Šalmas ant galvos ir guminiai batai - dažna dizainerio apranga

(1)

„Aš esu iš tų moterų, kurios kone kiekvieną pavasarį ir rudenį gali perstumdyti namuose baldus“, - prisipažįsta klaipėdietė interjero dizainerė Silvija Samoškaitė-Liškauskienė. Jau daugiau nei 15 metų šioje srityje dirbanti moteris atvira - jai labai svarbu, kad namai būtų jaukūs.

„Kūrybinis interjero įgyvendinimo procesas yra ilgas, tad profesionalui svarbu atsižvelgti į labai daug aspektų, nuo logikos ir funkcijos iki estetikos ir pojūčių, bet svarbiausia yra sukurti patogią, jaukią ir užsakovo pasaulį atitinkančią gyvensenos estetiką, erdvę, kuri atitiktų jo gyvenimo filosofiją ir vadintųsi namais“, - sako S. Samoškaitė-Liškauskienė.

Silvija, neseniai grįžote iš Milano dizaino savaitės - kokių naujovių parsivežėte?

Kiekvienais metais pavasarį vyksta Milano dizaino savaitė ir tarptautinė baldų paroda ISALONI MILANO, kur susirenka didžiuliai srautai dizainerių ir gamintojų iš viso pasaulio.

Daug metų ten vykstame su kolegų ir draugų kompanija susipažinti su naujienomis ir pasisemti įkvėpimo dizaino kupiname Milane, nes visą savaitę gali dalyvauti įvairiausiuose dizaino renginiuose, „showroomuose“, meninėse produktų pristatymo instaliacijose mieste, kurie rengiami netipinėse architektūrinėse erdvėse.

Pastaraisiais metais vyrauja tokia tendencija, kad italai vis labiau įsileidžia į pilis, sodus, privačias vilas, kur šiaip ne visuomet patektum.

Tose erdvėse daromi naujų produktų pristatymai, demonstruojamos įvairios ekspozicijos, rengiamos meninės instaliacijos.

Sunku net nupasakoti žodžiais, kaip tai įspūdingai atrodo, kai, pavyzdžiui, įeini į istorinius rūmus, ištapytus freskomis, o ten stovi moderni lūpų formos sofa...

Ji suskamba visai kitaip, nei tai būtų eilinėje parodų salėje tarp daugybės sofų.

Per dizaino savaitę laisvai gali patekti ir į garsių mados namų, kaip „Dolce & Gabbana“ ar „Gucci“ bei kitas žinomų „brendų“ erdves, nes jie irgi dalyvauja savaitės renginiuose ir atveria savo salonų duris.

O jei kalbėtume apie naujoves, pastaraisiais metais labiausiai akcentuojamos technologinės naujovės. Pavyzdžiui, garsi kompanija „Gaggenau“ pristatė įspūdingą stalviršyje integruotą kaitlentę su gartraukiu, kurių visiškai nesimato.

Atrodo, kad puodas su vandeniu tiesiog padėtas ant lygaus paviršiaus, bet vanduo puikiausiai verda, o garai ir kvapai akimirksniu neutralizuojasi..

Įspūdingai atrodė ir santechnikos pasaulio naujovės, kai su 3D lazeriais išgaunamos tarsi plonytės medžių šakelės, iš kurių tarsi iš dušo teka vanduo... Technologiškai nelabai supranti, kaip taip gali būti, bet atrodo įspūdingai.

Arba virtuvės maišytuvas su integruota kavos aparato funkcija: mini kavos kapsulė įsideda į maišytuvo rankenėlę, įjungiama verdančio vandens funkcija ir per kelias minutes turime rytinį espreso kavos puodelį.

Daiktai išmanėja ir kompaktiškėja, būtini funkciniai buities daiktai namų interjere estetizuojami.

Kalbant apie šių metų interjero dizaino tendencijas, kažkas labai ryškiai neišsiskyrė, bet ženkliai daugėja interjero apdailoje ir dekoro elementuose ryškių spalvų, daugėja baldų dizaine metalizuotų paviršių, tačiau natūralios medžiagos ir jų faktūros lieka įdomios ir amžinos, akmuo ir medis baldų dizaine madingas įvairiose stilistikose.

Kai grįžtate iš tokių parodų, kaip Lietuva atrodo šiame kontekste, ar mes einame koja kojon su naujausiomis tendencijomis, ar esame šiek tiek atsilikę?

Tikrai nesame atsilikę. Lietuviai yra vieni iš tų, kurie labai preciziškai vertina savo namus ir jų dizainą nepriklausomai nuo finansinių galimybių. Jau nuo seno lietuviui įprasta turėti savo namus ir juos puoselėti.

Dabar lietuviai turi visas galimybes per garsius dizaino prekinius ženklus atstovaujančias Lietuvos įmones užsisakyti naujausių kolekcijų apdailos medžiagų, baldų ar santechnikos, tad tikrai galime eiti koja kojon su naujausiomis tendencijomis, jei tik yra toks poreikis.

O poreikis yra, tam ir vykstame į šias parodas, kad vėliau savo užsakovams galėtume pasiūlyti novatoriškus sprendimus kuriamų namų interjeruose.

Kokias interjero dizaino ir architektūros tendencijas šiuo metu pastebite Lietuvoje?

Apie architektūrą geriau pakomentuotų architektai, na, o interjero srityje naujieji lietuviški butai stilingi, lakoniškų formų ir kartais kiek suvienodėjantys... girdint, kaip užsieniečiai apibūdina lietuvių interjerą, atrodo, kad Lietuvoje vyrauja švaraus, be daugybės detalių, ir tvarkingo interjero tendencijos.

Kai pavažinėji po užsienį, matai, kad ten žmonės drąsiau per interjerą išreiškia ir savo asmenybę ar gyvenimo būdą.

Pavyzdžiui, užėjęs į namus iš karto pamatysi, kad čia gyvena banglentininkas. Lietuviai subtilesni šiuo klausimu.

Bet pastebiu, kad ir Lietuvoje pilki tonai pamažu užleidžia vietą spalvoms.

Įdomu, koks interjero stilius jums arčiausiai širdies?

Manęs užsakovas yra paklausęs - kokie būtų mano namai, jei manęs neribotų finansinės galimybės? Ir aš greitai nesugebėjau išskirti vieno interjero stiliaus, nes stiliai šių dienų interjere labai dažnai persipina.

Jei tai būtų poilsiui skirti namai, rinkčiausi namus su daug medžio apdailos, jei gyventi skirti namai - modernesni, panaudojant išmanių namų naujoves.

Bet kuriuo atveju aš labiau linkstu į skandinaviškojo stiliaus pusę, visiškas minimalizmas man nėra būdingas. Ne ką mažiau nei interjeras man svarbi pačių namų aplinka, kur jie stovi ir ką tu matai pro jų langą.

Modernios architektūros name dideli vitrininiai langai ir vertingas gamtovaizdis - šių dienų neįkainojama interjero dalis. Man svarbu jutiminiai dalykai.

Namai - tai mūsų komforto zona, o interjeras labai priklauso ir nuo nuotaikos. Aš ir užsakovams rekomenduoju nedažyti sienų aktyviai geltonai ar mėlynai, o geriau nuotaiką kurti ryškesnėmis detalėmis, kurias bet kada gali pakeisti.

Kaip manote, ar lietuviai suvokia interjero dizainerio reikalingumą?

Pastaraisiais metais dizainerių paslaugų poreikis pastebimai auga. Daugėja vystomų statybinių objektų ir natūralu, kad juose dirba profesionalų komandos, atliekančios savo darbus, tad statybininkams visuomet reikalingi dizainerio paruošti brėžiniai.

Dirbant su privačiais ir nedideliais objektais, anksčiau daugiau žmonių galvojo, kad jie ir vieni patys gali susikurti tokius namus, kokius nori, ir tai yra tikrai įmanoma...

Kai kalbame apie interjero dekoravimą, užuolaidų ar baldų pasirinkimą - viena, bet juk pirminis etapas dažnai būna namo statybos, kai iš anksto reikia numatyti komunikaciją, jų matmenis ir brėžinyje sudėlioti į tikslias vietas. Tuomet daugelis supranta, kad be profesionalo sunkiai išsivers.

Interjero dizainerio darbas ir skirstomas į du etapus: techninį ir dekoratyvųjį-meninį.

Kuris iš šių etapų jums mielesnis? Spėju, kad antrasis?

Abi dalys yra neatsiejamos. Man kaip tik labai įdomi pati pradžia, kai matai tik pirminį projektą ir atvažiuoji į vietą, kur bus statomi namai, vieta kartais nustebina ir įkvepia, tada bendrauji su užsakovais, bandai su jais susipažinti ir įsigilinti į poreikius, juk tai jų namų pradžia ir mano naujo projekto startas.

Manau, kad mano darbas puikiai atitiko mano charakterį, nemėgstu rutinos, o mano darbe yra daugybė etapų ir kiekvienas iš jų - kitaip dinamiškas.

Manau, kad mano darbas puikiai atitiko mano charakterį, nemėgstu rutinos, o mano darbe yra daugybė etapų, ir kiekvienas iš jų - kitaip dinamiškas.

Kai pavargsti bendrauti su užsakovais ar užsisuki interjero detalių paieškų rate - tiesiog sėdi ir ramiai braižai, o kai techninės dalies rutina pabosta, imiesi kitų etapų.

Lietuvoje gal dar nėra taip ryškiai skirstoma, bet interjero dizaineris ir interjero dekoratorius yra atskiros specialybės, pastarasis paprastai ir padeda panaudodamas įvairias detales sukurti namų jaukumą. Parenka tekstilės detales, kilimus, meno kūrinius žvakides ir t. t.

Kadangi man labai įdomus galutinis dekoravimas, mielai šią funkciją atlieku ir aš. Kai ruošiamės sukurto interjero fotosesijoms, dažnai mano automobilyje galite rasti ir gėlių, ir net malkų, kurių gali pritrūkti židinio erdvėje (juokiasi)...

Kai ruošiamės sukurto interjero fotosesijoms, dažnai mano automobilyje galite rasti ir gėlių, ir net malkų, kurių gali pritrūkti židinio erdvėje.

Ką reikia žinoti prieš kuriant naujus namus?

Kai aš pirmiausiai susitinku su užsakovu, stengiuosi kuo geriau jį pažinti ir išsiaiškinti jo gyvenimo būdą, poreikius. Jei žmogus visą laiką skiria savo darbui ir karjerai, neturi šeimos, jo namai gali būti minimalizuoti, mažiau dėmesio skiriant buičiai.

Ir visai kitokie namai reikalingi didelei šeimai ar žmonėms, kurie mėgsta namus, pilnus gyvybės, naminių augintinių ar atvykstančių svečių, turi mėgstamų hobių.

Taigi kiekvienas prieš kurdamas naujus namus turi pirmiausia įsigilinti į save, į savo individualų gyvenimo būdą ir poreikius, nesivaikyti madų ar kaimynystės primetamų tendencijų, nuo to priklausys ir būsto pasirinkimo vieta, ir plotas, ir dažniausiai stilius, nes namai - tai mūsų veidrodis.

Kiek jie tvarkingi, patogūs ar stilingi - tai mūsų vidinio pasaulio padariniai, interjero dizaineris yra tik įrankis ir sukauptos žinios, kurios padeda užsakovo norus perkelti į realybę.

Kokias pagrindines klaidas daro lietuviai keisdami namus?

Kiek aš esu susidūrusi, dažniausios klaidos, kai žmonės savarankiškai kuria namų interjerą, nesugebėjimas atsirinktų idėjų iš interneto sujungti į darnią visumą, atskirai gražūs daiktai ir spalvos pasirenkamos emociškai ir visumoje tai tampa skirtingos stilistikos daiktų ir dekorų kratiniu.

Bet, kita vertus, tai yra kiekvieno asmeninis dalykas, kaip gyventi, tad aš vengiu vertinti žmonių namus atvykusi pas juos į svečius.

Ir noriu pasidžiaugti, tikrai yra žmonių, kurie turi puikų skonį ir pajautimą, daug keliauja, domisi menu, tiria aplinką, tad ir be dizainerių pagalbos patys puikiai geba susikurti gražius ir jaukius namus.

Jaukūs namai, ko gero, yra geriausias komplimentas?

Man jaukumas irgi labai svarbu namuose. Grožis - subjektyvi sąvoka. Tad vien tai, kad butą įrengė dizaineris, nebūtinai reiškia, kad namai bus jaukūs. Jaukumo jiems suteikia paties šeimininko asmeniniai daiktai, detalės.

Tad kai bendrauju su užsakovais, pasidomiu, galbūt yra jiems svarbių daiktų, kuriuos jie norėtų atsivežti į naujus namus, galbūt tai močiutės komoda ar paveikslas.

Kai juos tinkamai integruoji į naują erdvę, jie gali tapti namų puošmena, kuri turi istoriją.

Pasidalinkite keliais patarimais, kaip nebrangiai atnaujinti namus?

Bijau, kad nuskambės kaip reklama, bet tokiam atvejui puikiai tinka „Ikea“. Jei iš ten nieko ir nepirksite, bet tikrai galima pasivaikščioti ir pasisemti idėjų.

Beje, kai vartau užsienio interjero katalogus, neretai net pačiame prabangiausiame interjere pastebiu vieną kitą baldą ar detalę iš „Ikea“, tad tikrai neverta kompleksuoti, jei baldus ar interjero detales perkate iš ten.

Kaip jums pavyksta suderinti kliento norus su savo vizija, ar dažnai būna nesutarimų?

Žinoma, situacijų būna visokių, diskusijos yra būtinos namų kūrimo etape, skirtingų nuomonių išsakymo nevertinu kaip konflikto.

Bet kartais norai gali būti abejotini dėl žinių trūkumo, tuomet turim profesionaliai pažvelgti į sprendžiamą klausimą, tai viena iš interjero projektavimo dalių. Pastaruoju metu viskas vyksta sklandžiai.

Galbūt su patirtimi atėjo suvokimas, kad kai kuriose pozicijose aš esu tik kūrybinis patarėjas, tad nebeįrodinėju užsispyrusi užsakovui, kad jo norai netinkami.

Galbūt su patirtimi atėjo suvokimas, kad kai kuriose pozicijose aš esu tik kūrybinis patarėjas, tad nebeįrodinėju užsispyrusi užsakovui, kad jo norai netinkami.

Jei jis sako, kad jam reikia dviejų šaldytuvų virtuvėje, nesiginčiju, o tiesiog galvoju, kaip padaryti, kad ir toks sprendimas atrodytų gražiai ir skoningai.

interjeras
Arimanto KNAŠO nuotr. Silvijos SAMOŠKAITĖS-LIŠKAUSKIENĖS kurti interjerai.

Iš kur semiatės įkvėpimo kūrybai?

Gyvename Klaipėdoje ir turime jūrą, tad bet kada galime leisti laiką gamtoje. Kai esi atsipalaidavęs ir pailsėjęs, idėjos ateina kur kas lengviau.

Taip pat puikiai padeda kelionės, pasaulio ir naujų vietovių pažinimas, parodų lankymas, teatras, arba paprastas jaukus vakaras kieme su šeima tarp obelų. Kad ir pastaroji kelionė į Milano dizaino savaitę buvo puikus įkvėpimo šaltinis.

Kas jums svarbiausia jūsų asmeninėje erdvėje? Ar savo namų interjerą kūrėte pati? Dažnai jį keičiate?

Taip, aš esu iš tų moterų, kurios kone kiekvieną pavasarį ir rudenį gali perstumdyti namuose baldus (juokiasi).

Pietų stalas, sofa, foteliai mūsų namuose emigruoja iš vietos į vietą labai dažnai.

Neretai manęs klausia, kaip aš dar turiu noro namuose ką nors perdarinėti, kai mano darbas toks.

Bet manęs darbas nevargina, o kaip tik įkvepia ką nors pagražinti ir savo namuose.

Su šeima gyvename kone 70-ies metų senumo name Klaipėdos centre, prie pat Kuršių marių, tad plaukiančių laivų garsai ir vaizdai kasdieną praturtina uostamiesčiui būdingu vaizdu.

Tai mano senelių statyti namai su išsaugotu obelų sodu, čia prabėgo mano vaikystės vasaros.

Jo perstatymo eigą ir interjerą neskubėdami, laisvu nuo darbo metu, kūrėme kartu su šeima patys, dideli indėliai buvo visų šeimos narių, bet pagrindinis šio projekto statytojas, rangovas ir meistras išpildytojas buvo vyras ir padedantis jam jo tėtis.

Būstui reikėjo nemenkos namo renovacijos ir pritaikymo šiuolaikiniam gyvenimui, tad projekto visiškai realizacijai prireikė nemažai laiko, kūrybos ir fizinių jėgų.

Mums mūsų namai jaukūs, nes prisilietėme prie jų kūrimo patys, emociškai juose sukaupta daug istorijos ir prisiminimų, o interjero dizaine daugumą sprendimų padiktavo pati namo konstrukcija.

Pragriovus sienas pasimatė vokiškų plytų plotai, jie fragmentiškai palikti, lubose atsirado laikančiosios metalo konstrukcijos, jos taip pat pasirodė patrauklios ir liko nepaslėptos po gipso plokščių apdaila...

Namas sąmoningai nebuvo įvilktas į tuo metu labai madingą „euroremonto“ rūbą. Sumodernintame namų interjere gausu istorinio šeimos palikimo, parsivežtų išskirtinių rankų darbo daiktų iš mano bei vyro tėvų ir senelių sodybų kaime, palikti sendaikčiai, kurie stilistiškai tiko šiai erdvei...

Gal jų šiek tiek net per daug, bet kadangi jie savi, nenorėjau jų atsisakyti.

Jūsų vyras - žinomas baleto šokėjas ir choreografas Aurelijus Liškauskas. Papasakokite, kaip sekasi po vienu stogu gyventi dviem kūrybingoms asmenybėms?

Tiksliau būtų sakyti - trims asmenybėms, nes mūsų aštuoniolikmetė dukra Ilzė taip pat įsiliejo į kūrybingos šeimos gretas. O mudu su Aurelijumi nemažai turime ir racionalumo, nes jo reikia ir mūsų darbuose.

Interjero dizainerio darbas yra ne vien tik kūryba ir romantika - reikia važiuoti į statybas ir per lietų, pučiant vėjui. Šalmas ant galvos ir guminiai batai - dažna dizainerio apranga.

 

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder