
Vaikams pagalbos prireikia kas 10 minučių
Praėjusiais metais vaiko teisių gynėjai visoje šalyje sulaukė apie 55 tūkstančius pranešimų apie galimus vaiko teisių pažeidimus.
Pasak Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorės Ilmos Skuodienės, praėjusieji metai pasižymėjo stabilumu. Gausus gautų pranešimų skaičius ir intensyvus vaiko teisių pagalbos poreikis liudija, jog visuomenė išlieka empatiška ir aktyvi bei vis geriau atpažįsta galimus vaiko teisių pažeidimus.
„Net 70 procentų gautų pranešimų pasitvirtino kaip galimi vaiko teisių pažeidimai. Žmonių pastabumas galimiems vaiko teisių pažeidimams ir patikimos informacijos perdavimas leidžia mums sureaguoti operatyviai ir tikslingai bei laiku pasirūpinti, jeigu reikia, vaikų saugumu“, - sakė I. Skuodienė.
Pernai Lietuvoje nuo smurto galimai nukentėjo per 3000 vaikų - vienas iš 155.
Fizinį smurtą patyrė 2 626 vaikai, seksualinį smurtą - 375, psichologinį smurtą - 402, o nepriežiūrą - 249 vaikai.
Fizinį smurtą galimai dažniau patyrė berniukai, o nuo psichologinio ir seksualinio smurto bei nepriežiūros galimai daugiau nukentėjo mergaičių.
„Deja, bet alkoholio vartojimo tendencijos nesikeičia taip greitai, esame vis dar nesaikingai alkoholį vartojanti tauta. Praėjusiais metais saugią aplinką reagavimų metu teko užtikrinti beveik 6 tūkstančių vaikų, dauguma atvejų tėvai buvo apsvaigę nuo alkoholio ar kitų medžiagų ir negalėjo pasirūpinti savo vaiku. Laimei, beveik visais atvejais laikiną saugumą ir priežiūrą vaikams suteikė jų giminaičiai ar kiti artimi žmonės“, - patikino vaiko teisių gynėjų vadovė.
2024 metais daugiausia pranešimų apie galimus vaiko teisių pažeidimus perdavė policijos pareigūnai. Iš jų gauta 65 proc. visų pranešimų.
Augo iš vaikų gaunamų pranešimų skaičius.
„Iš vaikų gautų pranešimų daugiau nei 80 proc. pasitvirtino, tad vaikas yra pats patikimiausias pranešėjas. Matome, kad vaikai labai saugo savo šeimos duomenis, tačiau tais atvejais, kai jais pasidalina, aplinkybės tikrai būna skaudžios“, - teigė I. Skuodienė.
Vaiko teisių gynėjai pastebi, kad keičiasi pranešimų apie galimus vaiko teisių pažeidimus pobūdis. Daugėja skyriumi gyvenančių tėvų nesutarimų dėl bendravimo su vaiku tvarkos.
"Skyriumi gyvenančių tėvų nesutarimai tampa vis sudėtingesni. Pavyzdžiui, turime atvejį, kai dėl vienos šeimos esame gavę 48 pranešimus, dėl kitos per pusantrų metų laikotarpį teko reaguoti 32 kartus.
Išsiskyrusių porų pranešimų turinys pats įvairiausias - vaikas atvežtas be šaliko, vaikas savaitgalį nevalgė sriubos, vaikas buvo apkirptas ne taip, kaip norėjo kitas iš tėvų ir panašiai. Į visus šiuos atvejus taip pat turime reaguoti, vykti į šeimą, kalbėtis su vaiku, tėvais ir vertinti vaiko situaciją", - sakė vaiko teisių gynėjas Deivydas Aidukas.
Kita auganti problema - su skaitmenine erdve susiję vaiko teisių pažeidimai. Vaiko teisių gynėjai sulaukia pranešimų apie tai, jog be tėvų sutikimo yra viešinamas vaiko atvaizdas, apie patyčias elektroninėje erdvėje (vaizdo įrašų su patyčių, įvairių formų smurto vaizdais).
Pasitaiko atvejų, kai gaunama pranešimų apie socialiniuose tinkluose vykstančių transliacijų metu vaikų išsakomas suicidines mintis, savižalos atvejus.
Pasitaiko atvejų, kai tarp vaikų plinta pornografinio turinio vaizdo įrašai, ar platinami įrašai, kuriuose užfiksuoti apsinuoginę vaikai.
„Norisi atkreipti visų tėvų dėmesį - mes vis dar per mažai dėmesio skiriame vaikų saugumui internete. Taip, kaip mokome vaiką prieš einant per gatvę pasižiūrėti į abi puses, lygiai taip pat turime juos mokyti saugaus elgesio internete“, - neabejoja D. Aidukas.
Rašyti komentarą