Veiksnys, galintis tiksliai nusakyti, kiek ilgai gyvensite

Su amžiumi mus traukia naujienų pranešimai ir mokslinių tyrimų rezultatai, kuriuose pateikiama informacija apie tai, kaip gyventi ilgiau. Juk tai yra pagrindinė informacija, kuri padėtų mums strategiškai planuoti sėkmingiausią išėjimą į pensiją, nors panašu, kad tikrai nenorėtume tiksliai žinoti, kiek mums dar liko gyventi.

Didžioji dalis reklamos, skirtos vyresnio amžiaus grupės žmonėms, yra susijusi su mitybos pasirinkimu, vitaminų ir mineralų papildais bei vaistais, kurie tiesiogiai ar netiesiogiai žada ne tik daugiau gyvenimo metų, bet ir daugiau sveiko, produktyvaus gyvenimo metų.

Daugelis, o gal net dauguma šių pažadų yra pagrįsti tik norais ir anekdotiniais įrodymais. Todėl tikram tyrėjui visada įdomu matyti tyrimus, kuriuose pateikiami tikri moksliniai duomenys.

Žurnalo "Psychological Science" numeryje Europos mokslininkų komanda, kurią sudarė Stephenas Aichele iš Ženevos universiteto, Patrickas Rabbitas iš Oksfordo ir Paolo Ghisletta iš Nuotolinio mokymosi universiteto Šveicarijoje, paskelbė tokį tyrimą.

Mokslininkai pateikė daugiau kaip 6 000 Didžiosios Britanijos gyventojų tyrimo, atlikto 1983-2012 m., rezultatus. Vidutinis tyrimo dalyvių amžius buvo 64,7 metų, kai jie pirmą kartą prisijungė prie tyrimo, tačiau amžius svyravo nuo 41 iki 93 metų.

Pagrindiniai medicininiai ir psichiatriniai duomenys, įskaitant kraujospūdį, cholesterolio kiekį kraujyje, diabetą, tabako ir alkoholio vartojimą, buvo renkami kas trejus-šešerius metus per 29 tyrimo metus.

Taip pat buvo tiriami kasdienio gyvenimo rodikliai, tokie kaip vartojamų receptinių vaistų skaičius, miego įpročiai, pomėgiai ir vertinamas tokios veiklos, kaip lipimas laiptais, keliavimas, valgio ruošimas ir bendravimas su žmonėmis, sudėtingumas.

Be šių priemonių, kiekvieno dalyvio pažintiniai gebėjimai buvo vertinami iš viso keturis kartus ketverių metų intervalais. Buvo vertinami šie gebėjimai:

Gebėjimas naudotis jau turimomis žiniomis;

gebėjimas spręsti naujas problemas, naudotis logika ir nustatyti dėsningumus;

žodinė atmintis;

regimoji atmintis;

protinio apdorojimo greitis.

Iš viso tyrėjai, stebėdami dalyvius vėlesniais jų gyvenimo metais, ištyrė 65 skirtingus mirtingumo rizikos veiksnius. Baigus skaičiuoti skaičius, paaiškėjo, kad svarbiausias veiksnys buvo stebėtinai paprastas ir aiškus.

Jautriausias ilgaamžiškumo rodiklis buvo subjektyvus paties žmogaus vertinimas, kaip jis ar ji jaučiasi sveikas ar sveika.

Kitaip tariant, asmuo, teigiantis, kad jaučiasi sveikas, buvo svarbesnis už bet kurį kitą ilgą gyvenimą prognozuojantį rodiklį, įskaitant medicininius rodiklius, tokius kaip cholesterolio kiekis ir kraujospūdis.     

Kiti kintamieji, patekę į geriausių prognozių grupę, buvo šie:

moteris,

nerūkymas (arba bent jau nerūkymas labai ilgai),

kognityvinių duomenų apdorojimo greitis.

Tyrėjai atrodė nuoširdžiai nustebę, kad psichologiniai kintamieji, tokie kaip subjektyvi sveikata ir protinių procesų greitis, buvo geresni mirtingumo rizikos prognozės rodikliai nei visi kiti jų tirti prognozės rodikliai.

2003 m. paskelbtame visiškai nesusijusiame tyrime tyrėjai paprašė koledžo studentų įvertinti XX a. trečiojo dešimtmečio nuotraukose, paimtose iš vidurinių mokyklų metraščių, pavaizduotų asmenų patrauklumą ir suvokiamą sveikatą.

Po to tyrėjai nustatė žmonių, kurių nuotraukos buvo įvertintos, mirties amžių.

Jie nustatė, kad gražus ar gražus veidas paauglystėje pranašavo ilgą gyvenimą, tačiau, ironiška, dalyvių vertinimai apie nufotografuotų asmenų sveikatą visiškai nesusiję su jų gyvenimo trukme.

Paaiškinimas, kodėl gražus veidas lemia ilgesnį gyvenimą, yra tas, kad patrauklūs veidai yra simetriški ir "normalūs", t. y. vidutiniai pagal tokius dalykus kaip nosies dydis, atstumas tarp akių ir pan.

Šios savybės gali atspindėti neįprastų genų nebuvimą, gerą sveikatą, fizinių traumų nebuvimą - visa tai yra gerai, jei norite ilgai ir sėkmingai gyventi.

Parengta pagal Psychology Today

Testas kiek ilgai gyvensite
Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder