Valstybė prisiminė daugiavaikes šeimas

(10)

Valstybė teigia garantuojanti visokeriopą paramą gausioms šeimoms. Gausia šeima Lietuvoje laikoma tokia šeima, kurioje auginami, globojami trys ir daugiau vaikų. Tokių šeimų šalyje yra kiek daugiau nei 43 tūkstančiai. Tik vieną vaiką augina apie 44 procentai šeimų.

Pagrindinė valstybės parama daugiavaikėms šeimos - finansinė. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija primena, jog kiekvienam vaikui Lietuvoje kas mėnesį mokama išmoka vaikui, arba kitaip - vaiko pinigai. Jie priklauso iki vaikas sulaukia 18 metų.

Išmoka gali būti mokama ir ilgiau, tai yra iki 23 metų, jeigu vaikas mokosi pagal bendrojo ugdymo programą, įskaitant ir besimokančius profesinio mokymo įstaigose, kai į mokymąsi įtraukta bendrojo ugdymo programa.

Nuo šių metų pradžios išmoka vaikui padidėjo iki 96,25 euro.

Vaikams iš gausių ar nepasiturinčių šeimų, taip pat vaikams, turintiems negalią, papildomai skiriama 56,65 euro dydžio išmoka per mėnesį.

Taip gausios šeimos vaikas kas mėnesį gauna 152,9 euro.

Papildomai skiriant išmoką vaikui gausiai šeimai, pilnamečiai vaikai iki 24 metų, kurie mokosi pagal bendrojo ugdymo programą, profesinio mokymo programą ar studijuoja aukštojoje mokykloje, yra įskaitomi į savo šeimos sudėtį, nevertinant jų gaunamų pajamų.

Jeigu šeima augina tris vaikus, du nepilnamečius ir vieną pilnametį vaiką, kuris studijuoja aukštojoje mokykloje, pilnametis vaikas nebeturi teisės gauti išmokos, bet jis įskaitomas į šeimos sudėtį, todėl šeima laikoma gausia ir kitiems dviem nepilnamečiams vaikams išmoka vaikui skiriama kaip gausios šeimos vaikams.

Nemokamas maitinimas

Mokiniai turi teisę į nemokamus pietus ir į 110 eurų dydžio paramą mokinio reikmenims įsigyti, jeigu vidutinės mėnesio pajamos asmeniui yra mažesnės kaip 264 eurai.

Išimtiniais atvejais, kai šeima augina tris ir daugiau vaikų ar bent vienas šeimos narys yra neįgalus, patikrinus šeimos gyvenimo sąlygas, nemokamas maitinimas ir parama mokinio reikmenims įsigyti gali būti skiriama, kai vidutinės mėnesio pajamos asmeniui yra mažesnės kaip 352 eurai.

Mokiniams, kurių vidutinės mėnesio pajamos asmeniui mažesnės nei 264 eurai (išimtiniais atvejais - 352 eurai), kai šeima augina 3 ir daugiau vaikų ar bent vienas šeimos narys yra neįgalus, gali būti skiriamas nemokamas maitinimas vasaros atostogų metu mokyklų organizuojamose vasaros poilsio stovyklose.

Apskaičiuojant vidutines mėnesio pajamas, tenkančias asmeniui, į pajamas nėra įskaitomi patys vaiko pinigai (tiek universali, tiek papildomai skiriama išmoka vaikui) ir, priklausomai nuo šeimos sudėties ir vaikų skaičiaus, 25-40 proc. su darbo santykiais susijusių pajamų, nedarbo socialinio draudimo išmokos.

Šeimos kortelė

Nuo 2019 metų rugsėjo gausios ar auginančios negalią turintį vaiką šeimos gali pasinaudoti Šeimos kortele, užtikrinančia specialias vienkartines ar daugkartines lengvatas, paslaugas, privilegijas ar nuolaidas partnerių suteikiamoms prekėms, paslaugoms, renginiams.

Teisę į Šeimos kortelę turi daugiau kaip 42 tūkst. šeimų, kortele jau naudojasi daugiau kaip 35 tūkst. Lietuvos šeimų.

Socialinių paslaugų priežiūros departamento specialistė Rasa Žemaitė sako, kad ši kortelė - didelė palaima daugeliui šeimų.

"Būčiau su mielu noru turėjusi tokią kortelę, kai mano penki vaikai buvo maži. Kol vaikai nesuaugo, naudojausi šia kortele ir galiu pasakyti, kad tai - motyvacija atrasti su vaikais ką nors naujo.

Gausios šeimos, kurios augina vaikus, skaičiuoja visas savo išlaidas ir, kiek tenka bendrauti su šeimomis, kurios turi tris ar daugiau vaikų, neslepia, kad finansai skiriami visų pirma būtinosioms išlaidoms padengti.

Įprastai tai būna maistas, kuras, popamokinė veikla vaikams, tačiau pramogas ar turiningą laisvalaikį tokios šeimos renkasi labai atsakingai ir rečiau, nei norėtųsi.

Šeimos kortelė nuo pirmos sukūrimo dienos yra apie galimybes rinktis daugiau, ir ne tik tada, kai einame į muziejų ar kino teatrą.

Pats užmanymas sukurtas taip, kad vienoje vietoje šeima gali sutaupyti, o kitoje - išleisti pinigus patraukliau ten, kur paprastai nebūtų galimybės nueiti", - tikina R. Žemaitė.

Šiuo metu Šeimos kortelės programoje dalyvauja apie 300 partnerių, prekes ar paslaugas su šios kortelės privilegijomis galima įsigyti 3 tūkstančiuose vietų Lietuvoje, taip pat sėkmingai bendradarbiaujama ir su užsienio partneriais.

Mamadieniai ir tėvadieniai

Dvi papildomos poilsio dienos per mėnesį priklauso kiekvienam iš tėvų, auginančių tris ir daugiau vaikų iki 12 metų. Už šias dienas mokamas jo vidutinis darbo užmokestis.

Šis papildomas poilsio laikas gali būti panaudojamas ir kitaip. Jeigu darbuotojui priklauso dvi papildomos poilsio dienos per mėnesį, jis gali prašyti sutrumpinti darbo laiką 4 valandomis per savaitę.

Tokiu atveju kiekvieną penktadienį ar kitą savaitės dieną mama ar tėtis gali dirbti 4 valandomis trumpiau arba keturias dienas per savaitę po 1 valandą trumpiau.

Valstybinės darbo inspekcijos Darbo teisės skyriaus vedėja-vyriausioji darbo inspektorė Ieva Piličiauskaitė-Dulkė pažymi, kad papildomas poilsio laikas priklauso visiems darbuotojams, auginantiems vaiką ar vaikus iki 12 metų arba neįgalų vaiką iki 18 m., neatsižvelgiant į darbo laiko režimą (nekintantis režimas, suminė darbo laiko apskaita ar kita).

Darbuotojų, dirbančių ilgesnėmis negu aštuonių darbo valandų pamainomis, prašymu šis papildomas poilsio laikas gali būti sumuojamas per kelis mėnesius tol, kol susidaro papildoma poilsio diena, kuri suteikiama ne vėliau kaip paskutinį sumuojamą mėnesį.

Visais kitais atvejais neišnaudotas poilsio laikas nėra kaupiamas.

„Svarbu žinoti ir tai, kad papildomas poilsio laikas darbuotojui priklauso ir tuo atveju, jeigu jis dirbo ne visą mėnesį, pavyzdžiui, dalį laiko atostogavo, buvo laikinai nedarbingas ir panašiai“, - pabrėžė I. Piličiauskaitė-Dulkė.

Subsidijos ir lengvatos būstui

Šeimoms, auginančioms tris ar daugiau vaikų ir (ar) tris ar daugiau vaikų, kuriems (ar vienam, ar keliems iš jų) nustatyta nuolatinė globa (rūpyba), jeigu jos gavo valstybės iš dalies kompensuojamą būsto kreditą, teikiama 30 proc. dydžio subsidija valstybės iš dalies kompensuojamo būsto kredito daliai apmokėti - kredito likučiui ar kredito pradiniam įnašui padengti.

Šeimoms, auginančioms penkis ar daugiau vaikų ir (ar) vaikų, kuriems nustatyta nuolatinė globa (rūpyba), taip pat šeimoms, kurioms vienu kartu gimsta trys ar daugiau vaikų, vietos savivaldybės tarybos nustatyta tvarka socialinis būstas gali būti išnuomojamas ne eilės tvarka.

Daugiavaikėms šeimoms taip pat gali būti mokama būsto nuomos ar išperkamosios būsto nuomos mokesčio dalies kompensacija, jeigu šeimos atitinka kitus reikalavimus.

Būsto nuomos ar išperkamosios būsto nuomos sutartis privalo būti įregistruota Nekilnojamojo turto registre.

Skiriamos pensijos

Penkis ir daugiau vaikų išauginusiems (mirties atveju - iki 8 metų) senatvės pensijos amžiaus sulaukusiam ar negalią turinčiam motinai ar tėvui, netekusiems 60 proc. ar daugiau dalyvumo (iki 2023 m. gruodžio 31 d. - darbingumo), jei atitinka įstatyme nustatytas sąlygas (vaikai nepatyrė socialinės rizikos, jiems nebuvo nustatyta laikinoji ar nuolatinė globa, nėra teisti ir kt.) gali būti skirta 144,7 euro dydžio antrojo laipsnio valstybinė pensija.

Daugiavaikiam tėvui antrojo laipsnio valstybinė pensija skiriama tik tuo atveju, kai nėra daugiavaikės motinos arba kai daugiavaikė motina neatitinka šiame įstatyme nustatytų antrojo laipsnio valstybinės pensijos skyrimo sąlygų.

295,5 euro (1,5 šalpos pensijų bazės) šalpos pensija gali būti skiriama mamoms, kurios išaugino penkis ar daugiau vaikų, sulaukė senatvės pensijos amžiaus, bet negauna įprastos senatvės pensijos, nes nesukaupė minimalaus stažo.

Šalpos kompensacijos mamoms, kurios iki 1995 m. sausio 1 d. pagimdė ir išaugino iki 8 metų penkis ar daugiau vaikų, skiriamos 5 metai iki senatvės pensijos amžiaus sukakties arba netekus 60 proc. ir daugiau dalyvumo. Jos mokamos tol, kol daugiavaikės motinos įgyja teisę gauti kurią nors pensiją.

Jeigu po to daugiavaikė mama įgyja teisę gauti mažesnio dydžio pensiją, ji vietoj jos gali pasirinkti toliau gauti šalpos kompensaciją.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder