Jūros šventės prekyba gera, bet tobulėti yra kur

(5)

Didžiausios vasaros šventės Lietuvoje rezultatais šiemet džiaugiasi ir prekybininkai, ir pirkėjai. Pirkėjams svarbiausia, kad palyginus su pernai kainos liko beveik tos pačios, pardavėjai skaičiuoja pelną, nes žmonės pirko.

Cukraus vata - 3 eurai, šašlykų porcija - apie 10 eurų, makaronai su vištiena - 8 eurai, bulvytės fri ar košė su spirgučiais - 5 eurai. Alus - 2,5-5 eurai už bokalą, puslitris giros - 2-3 eurai.

Ypač šių metų Jūros švente patenkinti prekybininkai maistu ir gėrimais.

Joniškėlio alaus daryklos „Joalda“ direktorius Darius Rinkevičius sako, kad šventė pateisino lūkesčius.

„Prekyba gera. Du metus smulkiųjų aludarių nebuvo Jūros šventėje (dėl prekybos taisyklių pažeidimų - aut. past.), mūsų pasiilgo“, - sako D. Rinkevičius.

Anot jo, kadangi mugėje smulkieji aludariai alų galėjo pilstyti tik į butelius, tai kartu parduodavo ir vienkartinius bokalus. Žmonės patys persipildavo ir išeidavo, kad alaus bokalas kainuodavo dvigubai pigiau nei oficialiose šventės lauko kavinėse - 2,5 euro.

„Nepasiteisino dalyvavimas “Klaipėda food„ renginyje Senajame turguje. Pagal prekybą, vieta ten turėjo kelis kartus pigiau kainuoti nei sumokėjome“, - sako D. Rinkevičius.

Jis tikisi, kad jau kitų metų Jūros šventėje prekybos vietų, kur bus prekiaujama mažųjų alaus daryklų alumi bus daugiau, bus paprasčiau jų produkcijos įsigyti vartojimui vietoje.

Priešpilio prakeiksmas

Dar kartą nepasiteisino ir prekybos organizavimas Priešpilio gatvėje.

Trečius metus šalia piliavietės organizuojama mugė patyrė eilinį fiasko.

Rankų darbo tekstinės gaminiais prekiaujanti Daiva (vardas pakeistas - aut. pastaba) „Vakarų ekspresui“ sakė, kad ta vieta kaip Jūros šventės Bermudų trikampis.

Vietas Priešpilio gatvėje įsigiję prekybininkai buvo priversti iš ten dingti, nes žmonių srauto visai nebuvo.

„Turėjome pasirinkimą arba visai neprekiauti ,arba nelegaliai susirasti vietą populiarioje Danės gatvėje. Tiek aš, tiek dar keliolika prekybininkų taip ir padarėme“, - sako Daiva.

Anot jos, pradžioje situaciją buvo bandoma spręsti bendradarbiaujat su šventę organizuojančia VšĮ „Klaipėdos šventės“.

Geranoriškai buvo žadama padėti rasti išeitį, geresnę vietą, tačiau pažadai taip ir liko tik žodžiais. Todėl prekybininkai tiesiog savavališkai ėmė kraustytis iš Priešpilio gatvės į geresnes vietas.

Kiti dalinosi informacija, kad dalis prekybininkų apskritai neatvyko prekiauti į Jūros šventę, nes jų netenkino tai, kad likusios laisvos vietos prekybai buvo tik Priešpilio gatvėje.

„Investicijos nemažos, šimtus eurų kainuojančios prekės, kelionė, apgyvendinimas, todėl dalis nepanoro rizikuoti“, - sako mugės prekybininkas Saulius.

Pirkėjai neišlaidavo

Persikrausčius į kitą vietą Danės gatvėje Daivai nuotaika ir prekyba pasitaisė. Todėl bendri rezultatai teigiami.

"Prekiauju ne pirmi metai, geriausia prekyba buvo pernai, kai po pandemijos visi buvo pasiilgę bendravimo", - sako Daiva.

Anot jos, šiemet jaučiasi, kad žmonės linkę taupyti dėl neužtikrintos ateities ir ekonominės situacijos. Daugiausia tai atsiliepia brangesnėms, ne pirmo būtinumo prekėms, jų perka mažiau.

Saulius sako, kad stipri prekyba buvo ir paskutinę mugės dieną, sekmadienį. Oras buvo vėsesnis ir neviliojo važiuoti prie jūros, todėl daugiau žmonių buvo mugėje.

Klaipėdietė Birutė "Vakarų ekspresui" sakė, kad įsigijo kelis medinius gaminius virtuvei. Papuošalą dovanų anūkei.

"Mugėje paprastai išleidžiu apie 50 eurų, kainos nemažos, bet galima derėtis, kartai pavyksta net trečdaliu kainą sumažinti", - sakė Birutė.

Valgo kavinėse

„Kitomis dienomis valgome stacionariose vietos kavinėse. Taip ir vietinį verslą paremiame“, - argumentus dėsto Alvydas.

Jis pastebėjo, kad tiesiog Jūros šventės metu kai kurie prekybininkai tam, kad pritrauktų pirkėjų, mažino maisto ir gėrimų kainas. Giros puslitris vietoje pradinių 3 eurų kainavo 2 eurus ir pan. Buvo vietų, kuriose euru mažėjo ir karšto maisto kainos.

Nelegali prekyba

Jau minėtam Sauliui į akis krito nelegaliai vykstanti prekyba šviečiančiais ženklais ir balionais. Ši situacija kartojasi metai iš metų.

„Akivaizdžiai matosi, kad tokiai prekybai yra samdomi vaikai ir jų ne vienas. Jie net nesupranta, kad daro nusikaltimą“ - sako Saulius.

Anot jo, tokia prekyba vyksta tiesiog policijos pašonėje, niekas praktiškai nekontroliuoja.

Klaipėdos savivaldybės kontrolės ir prevencijos poskyrio vadovas Linas Lapinskas sakė, kad skyriaus specialistai mugės prekeivių patikrinimus vykdė iki 24 valandos.

„Nustatyti du prekybos be leidimų atvejai, tai du kartus mažiau nei pernai. Jiems skirta pusė minimalios baudos - 8 eurai“, - sakė L. Lapinskas.

Tuo tarpu prekybininkas Saulius sako, kad pats matė bent 3-4 autobusiukus, savotiškas „bazes“, iš kurių nepilnamečiai nelegaliai prekiavo šviečiančiais žaislais.

Be to, ir baudos už prekybą be leidimo juokingos - 8 eurai, maždaug tiek uždirbama pardavus vieną šventinį balioną.

Nusižengus pakartotinai baudos gali siekti 50 eurų.

Problemą žino

Pirmus metus „Klaipėdos šventėms“ vadovaujanti Eglė Šulskė sako, kad žino šį prekybos kiniškais žaislais ir aksesuarais skaudulį.

Tačiau oficialiai leisti tokios prekybos neplanuojama, nors tarp šventės dalyvių tokie šviečiantys atributai yra paklausūs. Tačiau kaip spręsti nelegalią prekybą, šiandien nėra aišku. Vienintelis legalus taškas prekiauti kiniškais žaislais buvo „Klaipėda food“ renginys, nes Senasis turgus nebuvo įtrauktas į Jūros šventės teritoriją.

Oficialiai šiais metais Jūros šventės mugėje dalyvavo apie 800 prekybininkų. Už vietą prekybai jie mokėjo iki 360 eurų.

Negalutiniais duomenimis surinkta apie 225 000 eurų rinkliavos už prekyviečių nuomos plotus. Tai penktadaliu daugiau nei pernai, kai buvo surinkta 190 000 eurų.

Visi šie pinigai yra skiriami Jūros šventės renginiams organizuoti.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder