Tvarūs Klaipėdos uosto ateities sprendimai – Žaliųjų idėjų festivalyje

Birželio 5-ąją, Pasaulinę aplinkos apsaugos dieną Klaipėdos uostas atkreipia visuomenės dėmesį į aplinkai draugiškus ateities uosto sprendimus.

Archyvų nuotr.

Lietuvos Respublikos Prezidento rūmų vidiniame kieme ir S. Daukanto aikštėje vykstančiame Žaliųjų idėjų festivalyje pristatomos partnerio Klaipėdos universiteto mokslininkų sukurtos inovatyvios ir aplinkai draugiškos priemonės, kurios, kaip tikimasi, ateityje bus įdiegtos Klaipėdos uoste.

Žaliųjų idėjų festivalio lankytojams suteikta unikali proga šias aplinkai draugiškas idėjas pamatyti gyvai.

Tai inovatyvi naftos teršalų neutralizavimo uosto akvatorijoje ir jūroje biotechnologija ir dirbtinės salos, kurios ne tik puošia aplinką, bet ir valo vandenį.

„Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos misija – vadovaujantis Europos Sąjungos žaliojo kurso gairėmis, bendradarbiauti su uosto įmonėmis ir investuoti į tvarų uosto pramonės komplekso augimą, siekti išsaugoti ir gerinti uosto aplinkos būklę, mažinti veiklos įtaką aplinkai.

Tikime, kad su savo partneriais – Klaipėdos universiteto mokslininkais – uoste įdiegsime ne vieną aplinkai draugišką iniciatyvą“, – teigia Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos generalinis direktorius Algis Latakas.

Salos ir valo vandenį, ir puošia aplinką

Archyvų nuotr.

Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos partnerio Klaipėdos universiteto mokslininkai prieš keletą metų vykdydami unikalų vandens telkinių kokybės gerinimo projektą, įvairiuose vandens telkiniuose įkurdino dirbtines salas, apaugino jas augalais, šaknimis iš vandens susiurbiančiais eutrofikaciją sukeliančias chemines medžiagas – azoto ir fosforo junginius.

Tokiomis dirbtinėmis siekiama kelių tikslų: natūralus augalų filtras mažina vandens žydėjimą ir skaidrina vandens telkinį; be to, sukuriama nauja erdvė vietinei florai ir faunai.

Aplinkai draugiška naftos teršalų neutralizavimo jūroje ir uosto akvatorijoje biotechnologija

Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos partnerio Klaipėdos universiteto laboratorijose kurtos technologijos ypatumas – siekis naftos teršalams surinkti bei skaidyti panaudoti natūralius gamtos išteklius, pvz.,  žemės ūkio atliekas ir Baltijos jūros vandenyje ir smėlyje randamus mikroorganizmus.

Dėl Baltijos jūros uždarumo vandens atsinaujinimo procesai joje labai lėti, todėl taršos suvaldymo ir likvidavimo technologijos čia itin aktualios.

Kuriama technologija jau yra apsaugota – šiais metais gautas Lietuvos patentų biuro patentas. Taip pat 2020 metais buvo pateikta prioritetinė paraiška ir jos kopija į Europos patentų biurą, pagal ją pagamintas produktas bus licencijuojamas ir teikiamas rinkai.

„Mums garbė drauge su partneriais atstovauti Klaipėdai, pristatyti Universiteto mokslininkų darbus. Dauguma jų natūraliai siejasi su jūrine aplinka, nes mums, kaip mokslo atstovams, kaip pajūrio gyventojams, rūpi ekologijos bei tvarumo problematika. Naujos idėjos ir ir inovatyvūs sprendimai gimsta iš noro gyventi saugioje, švarioje pajūrio aplinkoje“, – sako Klaipėdos universiteto rektorius prof. dr. Artūras Razbadauskas.

Žaliųjų idėjų festivalio tikslas – supažindinti visuomenę su aplinkosaugos inovacijomis, žaliosiomis iniciatyvomis ir projektais bei paskatinti kiekvieną prisidėti prie tvaresnės Lietuvos kūrimo.

Archyvų nuotr.

Archyvų nuotr.

Archyvų nuotr.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder