Klaipėda tampa „Burių miestu": pristatyta jūrinių renginių įvairovė

Pasitinkant Europos jūros dieną, kuri minima gegužės 20 dieną, Klaipėda su pasididžiavimu iškelė savo kaip jūrinio miesto bures. Klaipėdos universiteto burlaivyje "Brabander" surengta spaudos konferencija, kur buvo pristatytas jūrinės kultūros puoselėjimui skirtas trejų metų projektas "Burių miestas" ir galybė kitų jūrinių renginių.

Trejus metus truksiantį projektą įgyvendins Lietuvos jūrų muziejus, Klaipėdos universitetas ir viešoji įstaiga „Klaipėdos šventės“. Klaipėdos miestas tam skyrė 80 tūkst. eurų.

Programa sudarys sąlygas klaipėdiečiams pažinti gyvenimą buriniuose laivuose per edukaciją, buriavimo praktiką ar plaukiojimą burlaiviais.

Spaudos konferencijoje ketvirtadienio popietę dalyvavo ir tai pristatė Klaipėdos miesto meras Arvydas Vaitkus, Klaipėdos universiteto rektorius prof. dr. Artūras Razbadauskas, Klaipėdos miesto savivaldybės Kultūros skyriaus vedėja Eglė Deltuvaitė, Klaipėdos universiteto Paslaugų centro vyresnioji specialistė Ana Timonina – Mickevičienė, Lietuvos jūrų muziejaus vadovė Olga Žalienė, Lietuvos jūrų muziejaus direktoriaus pavaduotojas – vyr. muziejaus rinkinių kuratorius Romualdas Adomavičius ir VšĮ „Klaipėdos šventės“ jūrinių projektų koordinatorė Greta Meškauskienė.

Anot organizatorių, už šias lėšas visi programos vykdytojai sudarys galimybę 60 buriavimo praktikantų neatlygintinai atlikti praktiką buriniuose laivuose, 360 miestiečių su gidais paplaukioti buriniais laivais, bus sukurtos šešios jūrinės kultūros edukacijos programos, pritrauksiančios ne mažiau kaip 600 dalyvių, sukurti ir viešai publikuoti trys turistiniai maršrutai, burlaivių lankymas bus įtrauktas į devynias Klaipėdos kultūrinių renginių programas.

"Klaipėda yra uostamiestis, todėl jūrinės kultūros puoselėjimas, jaunųjų ir suaugusiųjų edukavimas ir įtraukimas į jūrinę veiklą yra viena svarbiausių Klaipėdos kaip uostamiesčio klestėjimo sąlygų", – sakė Klaipėdos meras Arvydas Vaitkus.

Ir tuoj pat pridūrė: "Man džiugu socialine prasme, kad žmonės iš įvairių socialinių sluoksnių, įvairių grupių, galės susipažint su ta kultūra, kuri plevėsuoja po burėmis".

Projekte dalyvaujantys burlaiviai ant savo denių kvies Jūros šventėje, „Baltic Sail“, Lietuvos Vakarų krašto dainų šventėje, Klaipėdos Pilies džiazo festivalyje, tarptautiniame gatvės teatrų festivalyje „Šermukšnis“, Klaipėdos miesto gimtadienio ir kitų renginių metu.

Įsitrauks universiteto burlaiviai

Į „Burių miesto“ programą įsitrauks du Klaipėdos universiteto burlaiviai – didžiausias plaukiojantis Lietuvos burinis laivas „Brabander“ ir jūrinė jachta „Odisėja“. Juose planuojamos edukacinės veiklos vaikams, jaunimui ir suaugusiesiems – kasmet visuomenei pasiūlant po dvi naujas jūros ir savęs pažinimo jūrinėje aplinkoje veiklas. Jų temos – nuo Baltijos jūros piratų pažinimo vaikams iki lyderystės ir išgyvenimo jūroje pagrindų.

„Džiaugiamės miesto dėmesiu šiai sričiai. Dirbdami ranka rankon galėsime pasiekti daugiau: saugoti ir puoselėti esamas jūrinio buriavimo tradicijas, stiprinti jūrinę kultūrą uostamiestyje. Tai – Klaipėdos išskirtinumas ir stiprybė”, – sakė Klaipėdos universiteto rektorius prof. dr. Artūras Razbadauskas.

Anot jo, prie projekto prisidės ilgametis Klaipėdos universiteto rektorius emeritas, Lietuvos povandeninės archeologijos pradininkas prof. Vladas Žulkus. Jo dėka sukurtas pirmasis kultūrinis maršrutas jūroje nuskendusių burinių laivų vietoms aplankyti. Maršrute bus aprašyti laivai, pateikta jau turima narų ir mokslininkų medžiaga, taip pat bus organizuotos pilotinės visos dienos ekskursijos su narais į burlaivių nuskendimo vietas.

KU buriniuose laivuose bus sudarytos sąlygos 20 buriavimo praktikantų iš Klaipėdos sudalyvauti plaukimuose į artimiausius uostus Liepoją ir Gdanską.

Lietuvos jūrų muziejaus edukacijos

Su programa „Ąžuolinės burės“ į projektą įsilieja Lietuvos jūrų muziejus. Jis supažindins su kiek neįprasta ir mažiau žinoma buriavimo forma – tradicinės Kuršių marių laivininkystės tąsa.

Anot Lietuvos jūrų muziejaus, įstaiga dar 2000 metais prisijungė prie tradicinių šio krašto burvalčių – kurėnų – grąžinimo į Kuršių marias ir džiaugiasi, kad šiame projekte susijungusios Klaipėdos laivų burės įkvėps jaunimą atrasti jūrą iš naujo. Tai Klaipėdai grąžins burių miesto vaizdą, tuo pačiu stiprins Lietuvos, kaip jūrinės valstybės įvaizdį.

Anot muziejaus direktorės pavaduotojo Romualdo Adomavičiaus, projekte dalyvaus 3-4 mediniai laivai, atkurti šiais laikais. Jais bus kviečiama pažinti Kuršių marias, upių intakus, aplankyti mažesnius miestelius.

Muziejaus vadovė Olga Žalienė teigia, jog pažintį su laivais derėtų pradėti nuo mažų dalykų – atskirti laivų tipus.

„Jei šiandien paklaustume, koks laivo tipas yra „Meridianas“ – ar barkentina, ar brigas, ar tas kažkas? Tikrai neatsakys. Pradėkim nuo paprastų dalykų, mokykim atpažinti lavus, suvokti, kaip jie plaukia, kodėl vienokas ar kitokias bures išskleidžia“, – sakė O. Žalienė.

Muziejus šią vasarą sudarys galimybę užlipti ant 2001 metais atkurto kurėno „SüD.1“ ir mažiausiai 20-čiai praktikantų semtis buriavimo praktikos, taip pat numatomas dviejų parų plaukimas burlaiviais Kuršių marių akvatorijoje tradicinių burvalčių regatos „Burpilis“ metu.

Jūrinės kultūros mylėtojams bus pristatytas ir elektroninėje erdvėje pateiktas naujas kultūrinis maršrutas – Klaipėda-Juodkrantė-Klaipėda, kurį išbandyti galės visi norintys. Šio plaukimo metu numatoma supažindinti su Kuršių nerijos kilme ir Kopgalio, jauniausia Lietuvos žeme, formavimusi. Naujai sukurtu maršrutu bus organizuojami nemokami plaukimai su gidais, kuriuose galimybę sudalyvauti gaus bent 120 asmenų. Muziejus programoje pristatys ir dvi edukacijas „Keliam bures“ ir „Pats laivę dariau“.

Minės jachtos "Lietuva" žygio trisdešimtmetį

„Burių miesto“ programą papildys ir Klaipėdos savivaldybės laivas – jachta „Lietuva“. Bendradarbiavimas su įgula sudarys sąlygas Klaipėdos miesto bendruomenei artimiau susipažinti su jūrine kultūra, skatins išbandyti buriavimą taip buriant jūrą mylinčią, jūrinę kultūrą puoselėjančią ir perduodančią tradicijas iš kartos į kartą miesto bendruomenę.

Anot organizatorių, įgyvendinant trejų metų projektą, kasmet, klaipėdiečiams bus pasiūlytos dvi edukacinės programos, kuriose numatoma daugiau nei 500 dalyvių, net 20 miesto gyventojų bus suteikta galimybė išbandyti savo jėgas buriuojant kartu su jachtos Lietuva įgula atviroje jūroje.

Numatoma įgyvendinti net 12 pažintinių pasiplaukiojimų jachta su gidu, o aplankyti legendinės jachtos denį bus galima kultūrinių renginių Klaipėdos mieste metu – pirmasis jų, birželio 3-ąją vyksiantis aitvarų festivalis „Vėjų vėjai“.

Buriuotojų bendruomenės atstovė Agnė Bukartaitė pristatė ir šį savaitgalį vyksiančius renginius, tarp kurių ir Klaipėdos sportininkų namų iniciatyva kartu su būriuotojais organizuojamas jachtos "Lietuva" apipalukimo per pasaulį 30-mečio minėjimas.

Gegužės 20-osios rytą nuo 10 val. Baltijos jūroje organizuojama regata pavadinimu "Jūros diena". Planuojama, kad šioje regatoje varžysis apie 15-20 laivų. Ji turėtų tęstis iki maždaug 15 val.

Vakare minėtos regatos įgūlų nariai, Klaipėdos buriuotojai ir Klaipėdos valdžios atstovai yra pakviesti į šventinį vakarą, kur vyks jachtos "Lietuva" pasaulio apiplaukimo 30-mečio kviestinių svečių minėjimo renginys.

Įspūdžiais ir prisiminimais dalinsis 1993 metais šį žugdarbį atlikė jachtos "Lietuva" įgūlos nariai ir jų artimieji.

Šių metų gegužės 12 d. sukako 30 metų nuo to laiko, kai Klaipėdos savivaldybei priklausanti mokomoji burinė jachta "Lietuva" pirmą kartą Lietuvos jūrinio buriavimo istorijoje apiplaukė aplink pasaulį (1992-1993).

Ta proga Klaipėdos sportininkų namai kartu Klaipėdos buriuotojų bendruomene nusprendė šį įvykį paminėti iškilmingai ir pagarbiai.

Ši trylika mėnesių trukusi "Lietuvos" odisėja reikšmingai prisidėjo prie okeaninio buriavimo plėtojimo ir skatinimo šalyje, kitus buriuotojus paakino drąsiau veržtis į vandenynų platybes.

Pauliaus Matulevičiaus video ir nuotraukos

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder