Vaiko gimimas: šeimos sprendimas ar valstybės atsakomybė?

(4)

Mažėjančio gimstamumo tendencija neaplenkė ir Klaipėdos krašto. Kasmet statistikos duomenys verčia sunerimti ne tik miestų gerove privalančius rūpintis valdančiuosius, bet ir jaunas šeimas.

Kodėl sprendimas susilaukti šeimos pagausėjimo vis labiau nutolinamas? Kas lemia jauno žmogaus požiūrį ir skatina dvejones - gimdyti ar ne? Kokia atsakomybė tenka Klaipėdos savivaldybei, didinančiai mokesčius?

Apie tai kalbamės su Klaipėdos miesto jaunimo reikalų tarybos pirmininke, „Baltic Sea Region Youth Forum” komiteto nare, Klaipėdos universiteto edukologijos doktorante, Lietuvos verslo kolegijos Tarptautinių ryšių ir projektų skyriaus vadove, Liberalų sąjūdžio Klaipėdos skyriaus nare Samanta Štraupaite-Simonaviče.

Kodėl gimstamumo rodikliai akivaizdžiai mažėja?

Remiantis pasauline statistika, pirmo vaiko susilaukusių moterų amžius Europoje yra pakitęs nuo 21 iki 26 metų, o tėčių – nuo 27 iki 31 metų. Taigi, vidutiniškai šeimos susilaukia vaikų apie 31 metų amžiaus.

Taip pat, remiantis dr. Marijos Dishkovos moksliniu tyrimu, viena iš pagrindinių priežasčių atidėti šeimos pagausėjimą yra pinigai – 60 proc. respondentų nurodė, kad delsia, nes neturi pakankamai pinigų, o 51 proc. nurodė, kad pirmiausia nori gauti didesnį atlyginimą.

Šeimoms yra labai svarbus valstybės ir savivaldybės palaikymas. Kadangi šiuo metu visoje Lietuvoje turime, mano nuomone, labai prastą palaikymo sistemą (finansiškai, materialiai ar morališkai), žmonės vis dažniau susilaiko nuo šeimos pagausėjimo arba jį vėlina.

Dėl kokių priežasčių moterys vėlina pirmojo vaiko gimimą?

Pagal ekspertų atliktą analizę Lietuvoje (D. Galdauskaitė, Kultūra ir visuomenė: socialinių tyrimų žurnalas, 7(1), 53-77), viena pagrindinių priežasčių yra ta, kad šių laikų moteris vis dažniau pasirenka mokslą, karjerą, finansinį stabilumą ir dėl to atideda pirmojo vaiko gimimą.

Sėkminga, versli moteris – naujausia šių laikų tendencija?

Kad ir kaip būtų gaila, Lietuvoje vis dar turime diskriminacinius atlyginimus, vyras dažnai uždirba daugiau už moterį, net jei abu eina tas pačias pareigas. Todėl moterys kelia kvalifikaciją, kad bent šiek tiek sumažintų atlyginimų skirtumą.

Šiandien jos keičia stereotipą „sėkminga moteris – turinti vyrą ir vaikų”. Dabar moterys dažniau sako: „Man nereikia turėti vaikų, kad būčiau sėkminga.” Šio stereotipo keitimui taip pat įtaką daro ekonominė ir globalinė situacija pasaulyje.

Dažnai prieš gimstant vaikui moterys pirma nori suprasti, kas jos yra, ką nori veikti gyvenime, nori susikurti stabilią gerovę, kad pačios galėtų auginti vaikus ir nereikėtų jų atiduoti auklėms.

Esate mama? Pakomentuokite, kodėl renkatės ar nesirenkate gimdyti?

Man kaip Y kartos atstovei yra svarbus stabilumas ir saugumas, o stebint esamą situaciją Klaipėdoje tikrai baugu turėti vaikų, nes viskas kainuoja, infliacija daro didelę įtaką. Vaikui skirti valstybės pinigai tikrai nekyla taip, kaip kyla infliacija.

Mano aplinkoje yra daug moterų, turinčių vaikų ar jų besilaukiančių, kurių akyse matau nežinomybę. Išmokų sistema itin paini, taip pat matau moterų pasimetimą dėl painios registracijos į darželius, nors vaikas dar net negimė.

Dauguma svarsto anksčiau grįžti į darbą, nes nepakanka turimų pinigų, o antrų metų išmoka yra labai maža. Tada moteris save graužia, nes išleisti 14-16 mėnesių vaiką į darželį yra per anksti, juk vaikui dar reikia motinos. Taigi, matant esamą situaciją, tenka daug apsvarstyti, ar tikrai galėsi vaikui suteikti tokį kokybišką gyvenimą, kokio norėtum.

Vaikai yra visų ateitis. Ką Klaipėdos miesto savivaldybė daro, kad skatintų gimdyti? Vis didina ar įtraukia naujus mokesčius.

Kokias paskatas šiuo metu gauna vaikų susilaukusios šeimos Klaipėdoje?

Valstybė nuo 2022 m. sausio 1 d. skiria bazinės socialinės išmokos (BSI) dydį, kuris yra 42 Eur, tad vienkartinės išmokos gimus vaikui dydis yra 462 eurai. Klaipėdos miesto savivaldybė gimus vaikui, be gaunamos išmokos iš valstybės biudžeto, papildomai skiria vienkartinę išmoką - beveik 150 eurų, o Klaipėdos rajone deklaravusiems gyvenamąją vietą išmoka siekia 300 eurų.

Taip pat visiems naujagimiams suteikiamas „kūdikio kraitelis”, kuriame įvairūs mėginukai, dovanų kuponai (nuolaidos prekėms) su dažnai pasibaigusiomis galiojimo datomis, na ir, žinoma, sauskelnės.

Tai yra vienkartinės išmokos. O kas toliau? Valstybė skiria vaiko krepšelį, kuris yra 85 eurai per mėnesį – darželis kainuoja 100 eurų (paminėkime, kad šį mokestį Klaipėdos miesto savivaldybė nori didinti iki 150 eurų per mėnesį), plius būreliai apie 100 eurų per mėnesį, o kur dar maistas, rūbai, edukacijos ir t. t. Nori vaiko – turi turėti stabilias pajamas ir būti sukaupęs kapitalą dar iki vaiko gimimo.

Kokias paskatas jūs siūlytumėte gimstamumo problemai spręsti?

Šeimoms reikia saugumo ir stabilumo. Svarbu, kad Savivaldybė atsižvelgtų į Klaipėdos miesto gyventojų gausinimą ir jį skatintų. Šiuo metu šeimos bėga į rajoną, nes ten gauna subsidijas nuosavam būstui, didesnes vienkartines išmokas, taip pat didesnes kompensacijas ir t. t.

Šiandien jaunai šeimai įsigyti būstą Klaipėdos mieste tiesiog neįmanoma, nes kainos didelės, o jaunos šeimos dažnai dar neturi profesinės patirties ir uždirba tikrai mažai, todėl kapitalo pirmajam būstui neturi. Savivaldybės įvairiapusė paskata būtų naudinga jaunoms šeimoms, kad turėtų nuo ko atsispirti ir žengti į gyvenimą.

Praėjusiais metais valdančioji dauguma mokestį už vietą darželyje Klaipėdos mieste pakėlė iki 100 eurų per mėnesį, o tiems, kas negauna vietos valstybiniame darželyje, mokama 150 eurų kompensacija. Klaipėdos rajone jaunos šeimos jau gauna 250 eurų kompensaciją privatiems darželiams.

Jaunai šeimai persikėlus gyventi ir dirbti į rajoną, iš miesto biudžeto iškeliauja ir GPM. Tad ar tikrai tai yra ta vieta, kur reikia kelti mokesčius? Manau, reikėtų ne didinti mokesčius ir taip finansiškai jautriai visuomenės daliai, bet rasti būdų juos sumažinti.

Kodėl miesto savivaldybė turėtų būti atsakinga už gimstamumą mieste?

Visų pirma visi miestai turi savo biudžetus, miesto gyventojai į biudžetą moka GPM. Jeigu jaunos šeimos bėgs į rajonus, miesto savivaldybė kasmet praras vis daugiau įmokų į biudžetą.

Žinoma, sprendžia šeimos, tačiau kartu tai gali būti bendradarbystė – savivaldybė suinteresuota miesto plėtra ir skatina jaunas šeimas, o jaunos šeimos, jausdamos savivaldybės palaikymą ir saugumą, galbūt dažniau apsispręs kurti šeimas Klaipėdoje.

Visuomenė yra linkusi bendradarbiauti su savivaldybe, tačiau ar savivaldybė tikrai yra linkusi bendradarbiauti su visuomene?

Politinė reklama apmokėta iš Liberalų sąjūdžio sąskaitos. Užsak. nr. 311168

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder