Vyresnės nei 50 metų moterys turėtų vengti populiaraus gėrimo: mokslininkai įspėja apie neigiamą poveikį
Kai moteris pasiekia menopauzę, jos ciklai tampa nereguliarūs, nes estrogenų ir progesterono kiekis pradeda labai mažėti.
Tai sukelia karščio bangas, miego sutrikimus, šlapimo nelaikymą ir svorio augimą.
Kai kurie iš šių simptomų po menopauzės gali išnykti, tačiau moterys vis tiek turėtų būti atsargios, ką valgo ir geria, ypač pridėtinio cukraus.
Kaip rašo healthdigest, JAV žemės ūkio departamento duomenimis, saldinti gėrimai, vaisių gėrimai, kava ir cukrumi saldinta arbata sudaro 40 proc. pridėtinio cukraus.
Vienoje skardinėje "Coca-Cola" yra 52 gramai cukraus. Vyresnėms nei 50 metų moterims patariama per dieną suvartoti 1800 kalorijų, o pridėtinio cukraus kiekis neturėtų viršyti 10 proc., t. y. 45 gramų.
Šiai kategorijai priklausantis asmuo turėtų vengti saldintų gėrimų, įskaitant saldintą kavą, arbatą ir sportinius gėrimus, kad sumažintų antrojo tipo diabeto, širdies ir kraujagyslių ligų ir kai kurių menopauzės simptomų riziką.
Saldinti gėrimai didina 2 tipo diabeto riziką
2024 m. žurnale "Nutrients" paskelbtame straipsnyje teigiama, kad vyresnėms nei 50 metų moterims keičiasi angliavandenių apdorojimo būdas.
Estrogenų trūkumas organizme reiškia, kad mažiau išsiskiria insulino, kuris kontroliuoja cukraus kiekį kraujyje, o tai didina 2 tipo diabeto riziką.
Didesnis gliukozės kiekis kraujyje kaupiasi kaip riebalai, be to, jūsų organizme kyla daugiau uždegimų.
Didesnis gliukozės kiekis kraujyje kaupiasi kaip riebalai, o jūsų organizme taip pat kyla daugiau uždegimų.
2017 m. žurnale "The American Journal of Clinical Nutrition" paskelbtame straipsnyje buvo nagrinėjama, koks stiprus yra šis ryšys. Mokslininkai apie aštuonerius metus stebėjo 64 000 moterų.
Tos iš jų, kurios per dieną išgerdavo du ar daugiau saldžiųjų gėrimų, 43 proc. dažniau sirgo antrojo tipo diabetu. Vieną iš šių gėrimų pakeitus vandeniu, rizika sumažėjo 10 proc.
Saldžių gėrimų pakeitimas dirbtinai saldintais gėrimais diabeto rizikos nesumažino.
Tiesą sakant, per dieną išgeriant du ar daugiau dietinių gėrimų, 2 tipo diabeto rizika padidėja 21 proc.
Kiti pridėtinio cukraus keliami pavojai sveikatai
Remiantis 2022 m. žurnale "Nutrients" atliktu tyrimu, kavos ar arbatos saldinimas cukrumi taip pat gali turėti įtakos širdies sveikatai. Bent vieno tokio gėrimo vartojimas siejamas su padidėjusia:
širdies ir kraujagyslių ligų rizika - 29 proc,
koronarinės širdies ligos - 35 proc;
insulto rizika - 30 proc.
Dirbtinai saldinti gėrimai taip pat didina riziką. Konkrečiai moterims, kurių 15 proc. ar daugiau visų kalorijų sudarė pridėtinis cukrus, širdies ir kraujagyslių ligų rizika padidėjo 8 proc. ir koronarinės širdies ligos rizika - 20 proc.
2024 m. tyrimas rodo, kad pridėtinio cukraus kiekio sumažinimas iki 5 proc. dienos kalorijų gali būti naudingas sveikatai.
Mokslininkai pataria rinktis mažo glikemijos indekso maisto produktus, pavyzdžiui, daug ląstelienos turinčias daržoves ir neskaldytus grūdus.
Rašyti komentarą