Tarptautinė akcija „Šalia mūsų, ne už sienos!“ skleidžia supratimą ir toleranciją

Sunku patikėti, kad netikėtai gimusi idėja gali virsti gėrį, supratingumą ir toleranciją skleidžiančiu virusu.

Taip teigia Klaipėdos Vitės progimnazijos švietimo pagalbos specialistai, kurie artėjant balandžio 2-ąjai, Pasaulinei autizmo supratimo dienai, švietimo įstaigas kvietė išreikšti  palaikymą autizmo spektro sutrikimą turintiems vaikams bei jų šeimoms. Tarptautinė akcija „Šalia mūsų, ne už sienos!“ yra prieš trejus metus vykusio respublikinio socialinio plakato konkurso tęsinys. Tą kartą mokyklų bendruomenių klausėme – šalia mūsų, ar už sienos? Šiemet drąsiai teigime – šalia mūsų, ne už sienos!

Siekėme paskatinti dialogą apie iššūkius ir džiaugsmus, su kuriais susiduria autizmo spektro sutrikimą turintys mokiniai bei jų šeimos. Ypatingus vaikus auginantys tėvai pabrėžia, kad autizmo supratimo diena jiems tęsiasi visas 365 dienas. Iš visuomenės daugiau empatijos, supratimo, paprasčiausio žmogiškumo norėtųsi ne tik balandžio 2-ąją. Šie – „kitokie“ vaikai taip pat nori būti suprasti, priimti, nori turėti draugų, būti apkabinti ir mylimi.

Prie akcijos prisijungė 6145 mokiniai (iš jų 1399 specialiųjų ugdymosi poreikių turintys mokiniai), 459 pedagogai, švietimo pagalbos specialistai iš 176 Lietuvos švietimo įstaigų, neįgaliųjų bendrijų ir kitų organizacijų, Norvegijos lituanistinė mokykla „Rytmetis“, pavieniai asmenys. Visi jie gamino ženkliukus – dėlionės detales ir jas kovo 29 d. dovanojo savo gyvenamosios vietovės gyventojams. Išdalinti 9231 ženkliukas ir autistiškus vaikus auginančių tėvelių atvirlaiškiai-žinutės visuomenei.

Pasak dalyvių, dauguma praeivių dėkojo vaikams, džiaugėsi iniciatyva, tačiau pasitaikė ir tokių, kurie šalinosi ar nepriėmė skleidžiamos žinios, o kai kurie apie autizmą išgirdo pirmą kartą. Dalyvių mintys liudija, kad tokios akcijos reikalingos. Molėtų pradinės mokyklos mokytoja Gintarė R. teigia, jog  „nuotaika tiek akcijos metu, tiek po jos – nuostabi, nes daryti gerus darbus visada gera! Žmonių reakcija maloniai nustebino, sulaukėme daug šypsenų ir palaikymo.

Žmonės džiaugėsi, kad apie tai kalbama, o viena moteris paminėjo, kad reikėtų ir daugiau tokių gražių akcijų šia tema. Buvo gera prisidėti prie šios iniciatyvos ir drauge skleisti žinią visuomenei, ugdyti supratingumą, meilę bei empatiją. Visi esame skirtingi ir tai – nuostabu, tik ne visi skirtumai yra matomi.“ Vienuolikamečio berniuko mama tam antrina – „autizmas sudėtingas tuo, kad išvaizda neišduoda specifikos, todėl kitoks vaikų elgesys labai išgąsdina aplinkinius.

Jie dažnai nežino kaip elgtis ar reaguoti, o mums paprasčiausiai norėtųsi supratimo... Nepamirškite, kad visą laiką su tuo susiduriantys tėvai taip pat gali būti išsekę ar pavargę.“

Mokiniams, kuriems nustatytas autizmo spektro sutrikimas, reikia išskirtinio mūsų dėmesio, kitokių, nespecifiškų mokymosi būdų. Pagalbos mokiniui specialistai kaip vieną iš esminių sėkmės garantų išskiria bendradarbiavimą su tėveliais.

Kartu dirbdami, siekdami bendrų tikslų, neretai jie tampa ir tų šeimų dalimi.

Klaipėdos Vitės progimnazijos specialioji pedagogė, direktoriaus pavaduotoja ugdymui K. Stankutė-Matė teigia, kad darbas su šiais mokiniais nėra lengvas, specialistai dažnai susiduria su įvairiausių jausmų puokšte – nuo nusivylimo iki džiaugsmo ir pasididžiavimo mokinio daroma pažanga. Itin sunku su tėvais kalbėti apie galimus nuogąstavimus, jog jų vaikui gali būti nustatytas autizmo spektro sutrikimas, pranešti, jog jų vaikas, bendraudamas su klasės draugais, mokydamasis patiria sunkumus.

Neretai tenka kartu nubraukti ašarą, o tada, į vieną tvirtą kumštį suspaudus rankas, žengti toliau. Kiekvienas autistiškas vaikas yra unikalus, todėl specialistai nuolat mokosi kartu su jais. Mokosi kantrybės, supratingumo, naujų pagalbos pamokoje būdų, o bene svarbiausia – išmoksta džiaugtis net ir mažais pasiekimais. 

Pagalbos mokiniui specialistai siekia, kad žinia apie šių mokinių sėkmingą ugdymą bendrojo ugdymo mokyklose ir teigiamų visuomenės nuostatų formavimą plistų kaip galima plačiau. Akcijos sumanytojai džiaugiasi, kad artėjant balandžio mėnesiui mokyklose buvo vedamos klasės valandėlės, organizuojamos parodos, renginiai, diskusijos, kviečiančios suprasti ir priimti kiekvieną esantį šalia. 

Akcija „Šalia mūsų, ne už sienos!“, palietusi tūkstančius žmonių, tapo reikšmingu žingsniu link didesnio autizmo spektro sutrikimą turinčių mokinių pažinimo, supratimo bei priėmimo. Manto mama teigia, kad „meilė ir begalinė kantrybė – tai tiltas, jungiantis mūsų įprastą pasaulį su ypatingo vaiko pasauliu. Žengiant juo, ašaros tampa juoku, mokytojas pats tampa mokiniu, o iššūkiai tampa nuotykiais. Lai mūsų nuoširdumas, supratingumas ir pasitikėjimas būna tvirta šio tiltelio atrama!“

Balandžio 2-ąją, pasaulinę autizmo supratimo dieną, kviečiame žengti žingsnį link supratingesnės, įtraukesnės ir labiau palaikančios visuomenės.

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder