Įvertinta „Grigeo Klaipėda“ padaryta žala gamtai – 48 mln. eurų

„Grigeo Klaipėda“ byloje prašoma atsarginio teisėjo

Nors Šiaulių apygardos teismas antradienį ir atvertė „Grigeo Klaipėda“ iškeltą baudžiamąją bylą, jos iš esmės nagrinėti nepradėjo. Bendrovės advokatas suabejojo, ar teisėjas suspės išnagrinėti didžiulės apimties bylą iki sulauks pensinio amžiaus. Ar bus paskirtas atsarginis teisėjas, paaiškės per mėnesį.

Milžinišką rezonansą visoje šalyje sukėlusioje Kuršių marias nevalytomis nuotekomis nežinia kiek laiko teršusios kartono gamintojos „Grigeo Klaipėda“ baudžiamojoje byloje kaltinimai dėl aplinkos apsaugos taisyklių pažeidimų, dokumentų klastojimo ir disponavimo jais bei piktnaudžiavimo pareikšti įmonei ir 14 fizinių asmenų.

Tarp pastarųjų yra ne tik „Grigeo Klaipėda“ generalinis direktorius Tomas Eikinas ir dar trys ankstesni šios įmonės vadovai, bet ir įmonių grupės „Grigeo“ prezidentas bei pagrindinis akcininkas Gintautas Pangonis.

Sulaukus kaltinamųjų gynėjų prašymų, šių metų balandžio 15 dieną Šiaulių apygardos teisme turėjęs įvykti pirmasis teismo posėdis atidėtas iki rugsėjo 13-osios.

Tačiau ir vakarykštis posėdis baigėsi vos tik prasidėjęs. Prieš imantis bylą nagrinėti iš esmės, „Grigeo Klaipėda“ advokatas teismo prašė išspręsti klausimą dėl atsarginio teisėjo skyrimo.

Šiam prašymui pritarė ir valstybinį kaltinimą byloje palaikančios Klaipėdos apylinkės prokuratūros prokurorės.

Suabejota ne „Grigeo Klaipėda“ baudžiamąją bylą nagrinėti paskirto teisėjo kompetencija, o jo amžiumi.

Kadangi jam iki pensijos liko apie dveji metai, neatmetama galimybė, kad nespėjus išnagrinėti bylos ji bus perduota kitam teisėjui ir procesas labai užsitęs.

Atsarginis teisėjas posėdžio salėje dalyvauja nuo bylos nagrinėjimo pradžios ir pakeičia pasitraukusį iš teismo sudėties teisėją. Tokiu atveju byla nagrinėjama toliau.

„Grigeo Klaipėda“ baudžiamąją bylą sudaro net 109 tomai arba maždaug 20 tūkstančių dokumentų. Joje yra 14 specialistų išvados, į bylos nagrinėjimą bendrovė žada kviesti ir tarptautinius užsienio ekspertus.

Sprendimą dėl atsarginio teisėjo skyrimo, iki spalio 18 dieną vyksiančio kito posėdžio, priims Šiaulių apygardos teismo pirmininkas Gražvydas Poškus.

Teismas prieš tai atmetė prašymą šios bylos nagrinėjimui paskirti trijų teisėjų kolegiją.

Antradienį į teismo posėdį Šiauliuose atvyko tik T. Eikinas ir septynių kaltinamųjų advokatai. Likę proceso dalyviai jame dalyvavo nuotoliniu būdu.

„Grigeo Klaipėda“ kaltinama tuo, kad dėl jos kaltės į Kuršių marias galėjo patekti tik iš dalies biologiškai išvalytos nuotekos. Dėl gamtai padarytos žalos jai pareikštas 48 mln. eurų civilinis ieškinys.

T. Eikino teigimu, bendrovė nuo pat tyrimo pradžios prisiėmė visą atsakomybę ir yra pasiruošusi kompensuoti teismo patvirtintą žalą, pagrįstą mokslinėmis išvadomis.

„Grigeo Klaipėda“ patvirtino, kad dalis jos biologiškai neišvalytų nuotekų neteisėtai pateko į „Klaipėdos vandenų“ nuotekų sistemą, o iš jos - į Kuršių marias. Tačiau tikina, jog neigiamas poveikis vandens ekologinei ir cheminei būklei nepadarytas. Tai neva patvirtino įmonės pasamdyti tarptautiniai ekspertai.

Šiaulių apygardos teismui ši byla perduota po to, kai Lietuvos apeliacinis teismas, siekdamas išsklaidyti bet kokias abejones dėl galimo šališkumo, nusprendė jos Klaipėdos apygardos teismui nepatikėti.

Šis byla „pasidžiaugė“ trumpiau nei parą. Per ją paaiškėjo, kad kaltinimai yra pareikšti teisme dirbančios teisėjos giminaičiui (teisėjos tėvo gyvenimo draugei).

Be „Grigeo Klaipėdos“ vadovo T. Eikino ir „Grigeo“ prezidento G. Pangonio, kaltinimai pareikšti buvusiam ilgamečiui įmonės vadovui Arūnui Pasvenskui, Aivarui Petrokui,

„Grigeo investicijų valdymo“ generaliniam direktoriui Robertui Krutikovui, „Grigeo Klaipėdos“ finansų direktoriui Vidmantui Mačiukui, gamybos direktoriui Žygimantui Žilevičiui, technologijų grupės vadovui Irmantui Zubrui, inžinieriui-technologui Martynui Butkevičiui, operatoriui Vasilijui Jefimovui, nuotekų valymo operatoriui Arūnui Skierui, ekologei Ritai Liakstutytei bei dviems dabar jau į pensiją išėjusiems darbuotojams Rimantui Jonui Bieliauskui bei Rimai Ivaškevičienei.

Visiems jiems gresia iki septynerių metų nelaisvės. „Grigeo Klaipėda“ veikla gali būti ne tik apribota, bet ir likviduota pati įmonė. Jai gali grėsti iki 5 mln. eurų bauda.

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder