Jūreivystės mokykloje - ne vien laivavedžiai ir laivų inžinieriai
(1)„Apie 2000-uosius keitėsi visuomenė, ėmė steigtis privačios kompanijos, prasidėjo uosto plėtros bumas, atsirado nauji poreikiai. Reikėjo ne tik jūrininkų, kurie dirba laivuose, bet ir aukštos kvalifikacijos specialistų, kurie dirbtų krante - uoste, krovos terminaluose, laivų agentūrose ir kitose jūrų verslo kompanijose“, - prisimena LAJM direktoriaus pavaduotoja akademinei veiklai Rima Mickienė.
Per 22 metus Jūreivystės mokykla yra parengusi 683 uosto ir laivybos vadybininkus, nuo 2003 metų - 382 finansininkus, nuo 2012 metų - 287 jūrų transporto logistikos specialistus. LAJM direktoriaus pavaduotoja paneigė gandą, kad šias programas renkasi tik merginos. Galima sakyti, kad jas studijuoja po lygiai ir vaikinų, ir merginų.
LAJM direktoriaus pavaduotoja akademinei veiklai Rima Mickienė visada nuoširdžiai džiaugiasi Jūreivystės mokyklos studentų pasiekimais.
Įgyvendintas Nyderlandų projektas
Programos Uosto eksploatavimas ir laivų aptarnavimas bei Uosto eksploatavimas ir komercinis laivų aptarnavimas Klaipėdos aukštesniojoje jūreivystės mokykloje (tuo metu ji taip vadinosi) atsirado 1995-1998 metais. Pradėti rengti darbuotojai krovos terminalams ir laivus aptarnaujančioms kompanijoms. Baigusiesiems šias studijas buvo suteikiama jaunesniojo inžinieriaus kvalifikacija.
"2000 metais įgyvendinome Nyderlandų vyriausybės jūrinių studijų atnaujinimo projektą su dabartiniu Nyderlandų jūreivystės universitetu. Projektas buvo skirtas Lietuvos, Latvijos ir Estijos jūrinių studijų programoms atnaujinti ir pripažinti Europoje, siekiant, kad jūrinės studijos atitiktų tarptautinius reikalavimus.
Vienas projekto rezultatų buvo ir sukurta studijų programa Uosto ir laivybos valdymas. Tuo pačiu metu ši programa buvo kuriama ir Estijos bei Latvijos jūrų akademijose. Ši programa yra itin populiari tarp moksleivių, kurie renkasi studijas Klaipėdoje", - pasakojo mokyklos direktoriaus pavaduotoja.
PAKLAUSŪS. Reikia pasakyti, kad LAJM studentai, pasižymintys plačiu mąstymu, verslumu, yra paklausūs visoje Lietuvoje. Kur tik jie nedirba.
Rengia universalius specialistus
"Mes rengiame ne vadybininkus, informatikus ar logistus, o jūrų verslo specialistus, kurie kuria tarptautinį verslą ir valdo pasaulinės logistikos grandines.
Mūsų parengti specialistai, kaip ir jūrų uostai, yra universalūs. Jie gali dirbti kiekvieno jūrų uosto krovos terminale, ekspedijuoti krovinių gabenimą visame pasaulyje, būti laivų agentais, įgulų vadybininkais, o išlaikę papildomą egzaminą - muitinės tarpininkais ir kt. Tokie specialistai gali savarankiškai kurti įmones. Taip ir yra: dalis mūsų studentų jau yra įkūrę savo įmones arba dirba samdomais vadovais", - pasakojo R. Mickienė.
Ištęstinės studijos pakeistos sesijinėmis
Nuo 2001 metų LAJM nuolatines dienines Uosto ir laivybos valdymo studijas baigia jau 29-ji grupė. Grupėse paprastai būna apie 20-30 studentų. Ištęstinėse, anksčiau vadinamosiose neakivaizdinėse, studijose turėta dar 25 grupės studentų.
Ištęstinės studijos yra pusantro karto ilgesnės. Pavyzdžiui, jeigu nuolatinės studijos trunka trejus metus, tai ištęstinės - 4,5 metų.
Nuo 2015 metų LAJM ištęstines studijas pakeitė nuolatinėmis sesijinėmis, dar labiau studijas pritaikant dirbantiems studentams, nes nemažai šios programos studentų jau dirba uosto įmonėse ir studijuodami kelia savo kvalifikaciją. Sesijinių studijų studentai mokosi kas antrą savaitgalį, todėl tenka daugiau studijuoti savarankiškai.
„Tokios studijos labai patinka mūsų dirbantiems studentams, o dar labiau - verslo įmonių vadovams. Dabar darbuotojas per trumpesnį laiką įgyja reikiamą kvalifikaciją ir praktiškai netrukdo darbo režimui. O mūsų dėstytojai džiaugiasi dirbančiais studentais, nes nereikia pradėti nuo abėcėlės, o studentai turimas praktines žinias gilina analizuodami naujausius mokslinius tyrimus ir technologijas, taip pat gali mokytis vieni iš kitų“, - sako direktoriaus pavaduotoja.
SU VISU PASAULIU. Baigę kranto specialistų studijas LAJM absolventai, būdami Lietuvoje, dirba su visu pasauliu.
Finansų valdymo ir turizmo specializacijos
Nuo 2003 iki 2020 metų LAJM rengė finansininkus pagal programą Uosto ir laivybos įmonių finansai. Studentai į šią programą būdavo priimami kas antrus metus.
Ši studijų programa LAJM vis dėlto buvo gana populiari. Pasak direktoriaus pavaduotojos, Jūreivystės mokyklą baigusios finansininkės dabar dirba ne tik transporto ar logistikos įmonėse, bet ir Klaipėdos apylinkės teisme, ir ligoninėse. Yra ir tokių studenčių, kurios įkūrė savo apskaitos įmones, ėmėsi verslo.
Pavyzdžiui, LAJM absolventas finansininkas Mantas Bertulis vėliau baigė Vilniaus universiteto verslo mokyklos finansų krypties magistrantūrą, dabar vėl studijuoja VILNIUS TECH universitete finansų technologijų magistrantūroje ir yra Lietuvos kariuomenės biudžeto vyresnysis karininkas.
Šiuo metu LAJM nebevykdo atskiros finansų studijų programos, o šios programos dalis tapo Uosto ir laivybos valdymo programos specializacija. Jūrų verslo kompanijas netrukus papildys naujas kompetencijas įgiję darbuotojai.
„Mažoms įmonėms reikalingas žmogus, turintis tam tikrą finansinio raštingumo lygį, išmanantis apskaitą ir kartu gebantis vykdyti jūrų verslo veiklas. Jam ypatingų finansinių triukų tikrai nereikia. Todėl iš specifinių finansų krypties dalykų sukūrėme specializaciją Uosto ir laivybos valdymo programoje. Šiuo metu studijuoja 8 studentės, būsimos jūrų verslo finansų valdytojos“, - sakė R. Mickienė.
Uosto ir laivybos valdymo programoje 2022 metais sukurta nauja Jūrų turizmo valdymo specializacija. Tai turėtų sudominti visus, kuriems patinka kelionės motoriniais pramoginiais laivais, pajūrio ir pamario krašto istorija bei svetingumas.
RINKA. Kranto specialistai ruošiami tarptautinei rinkai, nes pats jūrinis verslas yra tarptautinis.
Logistus graibsto didžiosios kompanijos
2000-2010 metais buvo itin didelis verslo alkis verslo valdymo ir finansų specialistams, 2012 metais verslui ėmė trūkti inžinierių ir technologų. Tuo metu kitose mokymo įstaigose vykdomos programos labiau akcentavo verslo vadybos krypties logistiką, o LAJM jūrų verslo srityje atrado jūrų transporto logistikos technologijų nišą - taip buvo sukurta studijų programa Jūrų tansporto logistikos technologijos.
Ši programa vienintelė tokia Lietuvoje. 2022 metais bendradarbiaujant su Muitinės mokymo centru programoje sukurta Muitinės procedūrų specializacija. Studentai bus rengiami darbui muitinėje.
„Mūsų logistai yra inžinieriai technologai. Jie specializuojasi tiek jūrų transporto, tiek ir intermodalinio transporto logistikos srityje. Neslėpsiu, mes labai džiaugiamės ta studijų programa, nes mūsų studentus įdarbina ir tokios didžiosios sausumos logistikos kompanijos kaip “Arijus„, “Baltijos pervežimai„, “Vlantana„, “Girteka„, mūsų absolventės dirba Vilniaus oro uosto logistikos kompanijose“, - sako R. Mickienė.
Turi ir „naujagimį“
2020-aisiais LAJM atsirado visiškai nauja studijų programa - Laivybos ir logistikos informacinės sistemos. Tai IT, verslo analitikų studijų programa. "Situacija ir vėl yra pasikeitusi, atsiranda autonominių laivų, kuriami uostų skaitmeniniai dvyniai, visiškai automatizuojami uosto krovos terminalai ir pan. Jūrų verslo skaitmenizavimas formuoja didžiulius informacinius srautus, reikia apdoroti daug duomenų. IT srities darbuotojai, turintys duomenų analitikos kompetencijų, tampa itin paklausūs tarptautinėje rinkoje.
Kita vertus, to reikia ir logistikai, krovinio gabenimo maršrutams apskaičiuoti, optimizuoti prekių ir krovinių judėjimą. „Kompanijoms reikia, kad kas nors analizuotų, kas, kur, kaip, kada. Mūsų parengti specialistai iš įmonių veiklos duomenų gali pateikti įmonių vadovams atsakymus į įvairius klausimus, kaip ką padaryti pigiau ir optimaliau“, - tikina mokyklos direktoriaus pavaduotoja.
Šiemet studijas užbaigs pirmoji informacijos sistemų, verslo analitikų, laida.
ĮSIDARBINA. Baigusieji LAJM studijas ilgai darbo neieško. Neretai jie jau pradeda dirbti būdami studentai.
Studijuoja ir tanklaivių kapitonai
„Manau, turime didinti savo kranto specialistų rengimo krypties žinomumą. Daugumai perskaičius “Jūreivystės mokykla" pirma mintis šauna į galvą apie jūrą. Bet mes rengiame ir kranto specialistus šalies ir tarptautinei rinkai. Koleginės kranto programų studijos trunka trejus metus.
Kadangi mūsų aukštojoje mokykloje ruošiami laivavedžiai, laivų mechanikai ir elektromechanikai bei uosto specialistai, ji atitinka klasikinės jūrinės akademijos struktūrą", - teigia R. Mickienė.
Įdomu tai, kad esant tokioms studijų programoms ir didelę patirtį turintys jūrininkai gali planuoti tai, ką veiks po to, kai baigs karjerą jūroje. "Yra ne vienas jūrų kapitonas, pas mus baigęs Uosto ir laivybos valdymo arba Jūrų transporto logistikos technologijų programą. Jei sieki būti įmonės direktoriumi, tai reikalingas ir magistro laipsnis, ir vadybinis išsilavinimas.
Jūrininkas, turintis vadybos išsilavinimą, yra konkurencingesnis darbo rinkoje.
Todėl neretai būna taip, kad studentai, baigę jūrines programas, tuojau pat renkasi ir kranto programas. Mes esame labai lankstūs, įskaitome studijuotus dalykus, ir įprastai tokiems studentams lieka metai ar pusantrų studijuoti dalykus iš naujos krypties, pavyzdžiui, iš vadybos. Tokie studentai pas mus labai laukiami, nes jie jau daug ką žino, turi patirties ir, svarbiausia, motyvacijos", - teigia R. Mickienė.
Pernai vadybos profesinio bakalauro baigiamąjį darbą apgynė studentas užsienietis iš Latvijos, tanklaivio kapitonas. Baigiamąjį darbą gynė nuotoliniu būdu, nes kaip tik tuo metu dirbo laive, kažkur prie Indonezijos.
Dažnai baigę studijas LAJM absolventai tęsia studijas magistrantūroje Lietuvos ar užsienio universitetuose. Turime Klaipėdos universiteto, Mykolo Romerio universiteto, Šiaulių universiteto, Vilniaus universiteto, Sauthemptono universiteto (Didžioji Britanija) absolventų. Studijuoti pasirenka įvairias programas - nuo viešojo administravimo iki jūrų verslo ir tarptautinės teisės.
Kranto studijų programas renkasi ir studentai ar absolventai, kurie dėl sveikatos problemų negali dirbti jūroje. Pavyzdžiui, laivavedžiai gali tęsti studijas Jūrų transporto logistikos technologijų programoje, išsaugodami valstybės finansuojamą studijų vietą.
Vaizdžiai tariant, LAJM kranto studijos yra vidinis gelbėjimosi ratas studentams, kurie dėl vienokių ar kitokių priežasčių negali tęsti jūrinių studijų. Pasak R. Mickienės, tokių studentų būna vienetai.
AKADEMIJA. Lietuvos aukštojoje jūreivystės mokykloje rengiami ir būsimieji laivavedžiai, ir mechanikai, elektromechanikai, ir uosto specialistai - taigi ji turi visus jūrų akademijos požymius.
Būdamas Lietuvoje dirbti su visu pasauliu
"Studijuojančiam vieną iš minėtų LAJM kranto programų studentui nereikia ieškoti laimės užsienyje. Jūrinis sektorius savaime yra tarptautinis. Dirbamas Lietuvoje tu komunikuoji anglų kalba su visu pasauliu. Tarkime, krovinys keliauja iš Japonijos į Kanadą. Būdamas Lietuvoje tu jį valdai. Esi tas žmogus, kuris pasako, kur laivas turi plaukti, kuriuo keliu gabenti krovinį ir pan.
Kai dirbau „Boskalio“ kompanijos atstovybėje, man pačiai, kaip laivų įgulų agentei, teko bendrauti ir su Singapūro, Nigerijos, Venesuelos, Dubajaus biurų darbuotojais.
Be to, visos didžiosios laivybos ir logistikos kompanijos turi savo filialus daugelyje šalių. Dirbdamas tokioje kompanijoje keliauji tarp šalių. Pavyzdžiui, LAJM absolventė Karolina Triuškaitė dirba DFDS kompanijoje, stažuotę atliko Kopenhagoje ir Hamburge.
Studijų metu studentai gali papildomai dalyvauti Karinių jūrų pajėgų jaunesniųjų karininkų vadų mokymuose ir kurti savo karinę profesinę karjerą.
LAJM kranto studijų programų absolventai dirba įvairiose uosto ir laivybos kompanijose šalyje ir užsienyje, Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijoje, Lietuvos transporto saugos administracijoje, Lietuvos kariuomenėje - jie patrauklūs ir privačiam verslui, ir valstybės institucijoms.
LAJM, redakcijos archyvo nuotr.
Rašyti komentarą