Sveikuoliai pradėjo žiemos maudynių sezoną

Prasidėjus žiemos sezonui vieni ieško šiltesnių rūbų ir batų, o kiti išbėga pasportuoti gryname ore ir neria į eketę. Nesvarbu, kiek laipsnių rodo termometras, siaučia vėjas, sninga ar lyja, besimaudančių sveikuolių galime sutikti pačiuose įvairiausiuose miestuose ir miesteliuose tiek grupelėmis, tiek ir pavieniui.

Grūdinimasis šaltu vandeniu ‒ malonumas ar būtinybė?

„Tai ‒ maloni būtinybė, ‒ net neabejoja Lietuvos sveikuolių sąjungos prezidentas Simonas Dailidė. ‒ Malonumų mes ieškom visi ir visur, o šalto vandens dažnai nematom ir neidentifikuojam kaip malonumo.

Bet tai pabandžius, paragavus, iš to tikrai galima gauti malonumą. O būtinybė ‒ jei nori būti sveikas ir stiprus žiemos laikotarpiu.

Tai duoda gerą jausmą ir pasitikėjimą savimi, savo kūnu. Nebūni toks susitraukęs, kai šaltas oras lauke, atsiranda suvokimas, kad net ir žiemos laikotarpiu gali džiaugtis gamta, ne tik „pralaukti“ kol vėl ateis vasara.“

„Ledinės maudynės – tai ne tik grūdinimasis šaltu vandeniu. Tai atskira filosofija, savo suvokimo ribų praplėtimas.

Galimybė suvokti, kad nebūtinai esi tik kažkas, įkalintas šiame materialiame kūne ir susaistytas aplinkos stereotipų, aklai priklausomas nuo šiltnamio sąlygų, kurias visomis išgalėmis bandai susikurti”, – įsitikinęs Elektrėnų sveikuolių klubo vadovas Saulius Girčys.

Šilta-šalta, skanu-neskanu, patogu-nepatogu, džiugu-liūdna, malonu-nemalonu… Taip galima tęsti be galo. Juk vanduo šaltas, bus nemalonu, užkimsiu, susirgsiu, jausiuosi blogai… Protas iš anksto diktuoja, kodėl neverta šito daryti.

Bet jei pabandai, pasirodo, verta. Beprotiškai geras jausmas, savotiška ekstazė ir jokių neigiamų pasekmių. Tada pradeda kirbėti mintis, kad gal ir kitose situacijose yra ne visai taip, kaip mums diktuoja mūsų protas.

Pradedi atidžiau stebėti ką valgai, kaip miegi, su kokiomis mintimis draugauji. Visa tai atsiliepia mūsų imunitetui. Dėl nusistovėjusio tingaus gyvenimo būdo mūsų imininė sistema snūduriuoja.

Senoviniai šaltiniai teigia, kad žmogaus imuninę sistemą lengviausia pažadinti trimis būdais: badu, skausmu ir šalčiu. Organizmas pradeda pats kovoti dėl išlikimo ir jo atsakas į bet kokį išorinį poveikį ženkliai sustiprėja.

Kada reikėtų pradėti grūdintis ir kodėl?

„Nežinau nei vieno atvejo, kad po mūsų žiemos maudynių bent vienas jų dalyvis būtų susirgęs ar pasijutęs blogiau.

Atvirkščiai, besimaudančiųjų žiemos sezono metu, tiek fizinė, tiek emocinė būklė nenusakomai pagerėja, ‒ tikina sveikuolis Saulius.

‒ Mes su sutuoktine palaipsniui pakeitėme mitybos įpročius, atsisakėme mėsos, alkoholio, pamiršome, kas yra ligos, vizitai pas gydytojus, vaistai.

Visiems šiems pokyčiams pradžią davė žiemos maudynės Palangoje. Ten aš pirmą kartą be pirties išdrįsau pasinerti į ledinį vandenį, ten pat buvo ir mano sutuoktinės pirmasis krikštas.

Todėl kiek galėdamas skatinu aplinkinius neatidėlioti ir pradėti grūdintis šaltu vandeniu nieko nelaukiant, tiesiog dabar.

Geriausia tai pradėti buvo vakar, neblogai yra šiandien, o rytoj jau gali būti šiek tiek vėloka. Nereikia tam kažkokio laipsniško pasirengimo, tik tikėjimo, kad aš galiu. O gali tikrai kiekvienas.”

Žinoma, yra tam tikri principai, kaip geriausia pradėti grūdintis, kad peršalimo rizika sumažėtų iki minimumo ir maudynės suteiktų tikrą malonumą, o ne kančią.

Todėl, prieš pradedant grūdintis, vertėtų pasikonsultuoti su tai jau praktikuojančiais žmonėmis. Tokių, tik apsidairykite, tikrai atrasite netoliese, pačiuose įvairiausiuose miestuose ir miesteliuose.

„Grūdinis reikia nuolat ir niekada nenustoti to daryti, ‒ sako S. Dailidė. ‒ Bet jei tam prisiruošei tik dabar, tai šaltas dušas jau tavęs laukia.

Pradėk, kad būtų malonu, po truputį vėsindamas vandenį ar naudodamas kontrastinį dušą.

O jei esi drąsus ir nori ne tik sveiko bei stipraus kūno, bet ir pačio geriausio dienos pradžios užtaiso, atvažiuok prie eketės, su gera kompanija kurią rasi kiekvienam mieste ir išsimaudyk su ruoniais, kurie tai daro kiekvieną žiemą.

Turėk šlepetes, rankšluostį ir nusiteikimą.“

 „Mūsų, sveikuolių, gyvenimiška patirtis jau seniai paneigė šalto vandens pavojų mūsų sveikatai, ‒ tikina Lietuvos sveikuolių sąjungos viceprezidentė Lukrecija Augustaitytė, į ledinį vandenį nerianti jau daugiau nei 30 metų.

‒ Vis gilesnis ir sodresnis emocinis patyrimas ateina, kai tai tampa tavo kasdienybe, bei būtinybe.

Jauti pasitenkinimą ir pagarbą sau, kad sugebi įveikti baimę ir tingulį, tampi atsparus ne tik peršalimo ligoms, bet ir žymiai tvirtesnis įvairiuose gyvenimo situacijose.“

Kviečiame prisijungti prie tradicinių sveikuolių maudynių visoje Lietuvoje: 

Sausio 1 d. ‒ Pasaulinė ruonių diena.
Sausio 18 d. ‒ vasario 17 d. ‒ 30 dienų iššūkis.
Vasario 11d. ‒  Palangos ruoniai.
Vasario 16 d. ‒ Šventinis bėgimas su laiminga pabaiga.
Vasario 25 d. ‒ 25 metrų plaukimas ekete.

Jūratė MARČIULAITIENĖ

Sveikuoliai.lt

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder