sudaužyti termometrai

Baimės akys didelės: ugniagesiai rinkti gyvsidabrį kviesti be reikalo

Savaitgalį uostamiesčio ugniagesiams teko raminti ne juokais dėl neva namuose išsiliejusio gyvsidabrio išsigandusią klaipėdietę.

Klaipėdos ugniagesiai-gelbėtojai į Naujakiemio gatvę iškviesti gruodžio 4 d. Apie 15.46 val. pranešta, kad viename daugiaaukščio namo bute nukrito ir sudužo medicininis termometras.

Atvykus į įvykio paaiškėjo, kad termometras tik įskilo. Jame esantis gyvsidabris į aplinką neišsiliejo.

Ugniagesiai termometrą saugiai įdėjo į stiklinį indą ir paliko buto šeimininkei. Moteriai paaiškinta, kur indą pristatyti.

Gaisrininkai dėl sudužusių medicininių termometrų, kurių viduje yra gyvsidabris, kviečiami pakankamai dažnai. Žmonės juos vis dar naudoja, nors tokius termometrus tiekti į Lietuvos rinką uždrausta daugiau nei prieš dešimt metų.

Gyvsidabrio termometrai dažnai yra sudaužomi, todėl į aplinką patenka žmogaus sveikatai kenksmingų gyvsidabrio garų.

Gyvsidabris – bene nuodingiausias sunkusis metalas, galintis smarkiai paveikti nervų sistemą ir sukelti smegenų veiklos sutrikimus. Pats gyvsidabris, kaip metalas, nėra labai pavojingas, kur kas pavojingesni jo garai.

Jis garuoja kambario temperatūroje. Svarbu žinoti, kad kuo aukštesnė temperatūra, tuo gyvsidabrio garų koncentracija ore didesnė.

Gyvsidabrio garų žmogus nejaučia, nes jie neturi nei spalvos, nei kvapo. Pirmieji apsinuodijimo gyvsidabriu požymiai – silpnumas, galvos skausmas, pykinimas, vėmimas, seilėtekis, metalo skonis burnoje, kartais būna pilvo skausmai ir kraujingas viduriavimas.

Jei gyvsidabris patenka į virškinamąjį traktą, pasišalina nepadarydamas žalos sveikatai.

Jeigu sudužo termometras ir gyvsidabris pasklido ant stalo ar grindų, ugniagesiai įspėja jokiu būdu nebandykite valyti jo šluoste. Gyvsidabris pasklis tik dar plačiau ir padidės jo garavimo paviršius.

Negalima pasklidusio gyvsidabrio siurbti ir siurbliu, šluoti, pilti į nuotekų sistemą, mesti į ugnį ir juo užterštus drabužius skalbti skalbimo mašinoje.

Išsiliejusį nedidelį gyvsidabrio kiekį gyventojai gali surinkti patys. Pasklidusius gyvsidabrio rutuliukus reikia sustumti lazdele ant popieriaus lapo.

Gyvsidabrį galima surinkti ir lipnia juosta, klijais pateptu popieriumi ar gumine kriauše su specialiu stikliniu rinktuvu. Surinktą gyvsidabrį reikia suberti į stiklinį indą su vandeniu (vandenyje šis sunkusis metalas negaruoja) ir sandariai uždaryti dangteliu.

Jokiu būdu negalima gyvsidabrio išmesti į buitinių atliekų konteinerį. Indą su gyvsidabriu būtina pristatyti į atliekų surinkimo aikšteles

Jeigu patiems surinkti sudužusio termometro gyvsidabrį nepavyksta, rekomenduojama bendruoju pagalbos telefonu 112 kviesti ugniagesius, kurie saugiai surinks išsiliejusį gyvsidabrį ir atliks pirminę demerkurizaciją (gyvsidabrio pašalinimą iš aplinkos).

Sidebar placeholder