Stiliaus ikonos, su kuriomis pasaulis atsisveikino 2023-iais

2023 metais mados pasaulis neteko daugybės kultinių asmenybių. Prisimename tuos, kas iškeliavo anapus, palikę ryškų pėdsaką mados industrijoje ir žmonių širdyse.

Tatjana Patic, supermodelis, 56 m

"

Tatjana Patic (Tatjana Patitz) plačiai pagarsėjo 1988 metais. Legendinis mados fotografas Piteris Lindenbergas pasauliui ją pristatė filme „White Shirts: Six Supermodels, Malibu". 1990 m. Tatjana kartu su dar 4 supermodeliais - Sindi Kroford (Cindy Crawford), Linda Evangelista, Naomi Kembel (Naomi Campbell) ir Kristi Terlington (Christy Turlington) pozavo legendiniam britų „Vogue" viršeliui.

Bet šlovė ir populiarumas nebuvo pagrindinis T.Patic tikslas, ji vis siekė ramybės ir nuošalumo. Todėl, baigusi karjerą, apsigyveno Kalifornijoje ir visą laiką skyrė vaiko auklėjimui ir savo ūkio ir gyvūnų priežiūrai. Taip, ji buvo mažiau populiari už koleges iš „auksinio penketuko", bet buvo brandesnė, neprieinamesnė ir tuo labai traukė. T.Patic buvo vadinama „pakylų inteligente".

Pakas Rabanas, dizaineris, 88 m.

"

Siurrealistas Salvadoras Dali sakė, kad Ispanijoje yra du genijai - jis ir Pakas Rabanas (Paco Rabanne). Apie likusius ispanus nekalbėsime, bet Pakas Rabanas buvo neįtikėtinai talentingas žmogus, palikęs didelį ir labai svarbų palikimą. Iki jo niekas nekūrė drabužių iš labai keistų ir tam netinkamų medžiagų - metalo, popieriaus, plastiko.

Jo kurtų drabužių tikrajame gyvenime nebuvo galima vilkėti, bet tai ir tapo jo skiriamuoju bruožu. Jo idėjos tapo ypač aktualios pastaraisiais metais, nes dizaineriai pradėjo rūpintis ekologija ir vis dažniau kolekcijose naudoja perdirbtų medžiagų ir neįprastų daiktų detales.

1968 m. dizaineris atlikėjai Fransuazai Ardi (Francoise Hardy) sukūrė brangiausią tuo metu suknelę iš briliantų ir aukso. P.Rabanas buvo vadinamas kosmoso eros dizaineriu, nes jo kurti apdarai tarsi perkeldavo į kitas planetas ir tolimą ateitį.

Marina Čikonja, kino prodiuserė ir fotografė, 89 m.

"
Grafienė Marina Čikonja (Marina Cicogna) gimė Romoje, bankininko šeimoje, jos senelis Džiuzepė Volpis (Giuseppe Volpi), įtakinga Italijos istorijos figūra, yra Venecijos kino festivalio įkūrėjas. Jos gyvenimas visada buvo kupinas prabangos. Marina mokėsi Niujorke ir draugavo su Holivudo žvaigždėmis, žavėjosi fotografija ir fotografuodavo savo garsius draugus, pavyzdžiui, Gretą Garbo ir Meriliną Monro (Marilyn Monroe).

Kai jai sukako 32-eji, ji nutarė pradėti karjerą kine. Marina apie tai tiesiog pasakė motinai, o ši nupirko jai filmų platinimo kompanijos akcijų. M.Čikonja buvo pirmoji prodiuserė Europoje, viena įtakingiausių moterų Europos kine. 1976 m Venecijos kino festivalyje jos kompanijos filmas „Dienos gražuolė" su Ketrina Denev (Catherine Deneuve) pagrindiniame vaidmenyje pelnė „Auksinį liūtą".

M.Čikonja prodiusavo daug žinomų filmų, tarp kurių - „Oskaru" apdovanotas „Kartą Laukiniuose Vakaruose". Elegantiškoji M.Čikonja ne kartą, nuo 1965 metų fotografavosi „Vogue", kuris taip pat publikavo jos nuotraukas.

Džeinė Birkin, aktorė, dainininkė, stiliaus ikona, 76 m.

"
„Talentingas žmogus - talentingas visur", ir Džeinė Birkin (Jane Birkin) tai ne kartą įrodė. Stiliaus ikona ji tapo ne iškart. Iš pradžių nusifilmavo kine - M.Antonionio filme „Blow-up" - ir sulaukė daug dėmesio. Tuomet Džeinė buvo ištekėjusi už filmų apie Dž.Bondą muzikos autoriaus Dž.Bario ir su juo augino dukrą Keit.

Bet 1968 m. Dž.Birkin išsiskyrė ir tais pačiais metais filmuodamasi sutiko viso gyvenimo meilę - Seržą Geinsburą (Serge Gainsbourg). Tarnybinis romanas virto tikru jausmu, ir su juo ji pradėjo muzikinę karjerą, dėl kurios tapo pasauline žvaigžde. Jiems gimė dukra Šarlotė.

Dž.Birkin dievino lengvą, nesudėtingą stilių - plačius marškinėlius ir tokius pačius džinsus, ir iki šiol jos įvaizdis įkvepia viso pasaulio mados mylėtojas. Ir, aišku, jeigu ne ji, „Hermes" niekada nebūtų pradėję gaminti savo legendinės rankinės „Hermes Birkin", kuri pasirodė 1984 m. ir iki šiol yra daugybės pasaulio moterų troškimų objektas.

Merė Kvant, dizainerė, 93 m.

"
Britų dizainerė Merė Kvant (Mary Quant) 1966 m. išgarsėjo trumpais sijonėliais - mini. Mergina kūrė 7-ą dešimtmetį, kai jaunimas protestavo prieš tai, kaip juos rengia tėvai, paaugliai norėjo atrodyti kitaip - madingai ir stilingai. M.Kvant kūrė drabužius, tiksliai atspindinčius jaunosios kartos poreikius, rodė, kokia gali ir turi būti jaunimo mada.

1955 m. M.Kvant pačioje Londono širdyje atidarė firminę parduotuvę, kurią pavadino „Bazaar". Vien sijonais drąsi dizainerė neapsiribojo, kūrė prie tų mini sijonų derančias raštuotas pėdkelnes ir makiažą, kuris išbaigdavo drąsų jaunatvišką įvaizdį. M.Kvant kaip niekas kitas jautė, ko nori jaunos 7-ojo dešimtmečio merginos.

Geil O‘Nil, modelis ir žurnalistė, 60 m.

"
Būsimoji modelis (Gail O‘Neill) gimė 1963 m. Niujorko valstijoje, jos tėvai buvo imigrantai iš Jamaikos. Merginos gyvenimas kardinaliai pasikeitė 9-me dešimtmetyje, kai ją, dirbančią „Xerox" rinkodaros skyriuje, atsitiktinai pastebėjo šou verslo atstovai.

Po metų Geil atvaizdas jau puošė „Vogue", „Mademoiselle", ‚Essence", „Sports Illustrated Swimsuit Issue", „Avon" ir „Revlon" viršelius. Drauge su Naomi Kembel ji aktyviai dalyvavo organizacijos, ginančios tamsiaodžių modelių teises, veikloje.

Truputį atsitolinusi nuo modelio darbo, O‘Nil pasuko į žurnalistiką, dirbo „The Early Show" korespondente NBC, paskui CNN ir HGTV. Net ir perėjusi į žurnalistiką, G.O‘Nil visiškai neatsisakė modelio darbo, pvz., 2009 m. tapo K.Kleino kvepalų „ckOne" reklamos kampanijos dalyve.

Barbara Malen, modelis, 96 m.

"
Amerikietė Barbara Malen (Barbara Mullen), papuošė 4 „Vogue" viršelius, 6-me deš. buvo viena paklausiausių amerikiečių modelių. Barbara gimė Niujorke, baigusi mokyklą įsidarbino grožio salone. Kartą nepažįstamasis pasiūlė jai pabandyti padirbėti modeliu ir mergina buvo priimta dirbti manekene universalinėje parduotuvėje „Bergdorf Goodman", demonstruojančia drabužius turtingai klientūrai.

1947 m. ją ten pastebėjo „Vogue", ir nuo tada ji pradėjo aktyviai fotografuotis žurnalams, jos atvaizdas puošė daugybę viršelių. B.Malen buvo viena geriausių to meto modelių, nors, kaip sakė pati, „niekas nežinojo mūsų vardų ir niekas mums nešvilpė gatvėje".

6-me dešimtmetyje B.Malen persikėlė į Paryžių ir karjerą tęsė ten. Į pensiją modelis išėjo iki 7-ojo deš. pokyčių mados pasaulyje. Barbara persikraustė į Šveicariją, vadovavo madingų drabužių parduotuvei „Barbara‘s Bazar", taip pat dirbo madų žurnale „Annabelle". Paskutiniuosius gyvenimo metus modelis praleido Naujojoje Meksikoje, kur persikėlė gyventi 2019 m.

Davidas Renė, dizaineris, 46 m.

"
Davidas Renė (Davide Renne) - garsus vardas mados pasaulyje, dizaineris, mokėjęs suderinti nesuderinama. Bet garsiu dizaineriu, 20 gyvenimo metų atidavusiu „Gucci", jis tapo vėliau, o iš pradžių norėjo būti architektu. D.Renė baigė Florencijos universitetą, o 2000 m. perskėlė į Milaną ir dirbo su Alesandru Del‘Akva (Alessandro Dell‘Acqua), po 4 metų pradėjo dirbti „Gucci".

Būtent šiuose mados namuose jis susiformavo kaip mados kūrėjas ir kaip asmenybė. 2023 m. jis buvo paskirtas kitų mados namų, „Moschino", kūrybos direktoriumi. Bet dirbo ten vos 9 dienas - lapkričio 10 d. 46 metų dizaineris mirė.

Markas Boanas, dizaineris, 97 m.

"
Markas Boanas (Marc Bohan) - neeilinė mados pasaulio asmenybė, labiausiai žinoma tuo, kad 30 gyvenimo metų dirbo vienuose garsiausių mados namų - „Dior". M.Boano kelias „Dior" prasidėjo 1957 m. Marselis Busakas (Marcel Boussac), mados namų savininkas, priėmė jį dirbti vietoj į karinę tarnybą pašaukto Ivo Sen Lorano (Yves Saint Laurent). Ir nė karto dėl to nepasigailėjo.

Kad ir kas vyko pasaulyje, Markas visada buvo ištikimas „Christian Dior". Jis pasižymėjo unikaliu talentu meistriškai derinti naujas tendencijas ir klasiką. M.Boanas kūrė labai šiuolaikiškus, bet kartu elegantiškus ir prabangius drabužius. Būtent jo dėka „Dior" drabužių siluetai tapo tokie moteriški ir jausmingi. Pats dizaineris sakė, kad bandydavo kurti tai, kas patiktų ir jam, ir klientams.

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder