Klaipėdos uostas Lietuvai perduotas prieš 100 metų (video)

Šiandien uostamiestyje iškilmingai paminėtas uosto perdavimo Lietuvai šimtmetis. Klaipėdiečiai keikia uostą, kai sklinda naftos kvapas, kai kalami įlaidai remontuojant krantines, kai bilda kraunamas metalo laužas ir pan. Tačiau jeigu pagalvotume, koks būtų mūsų miestas ir netgi visa Lietuva be jo, piktinimaisi liautųsi.

Ir šiomis dienomis nepaisant itin sudėtingos situacijos dėl karo Ukrainoje ir sankcijų, taikomų Rusijai ir Baltarusijai, Klaipėdos uostas tebėra ant bangos. Konteinerių krovos atžvilgiu šiemet jis išliko pirmas tarp Baltijos jūros rytinės pakrantės uostų, o pagal bendrą šių metų 5 mėnesių krovą, palyginti su aplinkiniais uostais, išlieka 4 vietoje.

Per penkis šių metų mėnesius Klaipėdos uoste perkrauta beveik 14 milijonų tonų krovinių. Laivybos linijos Klaipėdą tiesiogiai jungia su 70-ia pasaulio valstybių. Kasmet jame apsilanko per 6 tūkst. laivų.

Nuolatos tobulinama uosto infrastruktūra. 100-metį jis pasitiko su rekonstruotais uosto vartų molais, pasuktu įplaukos kanalu, naujomis vedlinėmis, pakeistu Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos statusu iš valstybės įmonės į akcinę bendrovę ir kt.

Per tą 100 metų uostas patyrė ne vieną iššūkį. Tarpukariu šalis jam skyrė itin daug dėmesio, kūrė lietuvišką laivyną. Netgi buvo įkurta moterų draugija jam remti. Lietuvai atgavus nepriklausomybę uosto laivas pavojingai pakrypo - prekybinius santykius reikėjo kurti beveik iš naujo.

Klaipėda švenčia

Vakar nuo Uosto direkcijos pastato stogo buvo nuleista per visą jo aukštį didžiulė net 36 metrų ilgio Lietuvos vėliava. Klaipėdos uoste esantys laivai su švente sveikino garsiniais signalais.

Visus susirinkusiuosius sužavėjo Inga Briazkalovaitė, išlindusi pro vieną langą ir vertikalus jos šokis ant Uosto direkcijos administracinio pastato sienos. Šventinę nuotaiką kūrė Karinių jūrų pajėgų orkestras. Be visų kitų garbių svečių, ceremonijoje dalyvavo ir Klaipėdos meras Arvydas Vaitkus.

Po ceremonijos kieme pastato šeimininkai pasikėlė su svečiais į ant Uosto direkcijos pastato stogo esančią terasą. Šventiškumo tam procesui suteikė balerinos.

Vakar vakarop Uosto direkcija organizavo AB „Smiltynės perkėla“ keltu „Nida“ nemokamą pažintinę ekskursiją po uosto akvatoriją, kurios metu pristatyta Klaipėdos uosto veikla. Vėliau Kruizinių laivų terminale UAB „Towmar Baltic“ vilkikai sušoko savo klaipėdiečių taip pamėgtą šokį.

Klaipėdos uosto perdavimo Lietuvai 100-mečio šventė vyks dar ir penktadienį, birželio 30 d., 19 val. - Uosto direkcija visus pakvietė į iškilmingą vakarienę prie šiaurinio molo Melnragėje. Linksmybes jos metu organizuos Jonas Nainys.

Vakarienės svečių prašoma išlaikyti jūrinę tematiką ir rengtis baltais ir mėlynais drabužiais. Staliukais pasirūpins renginio organizatorė, bet galima atsinešti ir savo. Užkandžiai ir gėrimai - pačių dalyvių rūpestis. Galima bus piknikauti ir ant atsineštų pledų, pageidautina mėlynos ar baltos spalvos.

Klaipėdos uosto perdavimo Lietuvai šimtmečio minėjimas
Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder