700 eurų už vieną posėdį! Mažam Latvijos uoste 10 valdybos narių valdo aštuonis darbuotojus

Prieš dvejus metus Valstybės kontrolė paskelbė kritišką ataskaitą apie septynių mažųjų Latvijos uostų audito rezultatus. Auditoriai nustatė pažeidimų beveik visose uostų veiklos srityse.


Press Editorial 29 lapkričio, 2024 15:05
Verslas 0 komentarų 
10 reakcijų



 Taip pat buvo kritikuojamas neproporcingai didelis mažiems uostams vadovaujančių valdybos narių skaičius. Nuo šios kritikos praėjo dveji metai ir keturi mėnesiai, tačiau išpūstos valdybos vis dar egzistuoja. Tačiau kai šio mėnesio pradžioje viename iš mažųjų uostų apsilankė Latvijos prezidentas, Rygos politikai staiga ėmė veikti labai greitai.

Latvijoje yra trys dideli uostai - Rygos, Ventspilio ir Liepojos - kuriuose daugiausia aptarnaujami tranzitiniai kroviniai. 

Jų krantinės pritaikytos tanklaiviams ir geležinkelio traukiniams. 

Septyni mažesni uostai - Salacgryva, Skultė, Jūrmala, Engure, Mersrags, Roja ir Pavilosta - specializuojasi regioninių krovinių gabenime Baltijos jūroje. 

Juose taip pat įsikūrusios vietos žvejybos įmonės. Čia taip pat gali prisišvartuoti jachtos.

Kaip ir Salacgryvoje, kelios kitos pakrantės savivaldybės turi nedidelius uostus. Tačiau juos valdo ne tokios mažos valdybos. 

Pagal Uostų įstatymą mažojo uosto valdybą sudaro ne daugiau kaip 10 vietos tarybos narių. Valdybos pirmininkas turi būti skiriamas iš vietos valdžios atstovų. 

Tačiau valdyboje taip pat turi būti po vieną atitinkamo ministro paskirtą pareigūną iš Regioninės plėtros, Ūkio, Žemės ūkio ir Susisiekimo ministerijų. 

Taip pat lygiomis dalimis vietos valdžios atstovai ir uoste veikiančių įmonių atstovai. 

Tik Rojuje valdybą sudaro šeši asmenys. Kituose uostuose valdybą sudaro aštuoni, devyni ir ne daugiau kaip dešimt narių.

Skultės uostas yra didžiausias iš mažųjų uostų. Jos pirmininkas yra Saulkrastų meras Normunds Licis. 

Jis rodo mažiau nei prieš metus pastatytą naująją krantinę ir joje veikiančią laivų statybos bendrovę ir sako, kad viskas klostosi gerai. 

Skultėje daugiausia kraunama mediena ir durpės. Planuojama statyti prieplauką ir plėtoti buriavimą jaunimui.

Nors uosto direkcijoje dirba vos keli žmonės, jų darbą Skultėje prižiūri devyni tarybos nariai. Tarp jų yra keturi ministerijų paskirti žmonės. 

Meras aiškina, kad paprastai ministerijų atstovai posėdžiuose dalyvauja nuotoliniu būdu.

Kartais jie atvyksta ir į uostą.

Kiekvienas tarybos narys už dalyvavimą posėdžiuose gauna minimalų atlyginimą. Tarybos darbas per metus kainuoja 100 000 eurų, įskaitant mokesčius.

Tai reiškia, kad ministerijų darbuotojai už vienos-dviejų valandų trukmės Zoom posėdį gauna apie 700 eurų.

Pagal įstatymą posėdžiai turi būti šaukiami bent kartą per tris mėnesius. Skultės uoste jie vyksta beveik kiekvieną mėnesį.

Lygiai tokia pati situacija yra Salacgryvoje, kur uosto valdybą sudaro 10 narių. 

Jos vadovas ir uosto valdybos pirmininkas jau ne vienerius metus keliems transporto ministrams pasakoja apie neracionalų lėšų panaudojimą, tačiau Rygoje politikai viską palieka nepakeistą. 

Tai apsunkina ir uosto darbą, nes kiekvienas valdybos posėdis kainuoja nemažai pinigų, todėl klausimų, kuriuos reikia išspręsti, dažnai susikaupia tiek, kad juos reikia išspręsti per vieną posėdį.

Pasak Salacgryvos uosto vadovo Ivo Istenaiso, norint išspręsti klausimą, kuris uostui atneš kelis šimtus eurų, valdybos darbui apmokėti reikia išleisti 7000 eurų. 

Salacgryvoje dirbančius Estijos verslininkus taip pat stebina gremėzdiškas mažųjų Latvijos uostų valdymas ir didžiulės valdybos.

Limbažių savivaldybės pirmininkas ir Salacgryvos uosto valdybos pirmininkas Dagnis Straubergs tikina, kad po to, kai į problemą atkreipė dėmesį Salacgryvoje apsilankęs Latvijos prezidentas, reikalai pajudėjo greitai.

Iš viso valstybė į mažųjų uostų valdybas paskyrė 17 įvairaus lygio pareigūnų iš Ekonomikos, Regioninės plėtros, Susisiekimo ir Žemės ūkio ministerijų. 

Valdybos nario atlyginimas nustatomas, jei uostas per praėjusius metus perkrovė ne mažiau kaip 200 tūkst. tonų.

Pavyzdžiui, Ūkio ministerijos pareigūnai vienu metu dirba dviejuose ar net trijuose mažuosiuose uostuose, tačiau atlyginimą gauna tik Salacgryva, Skultė ir Engur. 

Nors šiemet atlyginimas yra 700 eurų, nuo sausio jis padidės iki 740 eurų. 

Mažiausiuose uostuose, pavyzdžiui, Rojos ar Jūrmalos, valdybos nariams atlyginimas nemokamas.

Šaltinis: press.lv

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder