Lietuvos pieno pramonėje – neeilinė afera: pienovežių cisternose vanduo virsdavo pienu, kur šis dėjosi – nežinia

(6)

Marijampolėje jau įsiteisėjusiu nuosprendžiu buvo išnagrinėta visiškai nepastebėta, tačiau labai neeilinė sukčiavimo byla, leidžianti pažvelgti, kas vyksta Lietuvos pieno pramonėje – prieš teismą stojo du autovežių vairuotojai, iš ūkininkų surinkdavę pieną, tačiau tonas pieno, kaip įtariama, pasisavinę, o, kad niekas nieko nepastebėtų, pasisavinto pieno kiekius pakeisdavę vandeniu. Sukčiai teigė: tai – nieko naujo, apie tai jie žinoję iš kitų.

Tačiau išnagrinėjus bylą paaiškėjo gerokai skandalingesnės aplinkybės – patys pieno tiekėjai, susimokę su vairuotojais, galėjo vietoje pieno pilti vandenį, kurį vėliau apformindavo kaip pieną. Kur dėdavosi į pieno cechą kaip pienas atvežtas vanduo, vairuotojai neatskleidė.

Baudžiamąją bylą, kurioje kaltinimai dėl nedidelio masto sukčiavimo buvo pateikti dviem iki tol neteistiems vairuotojams, jau įsiteisėjusiu nuosprendžiu išnagrinėjo Marijampolės apylinkės teismo teisėjas Raimundas Krušinys.

Sukčiavę vairuotojai įkliuvo dar 2018-aisiais metais. Nustatyta, kad vienas vairuotojas 2018-ųjų rugsėjį iš penkių ūkininkų-pieno tiekėjų surinko 19 722 kilogramus pieno. Tačiau daugiau nei toną, 1103 kilogramus pieno iš pienvežio autocisternos vyras nupylė ir pardavė nenustatytiems asmenims, o kad nusikaltimas liktų nepastebėtas, trūkstamą svorį pakeitė 1103 kilogramais vandens. Parduotas pienas buvo įvertintas 340,29 euro.

Analogiškai pasielgė kitas pienvežio vairuotojas, per dieną iš įvairių pieno tiekėjų surinkęs daugiau nei 23,8 tonos pieno. Tyrėjai tiksliai nenustatė, kaip ir kada, tačiau vyras nežinia kam pardavė beveik 2,5 tonos žaliavinio pieno, įvertinto 695,51 euro, o vietoje jo pripylė 2,5 tonos vandens.

Gudrybei išaiškėjus, abu vairuotojai buvo patraukti baudžiamojon atsakomybėn ir pripažino savo kaltę, o duodami parodymus atskleidė įdomių aplinkybių – anot vieno iš vairuotojų, jis jau anksčiau žinojo, kad jam tekusiame maršrute dirbantys vairuotojai vykdo pieno vagystes, gauna iš ūkininkų pinigų, nes tie arba nepripila pieno normos, arba vietoj pieno pila vandenį.

Vyras taip pat pripažino, kad iš pradžių nenorėjo vykti paskirtu maršrutu dėl konkurencijos – kiti tame maršrute dirbantys vairuotojai nenorėjo įsileisti svetimų vairuotojų.

Vairuotojas teigė ne pats pardavęs žaliavinį pieną – vandenį vietoje pieno jam esą įpylusi viena ūkininkė, kuri jam už „paslaugą“ davusi 50 eurų.

Į teisiamųjų suolą sėdusiems vairuotojams pasisekė – kadangi nebuvo teisti, atlygino padarytą žalą ir pripažino kaltę, nuo baudžiamosios atsakomybės jie buvo atleisti.

Apgaulė galbūt būtų neišaiškėjusi, jei anonimas bendrovės, kurioje dirbo vairuotojai, vadovams nebūtų telefonu pranešęs, kad į pieno apdirbimo cechą grįžta pienovežis, kurio vienoje cisternoje tona pieno buvo pakeista tona vandens. Bendrovės darbuotojai vėliau tyrėjams patvirtino, kad, atlikus masinį patikrinimą, buvo rastos kelios cisternos, į kurias vietoje pieno buvo pripilta vandens, dėl to kreiptasi į policiją.

Apklausus kai kuriuos pieno bendrovės darbuotojus paaiškėjo gan skandalingos aplinkybės. Vienas iš apklaustųjų teigė iš anksto žinojęs, kad į teisiamųjų suolą sėdę vairuotojai parveš bent toną vandens – anot jo, tai, kad iš konkretaus maršruto yra nuolat parvežamas vanduo, žinojo visi vairuotojai, o jis pats tai sužinojęs net prieš 14 metų.

Anot vyro, vanduo vietoje pieno yra pilamas bendru vairuotojo ir pieno punkto vedėjos sutarimu, kadangi kitaip to padaryti neišeitų. Už tariamą pieną gautus pinigus vairuotojas ir vedėja po to esą dalijasi perpus, o pienu virtusio vandens kiekis po to dokumentuose padalijamas visiems pieno tiekėjams, kad nebūtų atsiradęs iš oro.

Kadangi apie tokią veiklą liudytojas teikė žinojęs bent 14 metų, kyla klausimas – kas nutikdavo su vandeniu, kuris būdavo atvežamas į pieno cechą kaip pienas? Galima įtarti, kad vanduo būdavo arba išpilamas, arba supilamas į pieną, tačiau vandens likimas šioje byloje liko nutylėtas...

Pienas  © Pixabay.com / nuotr.

 

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder