Virš Lietuvos – radiacijos debesis: kas nutiktų, jei Rusija surengtų provokaciją didžiausioje AE Europoje

Didėjant įtampai dėl Rusijos armijos okupuotos Zaporižios atominės elektrinės (AE), Ukrainos ekspertai sumodeliavo, kas nutiktų, jei ten įvyktų branduolinė avarija: Lietuvai tektų vienas didžiausių radiacijos smūgių, labiausiai nukentėtų visa Vidurio ir Rytų Europa.

Ukrainos hidrometeorologijos instituto ir Ukrainos nacionalinės mokslų akademijos mokslininkai atliko radioaktyviųjų priemaišų pernešimo modeliavimą po hipotetinės avarijos Zaporižios AE pagal meteorologines sąlygas 2022 m. rugpjūčio 15–18 d.

Remiantis skaičiavimo rezultatais, didžiausia radioaktyviųjų aerozolių koncentracija gali būti Ukrainos teritorijoje, ypač netoli išmetimo šaltinio zonoje, 50–100 km spinduliu. Be to, beveik visomis kryptimis Zaporožios AE atžvilgiu. Toliau didelė radiacijos banga gali pasiekti Kijevą ir vėliau patraukti į Vakarus, kur radioaktyvus debesis skiltų į dvi dalis: viena – į Lenkiją, Rytų Baltarusiją ir per visas Baltijos šalis į Šiaurę. Lietuvai ypač kliūtų. Kita radioaktyvaus debesies dalis patrauktų per Vidurio Europos valstybes į Pietus.

Tiesa, radiacijos dozę gautų ir Rusijos Pietūs prie Azovo jūros bei okupuotos Donecko ir Luhansko sritys.

Pasak ekspertų, avarijos didžiausioje Europoje Zaporižios AE padariniai gali būti dešimt kartų galingesni nei Černobylio atominėje elektrinėje. Likvidatorių skaičius gali siekti 1 mln. žmonių, o žuvusiųjų – dešimtis tūkstančių, priklausomai nuo dabartinio Zaporižios regiono gyventojų skaičiaus, evakuotinų asmenų skaičiaus – 2 mln. žmonių. Be to, Dnipro upė būtų užteršta be galo daug metų.

Tiesa, mokslininkai įspėja, kad neįmanoma nuspėti tikslių hipotetinės avarijos Zaporižios AE pasekmių, todėl modeliavimo rezultatus reikėtų interpretuoti tik kokybiškai ir santykinai.

Ukrainos pareigūnai įspėjo, kad Rusija penktadienį gali surengti provokaciją Zaporižios AE, nes darbuotojams buvo suteikta netikėta laisva diena, o Rusijos branduolinės energetikos operatorės „Rosatom“ atstovai esą paliko objektą. Tai paskelbta po to, kai Maskva pareiškė, jog Ukraina planuoja „teroristinį išpuolį“ objekte.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis ketvirtadienį paragino Jungtines Tautas užtikrinti Zaporižios AE saugumą, kur dėl suintensyvėjusių kautynių didėja branduolinio incidento rizika. Rusija naudoja AE kaip priedangą, iš kurios apšaudo Ukrainos pajėgas. Ten taip pat kaupiama amunicija.

„JT privalo užtikrinti šio strateginio objekto saugumą, jo demilitarizaciją ir visišką išvadavimą nuo Rusijos pajėgų“, – sakoma V. Zelenskio pranešime, paskelbtame po jo susitikimo Lvive su JT generaliniu sekretoriumi Antonio Guterresu.

Pastarasis įspėjo, kad bet koks Zaporižios AE apgadinimas būtų „savižudybė“, ir pabrėžė, jog kompleksas turi būti „demilitarizuotas“.

Raktažodžiai
Sidebar placeholder