema, per ją naviguojama specialiomis vielomis bei rentgenokontrastiniais preparatais, kad būtų pasiektos išsiplėtusios vienos arba abiejų sėklidžių venos. 

Jos uždaromos per tuos pačius kateterius į venas įvedant spirales ir/arba specialius klijus. Norint sustiprinti procedūros efektą, venos tuo pačiu sklerozuojamos specialiu skleroterapiniu preparatu“, –  procedūros detalėmis dalijasi R. Girčius.

Ko tikėtis po gydymo

Pasak intervencinio radiologo, praėjus maždaug trims valandoms po procedūros, pacientas gali būti išleidžiamas namo. Po procedūros nėra būtinas specialus poilsio ar priežiūros režimas, taigi įprastas gyvenimo ritmas beveik nesutrikdomas. 

Galimas nedidelis diskomfortas ar nemalonus pojūtis gali būti lengvai valdomas mažomis nesteroidinių priešuždegiminių vaistų dozėmis. „Poembolizacinis periodas, kurio metu gali būti jaučiamas lengvas maudimas ar perštėjimas, kartais – nestiprus pykinimas, paprastai trunka 1–2 dienas, o teigiami pokyčiai spermogramoje pastebimi po 1–2 mėnesių“, – sako specialistas

Varikocelės embolizacijos privalumai

Pasak R. Girčiaus, varikocelės embolizacija turi daug pranašumų:

Procedūra yra minimaliai invazinė, todėl nereikia didelių pjūvių.

Maža komplikacijų rizika .Lyginant su chirurginiais gydymo metodais, embolizacija gerokai sumažina nervinių rezginių ir sėklinio latako pažeidimo riziką.

Greitas atsigavimas. Pacientas tą pačią dieną išleidžiamas namo ir gali grįžti prie kasdienės veiklos.  

Didelis efektyvumas. Naudojant embolizacijos ir skleroterapijos metodų kombinaciją, procedūros sėkmės rodiklis siekia apie 95 proc. Prireikus procedūrą galima lengvai pakartoti.

„Taigi,embolizacija yra greitas, saugus ir patikimas varikocelės gydymo būdas, užtikrinantis pacientui minimalų diskomfortą. Šis metodas – puikus pasirinkimas norintiems išvengti chirurginių operacijų ir siekiantiems greitesnio atsigavimo“, – reziumuoja intervencinis radiologas.  

Baigdami pokalbį gydytojai sako, kad medicina sparčiai tobulėja – dėka pažangių diagnostikos ir gydymo metodų, varikocelę galima efektyviai valdyti ir sumažinti jos poveikį vyrų sveikatai. 

„Svarbu, pajutus šios ligos simptomus, nedelsti ir kreiptis į gydytoją, o taip pat nepamiršti reguliariai tikrintis sveikatą profilaktiškai“, – primena Martynas Stanionisir Rokas Girčius.
Sveikata, grožis Medicina, farmacija

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder