Kalinių ligoninėje – muštynės dėl „panetkių“: užkliuvo įžūlus „tvarkinys (1)

Nuteistas prieš tai jau 22 kartus teistas pataisos namų gyventojas M. Ž., sumušęs kitą kalinį. Muštynės kilo Pravieniškėse esančioje Laisvės atėmimo vietų ligoninėje (LAVL), kai abu vyrai neišsiaiškino, kam priklauso tvarkyti netvarką ir rūpintis švara.

Teisėjas Ričardas Juodis prieš tai 22 kartus teistam M. Ž. už nesunkų sveikatos sutrikdymą skyrė 6 mėnesius laisvės atėmimo.

Pastaroji bausmė nežymiai prailgins bendrą daugiausia už vagystes, plėšimus ir sukčiavimą teisto M. Ž. bausmės laiką – iš viso vyrui už grotų dar teks praleisti daugiau nei 8 metus.

Muštynės Pravieniškėse nuo 2016-ųjų veikiančioje nuteistųjų ligoninėje kilo 2021 m. sausio 16 d., kai M. Ž. kitą kalinį sumušė iš pradžių būrio virtuvės patalpoje, po to dar kartą jį sumušė gyvenamosiose patalpose.

Kaip paaiškėjo, konfliktas kilo dėl to, kad maistą gaminęsis M. Ž. po savęs nesutvarkė virtuvės ir paliko jovalą, o už tvarką atsakingas kalinys A. M. pareiškė pretenzijas ir liepė susitvarkyti paliktą betvarkę.

Baudžiamojon atsakomybėn patrauktas kalinys savo kaltę pripažino ir aiškino, kad tądien, apie 17 val., pas jį į kamerą atėjęs A. M. ėmė jam priekaištauti dėl paliktos betvarkės, liepė eiti susitvarkyti, o svarbiausia – išvadino necenzūriniais žodžiais kitų kalinių akivaizdoje.

Supykęs M. Ž. teigė nusekęs paskui A. M. į virtuvę, čia pastarasis kalinys jį pastūmė, todėl jis nesusilaikęs ir trenkė keletą kartų kumščiu.

Pasak kalinio, juos išskyrę kiti nuteistieji, tačiau A. M. po kurio laiko atėjo į jo kamerą, grasino, todėl jis vėl nesusilaikęs sumušė vyrą.

Tvarkinio“ dalia

Panašią versiją pateikė ir nukentėjusysis. Už disponavimą narkotikais 9 metus kalėti nuteistas A. M. teigė, kad nusikaltimo metu buvo „tvarkinys“ – kalinys, kuris prižiūri tvarką būryje.

Anot vyro, tądien jis buvo padaręs „generalinę tvarką“ ir virtuvė turėjo blizgėti, tačiau einant pietauti kalinys pastebėjo, kad ant grindų, viryklės ir sienų pritaškyta aliejaus.

Supykęs dėl palikto jovalo ir dėl to, kad negerbia jo darbo, A. M. teigė po vakarienės nuėjęs kitų kalinių paklausinėti, kas paliko betvarkę virtuvėje – visi nuteistieji teigė, kad paskutinis virtuvėje sukosi M. Ž.

A. M. pripažino, kad nuėjo pas kitą nuteistąjį ir liepė susitvarkyti po savęs, tačiau M. Ž. pareiškė: „tu esi tvarkinys – tu ir tvarkyk“, o paskui atėjęs į virtuvę ėmė jį mušti, kol muštynių neužbaigė kiti kaliniai.

Vyras teigė, kad, apsitvarkęs sumušimus, vis tiek nuėjo pas M. Ž. ir toliau primygtinai reikalavo, kad šis susitvarkytų betvarkę. Tačiau kalinys, šįkart nesulaikytas kitų nuteistųjų, dar kartą sumušė A. M.

Anot nuteistojo, dėl patirtų sužalojimų jam labai svaigo galva, todėl vyras buvo iš LAVL pervežtas į Kauno klinikas, bet paaiškėjo, kad rimtų sužalojimų išvengė.

Tokią muštynių versiją vėliau patvirtino ir kiti jas matę kaliniai, nors kai kurie, anot A. M., atsisakė liudyti.

Zonos“ hierarchija

Pataisos namuose, kalinių vadinamuose „zona“, tarpusavio vidinių taisyklių ir tradicijų žiūrintys nuteistieji itin iš aukšto žiūri į tvarkymąsi ir darbą apskritai – anot tokių kalinių, kuo aukštesnis nuteistojo statusas, tuo mažiau dirbti ir tvarkytis jis turi, visus buities darbus ir tvarkymąsi turi atlikti žemesnės kastos kaliniai.

Nuostatos, kad dirbti ir tvarkytis, yra „pamoina“, nesvetimos daugeliui žinomų nusikaltėlių.

Dėl panašių nuostatų anksčiau problemų yra turėjęs Panevėžio „Tulpinių“ lyderis Algimantas Vertelka, už grotų atsisakęs dirbti, Vilniuje veikusios „Lapinų“ gaujos lyderis Laimonas Lapinskas-Lopas taip pat, kaip paaiškėjo teismuose nagrinėjant jo prašymus, negali dirbti, nes yra „bachūras“, o „bachūrams“ darbas yra žeminantis.

Koke dar tvarkiniai. Dirba ten tik kurie duchauja
Skaičiau, 2021-09-23 22:06
Sidebar placeholder